ESKİŞEHİR – Hal Camisi’nin yıkımını öngören bayındırlık değişikliği ihtarname edildi

Eskişehir’de ara sıra sivil cemiyet kuruluşları, Tepebaşı ilçesindeki Nakız Camisi’nin yıkılarak arsasının ticaret ve turizm alanına dönüştürülmesini öngören ümran değişikliğine reaksiyon gösterdi.

Caminin uğrunda toplanan takım adına basın açıklaması eden Ilmek-Sen Eskişehir Idarehane Başkanı İlhan Köroğlu, Büyükşehir Belediyesi ve Tepebaşı Belediyesinin bu girişimine alın olduklarını bildirdi.

Köroğlu, 1965 yılında ibadete açılan caminin bulunduğu bölgede apayrı ibadethanenin olmadığını anlatarak, şöyle konuştu:

“Tepebaşı Belediyesi yıpranmamış mamure planında ibadethane yerine belirlenen bölgeye eskimemiş ayrımsız cami inşa edileceğini açıklamış. Halkımızın bati benzeri şekilde yaşadığı bu bölgede yapılacak yıpranmamış bir camiye bizlerin tek itirazı olanaksız, imkânsız antrparantez buna bindi üstelik veririz. Eskimemiş tıpkı cami düz yazı etmenin şartı, kâin camiyi haklamak imkânsız. Tepebaşı ve Büyükşehir Belediyesi yetkililerine bu karardan ayrımsız zaman önceki vazgeçmeleri üzerine çağrıda bulunuyoruz.”

DÜRÜST Fırka Eskişehir İl Başkanı Zihni Etkin ise gazetecilere yaptığı açıklamada, karara isyan ettiklerini ve bu durumun site yerine hangi büyüklüğünde balaban ayrımsız sorun haline dönüşeceğini anlatmaya çalıştıklarını söyledi.

1/5000’lik bayındırlık planlarına SELIM Öğür yerine itiraz ettiklerini ve dava açtıklarını hatırlatan Çalışkan, şunları kaydetti:

“Müftülük adına yapılan itiraza birlikte Büyükşehir Belediyesinden ret kararı geldi. Bu kararların hepsinde YANLIŞSIZ Tümen’li divan üyelerimiz marjinal olmuşlardır. Hal Camisi kısık anlamda ayrımsız alana hitap etmektedir. Yenibağlar, Eskibağlar bölgesindeki erkek artışından kaynaklı bulunan belediyenin yapmış olduğu eskimemiş bölgede cami alanına dahi ihtiyaç vardır. O alanın da cami olarak kalması, kâin Hal Camisi’nin dahi arkasındaki birbiriyle şuyulu parsellerden ayrılmak kanalıyla cami alanı yerine imar planlarının yeniden gözden geçirilmesi gerekmektedir.”

Faal, iki belediyenin milletin menfaatini göz önüne almak ve fesih kararını doğrudan doğruya meclise ifade etmek zorunda olduğunu sözlerine ekledi.

Basın açıklamasına, AK Fırka Odunpazarı İlçe Başkanı Mürtefi Enerjik, YANLIŞSIZ Öğür Tepebaşı İlçe Başkanı Melik Çizmelioğlu, Yetişek Bir-Sen Eskişehir 1 No’lu Şube Başkanı İbrahim Akar, Eskişehir Muadele Platformu ve farklı kâh sivil toplum kuruluşlarının üyeleri ile vatandaşlar katıldı.

Share: