Eskimemiş Opel Astra KKTC’de tanıtıldı, Türkiye’de satışa artık

Opel, sınıfının yeryüzü çok tercih edilen modellerinden Astra’nın altıncı neslini Türkiye’de satışa sundu.

Yıpranmamış Opel Astra’nın Türkiye’de satışa sunulmasına ilişik basın lansmanı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) gerçekleştirildi.

Basın mensupları tanıtım kapsamında, Gazimağusa bölgesinde kayran alan ve kademeli açılma süreci 8 Ilk Teşrin 2020’üstelik başlayan Maraş bölgesinde benzeri imtihan sürüşü gerçekleştirdi.

Tarihte ilk kez tıpkısı araba markasının nazir tanıtımı gerçekleştirildiği Maraş’ta, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar üstelik basın mensuplarıyla tıpkısı araya geldi.

Markanın korkusuz, sıcaklık ve modern Alman dizayn ögelerini taşıyan bakir nesil Astra, yenilenen tasarımı kadar sınıfının ötesindeki teknolojileriyle bile dikkatleri üstüne çekiyor. Eskimemiş Opel Astra dört değişik tesisat, 1.2 litre turbo benzinli ve 1.5 litre dizel motor seçenekleri ile 668 bin 900 TL’den başlayan fiyatlarla Türkiye’dahi makine severlerle buluşuyor.

İlk ayn temasında çığlık hatlarıyla dikkatleri üstüne çekici yeni Astra, sunduğu teknolojiler ve verimli motosiklet seçenekleriyle sınıfında standartları yeniden belirliyor. Türkiye’bile Editon, Elegance, GS Line ve GS görünmek amacıyla dört ayrımlı tesisat seçeneğiyle satılmaya başlanan kullanılmamış Astra, bu sayede otomobil severlere varlıklı seçme olanağı sunuyor. Verimli 1.2 litre benzinli ve 1.5 litre dizel motor seçenekleriyle Türkiye yollarına çıkan yıpranmamış misal, temas iki motor seçeneğinde birlikte AT8, 8 doğacak vitesli resen şanzımana cemaat.

Opel Türkiye Genel Müdürü Alpagut Dilli, lansman toplantısında yaptığı konuşmada,”İlk adına Mokka’birlikte üst bulan Opel’in yeni dizayn dili, bu defa Astra yorumuyla karşımıza çıkıyor. Hem dış hem birlikte iç tasarımda geçer yürekli ve sıcaklık dizayn dili, ülkemiz tüketicilerinin dahi oldukça beğenisini kazandı. Yüksek sürüş keyfi, varlıklı donanımı ve eli nimetli motor seçenekleriyle üstelik bakir Astra’nın, Türkiye’da sınıfının en haddinden fazla yeğleme edilen modellerinin başında geleceğine eminim. Kullanılmamış zürriyet Astra’nın Opel Türkiye’nin yükselen satma grafiğine bati ayrımsız ivme kazandıracağını düşünüyorum. Türkiye adına Opel’in Avrupa’bile üçüncü şişman pazarıyız ve altıncı evlat Astra ile bu unvanımızı henüz dahi geliştirmeyi hedefliyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Cesur ve kıvılcım dizayn felsefesi

Toplantıda aktarılanlara bakarak, bakir Astra’nın tasarımı Opel’in 2020’li yıllar boyunca uygulayacağı edimsel tasarım diliyle buluşuyor. Markanın ilk kez mahiyet anlamda Mokka’üstelik kullandığı eskimemiş tasarım yüzü ve temel aut tasarım ögesi olan Opel Dürbün, aracın ön cephesi boyunca uzanıyor yeni modelin henüz açık görünmesini sağlıyor. Ultra etraflı IntelliLux LED Pixel farlar ve IntelliVision 360 rütbe Çevre Düşünce Kamerası gibi teknolojiler Dürbün’e aklı başında ayrımsız şekilde bütünleşmiş ediliyor. Bakir döl Astra, yandan bakıldığında oldukça zihayat ayrımsız görünüş sergiliyor. Arkadan bakıldığında ise Opel Compass yaklaşımı, merkezi kendisine tamlık beyninde konumlanan parıltı logosu, dikey adına hizalanan 3. fren lambası ve eğin stop lambaları ile vurgulanıyor. Bütün aut aydınlatmalarda olduğu kabil stop lambalarında birlikte erke tasarruflu LED teknolojisi kullanıyor. Portbagaj kapağında kâin parıltı logosu, bagaj küşat mandalı kendisine cesim tıpkısı işlev üstleniyor.

Kullanılmamış zürriyet Pure Panel dijital pilot kabini

Aynı Alman hassasiyeti, ilk kez Mokka’bile beğenilen yeni çocuk Pure Açık Oturum pilot kabini ile bağırsak mekanda bile meri. Temel donanımdan itibaren standart olan bu geniş dijital pilot kabini, tesisat seviyelerine sınırlanmış namına ağız ağıza pencere şeklinde tercih edilebiliyor ve çoban tarafı havalandırmasıyla birlikte yatay biçimde entegre edilen iki sayı 10 pus HD ekrana ehil olmasıyla dikkati çekiyor. Civar camdaki yansımaları karşılayıcı perde tıpkısı bire bir kez sayesinde ekranların üstünde bire bir siperliğe lazım duymayan pilot kabini, müstakbel uygulayım bilimi ile işlevselliği ayrımsız arada sunuyor ve bağırsak ambiyansı henüz bile geliştiriyor. Anne fonksiyonlarının, kişmiri tasarımlı dokunmatik kumandalarla arama edildiği Pure Siyasal, dijitalleşme ve sezgisel tasarruf beyninde optimum abra sağlıyor. Dokunmatik ekran dışında natürel dilde patırtılı kontrolü ile dahi kullanılabilen yıpranmamış tohum vukuf-cümbüş sistemi, düşüncesiz telefonlar amacıyla geliştirilmiş kablosuz Apple CarPlay ve Android Auto bağlanabilirliği sunuyor.

Verimlilik uzmanı turbo benzin ve dizel motosiklet seçenekleri

Eskimemiş Astra, faziletli çoğalma seviyesine erbap bezinli ve dizel motor kalkışmak için 2 ayrı korkulu ünitesiyle satışa sunuluyor. 1.2 litrelik turbo benzinli motosiklet 130 HP kırıcı ve 230 Nm tork üretirken, 6 doğacak el kitabı ya bile 8 istikbal AT8 şanzımanla gücünü yola aktarıyor. 6 doğacak manuel şanzımanıyla kullanılmamış Astra, 100 kilometrede sayı farkı 5,4-5,7 litre yakıt tüketim değeri sunarken, AT8 versiyon ise 5,6-5,8 litrelik WLTP (Hafif Taşıtlar amacıyla Dünya Genelinde Eğlenceli Imtihan Prosedürü) averaj mahrukat tüketim değerine topluluk. Tabiatıyla ve el kitabı şanzımanıyla kullanılmamış Astra, 9,7 saniyede 0’dan 100 km/s hızlanmasını tamamlıyor. Hem el kitabı hem kendi kendine versiyonun maksimal hızı ise 210 km/s olarak açıklandı.

Dizel cephesinde dahi gayet eli nimetli 1.5 litrelik motor ile donatılan eskimemiş sulp Astra, 130 HP’lik gücünü ve 300 Nm’lik torkunu 8 müstakbel AT8 kül kendi kendine şanzımanla yola aktarıyor. 0’dan 100 km/s hıza 10,6 saniyede vasıl dizel motorlu bakir Astra’nın maksimal hızı ise 209 km/s. Dizel motorun anne uzmanlığı ise yakıt tüketiminde kendini gösteriyor. Yıpranmamış Astra 1.5 litrelik dizel motoruyla WLTP kriterlerine bakarak 100 kilometrede karma tüketimde 4,5-4,6 litrelik averaj sunuyor.

-Hayat Dolu ve istikrarlı öğün tutuş

Yeni Astra, bildirme esasen itibaren Opel DNA’sına uygun şekilde, son adım esnek EMP2 çok enerjili platformun üçüncü nesli konusunda nesir edildi. Bu, öğün tutuşunun zinde ama aynı zamanda istikrarlı olduğu ve gelişigüzel Opel kadar yeni modelin birlikte “autobahn proof” olduğu anlamına geliyor. Modelin posta tutuş kabiliyeti sunma öncelikli geliştirme hedeflerinden biri adına karşımıza çıkıyor. Bakir benzeşim fren çabucak, yüksek ayrımsız performans sergiliyor ve meydan bir çizgide olduğu büyüklüğünde virajlarda de berenarı dengeli kalıyor. Kullanılmamış Astra’nın burulma rijitliği ise geçmiş nesilden yüzde 14 henüz faziletli ölçüldü.

Daha sakil ve elan açık

Sportif hatchback eğin tipiyle pazara sunulan eskimemiş Opel Astra, henüz ağır sıklet bire bir siluete ehil olmasına rağmen, yerini aldığı yavru ile kıyaslandığında daha degaje tıpkısı bağırsak mekana sahip olmasıyla öne çıkıyor. Yeni Astra, 4.374 mm boy ve 1.860 mm en ile kamu birlikte kompakt sınıfın merkezinde düzlük alıyor. Yeni Astra, 2.675 mm (+13 mm) elan ayrıntılı benzeri aks mesafesine ehil olmasına karşın önceki modelden çabucak 4,0 mm daha teferruatlı. Adaleli ve kendinden tehlikesiz duruşuyla eskimemiş Astra, ayarlanabilir zemine topluluk pratik bagajıyla 422 litrelik ayrımsız bagaj hacmi sunuyor.

Baz donanımdan itibaren faziletkâr güvenlik ölçün

Yıpranmamış zürriyet Astra, baz donanımdan itibaren efdal güvenliği ölçün kendisine sunuyor. Viraj ve vadi eşkâl angarya kontrolü, sürücü, yaya, taraf ve perde çekicilik yastıkları, çekiş taharri sistemi, tali savaş freni ve sürat sabitleyicinin beraberinde tıpkı peş segmentte görmeye alışık olunan şerit dulda özellikli çalışkan abdestbozan takip sistemi, açar ve bisikletli tespit edebilen kamera bazlı etkili ivedi frenleme sistemi, gidiş geliş işareti tespit sistemi, çabukluk adaptasyon sistemi ve sürücü usanç tespit sistemi baz donanımdan itibaren standart kendisine kayran alıyor.

Gece de dil, bisikletli ve sâri kavrama özellikli müşteri ve insiyak bazlı deli dolu acil frenleme sistemi, kaslı gidiş geliş işareti aşinalık sistemi, dur-kalk spesifik adaptif cevvaliyet sabitleyici Elegance ve GS Line donanımıyla ölçün adına sunulurken, bunların birlikte en üst donanım olan GS paketinde, abdestbozan sayı farkı spesifik canlı abdestbozan takip sistemi, ümranlı kör alan uyarı sistemi ve ense çapraz gidiş geliş uyarısı ekleniyor.

Umum donanımlarda anahtarsız çalıştırma sistemine ölçün kendisine meydan veren kullanılmamış Opel Astra, şehir içi manevralar ve park yeri durumlarında da sürücüsüne hem güvenliği hem birlikte konforu ölçün sunuyor. Civar ve peş park sensörleri temel donanımdan itibaren ölçün adına düz alırken, 180 basamak geri rey kamerası Elegance donanımında, IntelliVision 360 mertebe yer fikir kamerası ise GS Line ve GS donanımında standart kendisine sunuluyor.

Gelişmiş sürüş bindi sistemleri

Yeni Astra, aynı zamanda yeryüzü edimsel özerk sürüş bindi sistemlerini da içeriyor. Mecmu bu ümranlı teknoloji, yöre camdaki çok işlevli kameraya mülhak yerine biri önde, biri arkada ve birer adet yanlarda görünmek için dört üzeri kamerası, biri önde ve her bir köşede girmek için ilkokul sayı radar sensörü ve ayrıca dolay ve arka kalkışmak amacıyla ultrasonik sensörleri kullanıyor.

IntelliDrive, art marjinal gidiş geliş uyarısı, gelişmiş kör nokta uyarı sistemi ve şerit averaj spesifik etkin abdestbozan izlem sistemi gibi işlevleri kapsıyor. Yıpranmamış Astra antrparantez, ayarlanan hızı aşmadan öndeki uzlaştırıcı intikal etmek amacıyla hızı artıran yahut azaltan, icabında durana kadar fren yapabilen adaptif çabukluk sabitleyiciyi birlikte içeriyor.

Yeni Astra, premium IntelliLux LED Pixel Farları kompakt sınıfa getiriyor

Astra’nın gelecek teknolojide öncü olma rolü, Opel markasının uzmanlık alanları olan tavzih ve takviye sistemleri ile bitmeme ediyor. Eski soy sop, 2015 yılında adaptif LED Matrix farların pazara sunulmasında avangart tıpkısı görk oynamıştı. GS donanımıyla birlikte standart adına gelen IntelliLux LED Pixel rabıtalı teknolojisi eskimemiş Astra’yla alay malay ilk defa kompakt sınıfın kullanımına sunuluyor. Opel’in Grandland ve Insignia modellerinde kullanıma verilen bu istikbal teknoloji, seçkin biri ultra mufassal farda 84 nüsha girmek için 168 LED hücresiyle pazarın yer ümranlı ışıklandırma teknolojisini kullanıma sunuyor. Uzun kızıllık, trafikteki başka paydaşların gözünde öfkelenme yapmadan milisaniyeler içre kusursuz bire bir şekilde ayarlanıyor. Karşıdan gelen yahut önde ilerleyen trafikte, sürücüler mum hüzmesinden banko etkilenmiyorlar. Işığın menzili ve yönü, sürüş koşullarına ve çevreye bakarak 10 değişik modda kendiliğinden kendisine uyarlanıyor ve böylece bütün çekicilik ve el koşullarında uygun değer tenvirat sağlanıyor. Kullanılmamış Opel Astra temel donanımdan itibaren full LED ön farlar, LED sis farları ve LED stop lambalarıyla üstelik sınıfında ayırt yaratıyor.

Isıtmalı AGR musaddak yarar koltuklar

Opel’in ödüllü makul AGR musaddak koltukları namuslu tıpkısı üne cemaat ve eskimemiş Astra bu tafsilatlı soluklu geleneği sürdürüyor. Elegance donanımdan itibaren sürücü tarafında ölçün adına mevrut “Almanya Mıhlı Sırtlar Kampanyası” sertifikalı ön koltukların konumu önceki nesile göre 12 mm henüz vahim. Bu bile sportif sürüş hissini destekliyor. Spor ile konforu tam harmanlayan koltukların köpük yoğunluğu, gür ayrımsız duruşu garanti ediyor. Yeni Astra’nın AGR civar koltukları, kompakt sınıfın en iyisi ve elektrikli yalın eğiklik ayarından elektrikli işaret desteğine değişik isteğe mecbur derece işlevi bulunuyor. GS Line donanımından itibaren standart sunulan ısıtmalı civar koltuklar, ısıtmalı direksiyon ve ısıtmalı dolay kadeh kış aylarında konforu artırıyor. GS donanımındaki Alcantara döşemeli koltuklarda ön geçici koltuğu üstelik AGR onaylı olup sürücü koltuğu elektrikli ve hafızalı oluşuyla ayırt yaratırken yan aynaların de dağarcık fonksiyonu dikkatleri üstüne topluyor.

Share: