Eşlerine bağlılıklarıyla aşina ibibik kuşlarının yemleme telaşı

Eşlerine bağlılıklarıyla tanıdık ibibik kuşlarının yemleme telaşı

KAHRAMANMARAŞ – Kahramanmaraş’ta ibibik kuşlarının arazide yem telaşı el telefonu kamerasına yansıdı.

Türkiye’de umum beyninde “baltacı kuş” adına “çavuş kuşu” kendisine bile tanıdık ibibik kuşları tarım arazilerinde besleniyor.

Kahramanmaraş’ta kaydedilen görüntülerde meydanda arazide kâin lüks ve uzun gagalarıyla özen çeken 3 kuş cep telefonu kamerasıyla görüntülendi.

İbibik kuşları genellikle böcü, böcü ve haşere larvaları ile besleniyor. Özellikle salyangoz ve solucanlar bile ibibik kuşlarının kumanya maddeleri arasında saha alıyor. Şiddetli ve tafsilatlı gagaları sebebiyle ibibik kuşları toprağı eşeleyerek kurtçukları üstelik havaya fırlatırlar. Böylecene gagalarını açarak kurtçukları havada yakalayarak beslenirler. Haşereler, böcü ve böcü larvaları ibibik kuşları için oldukça koskocaman bir beslenme kaynağıdır.

İbibik kuşları eşlerine bağlılıkları ile bilinirler. Eşi ölen İbibik kuşu eşi öldüğü takdirde kullanılmamış tıpkısı eş aramaz.

İbibik kuşu, gökkuzgunumsular takımının, ibibikgiller familyasında düzlük alan tek kuş türü. Uzunluğu 28 cm büyüklüğünde, gagası mufassal yay biçimindeki kuşun, tüyleri turuncu-kahverengi olup başı sorguçlu ve kısa kanatlı.Share: