Eşiyle kızını sokakta bıçaklayan sanığın kanı sağlığı raporu beklenecek

ESKİŞEHİR’da, eşi ile kızını sokak ortasında bıçaklayan Afganistan tabiiyetli Abdulkadir Ahmadi (62) ve engellemeye çalışırken bıçak kullandığı suçlamasıyla tutuklanıp, serbest bırakılan Miğfer Daşkıran’ın (19) yargılanmasına bitmeme edildi. Ahmadi’nin tutukluluk halinin devamına ve Adli Tıp Kurumu’ndan akıl sağlığı raporu istenmesine değişmeyen verildi.

Odunpazarı ilçesine vabeste Mücahede Mahallesi Ertaş Caddesi’nde, 5 Şubat’ta Afgan Abdulkadir Ahmadi, çıkmaz ortasında eşi Shannaz Kuramsal ve kızı Nasimgül Ahmadi’yi bıçakla yaraladı. Bu tam caddedeki Miğfer Daşkıran ve arkadaşı Hüseyin Mecnunca (17), kadınların çığlıklarını duyup, olaya müdahale etti. Şahin, yere düşürdüğü Ahmadi tarafından fut bileğinden bıçaklandı. Tolga Daşkıran ise çıkan arbedede Ahmadi’yi bıçakla yaraladı. Olayın arkası sıra tutuklanan Tolga Daşkıran, 3 gün bilahare avukatının itirazıyla adli taharri amacıyla başıboş bırakıldı. Abdulkadir Ahmadi ise 6 dönüş sonra taburcu edilmesinin ardından tutuklandı.

‘AKIL SAĞLIĞI RAPORU’ KARARIAbdulkadir Ahmadi ile engellemeye çalışırken bıçak kullandığı suçlamasıyla tutuklanıp, daha bilahare başıboş bırakılan Miğfer Daşkıran’ın yargılanmasına devam edildi. Eskişehir 4’üncü Ciddi Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, mevkuf maznun Abdulkadir Ahmadi’nin birlikte taraf avukatları katıldı. Murafaa heyeti, Ahmadi’nin beyin sağlığının araştırılması için Adli Tıp Kurumu’nda kontrolden geçirilip, anlatım alınmasına karar verdi. Ahmadi ise tafsilatlı süredir mevkuf olduğunu belirterek tahliyesini dilek etti. Gök Bilimi, akva yanlışlık şüphesi nedeniyle sanığın mevkufiyet halinin devamına değişmeyen verdi ve duruşmayı küçük ay ayına erteledi.

Eskişehir Cumhuriyet Altını Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede; tutuklu sanık Abdulkadir Ahmadi üzerine 22 yıla kadar hapis cezası rica edilirken, Tolga Daşkıran üzere dahi arbedede sanığı bıçaklaması meşru defans kapsamında değerlendirilip, ‘yaralama’ suçundan 1 yıldan 4 yıla kadar hapishane cezası isteniyor.

Share: