Esenlik Bakanı Eş: Asistanların yol sayısı yıpranmamış yönetmelikte sekizi aşmayacak

Keyif Bakanı Fahrettin Koca, Doğruluk ve Kalkınma Partisi’nin (DOĞRU Parti) 21’inci kuruluş yıldönümü programında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

“İNTERNLERE VERİLECEK ECIR MECLİS AÇILDIĞINDA KANUNLAŞACAK”

Asistanlar ile ilişik atık adımları detaylandıran Bakan Kayırıcı, “Biliyorsunuz eğitim araştırma hastanelerimizde, darülfünun hastanelerimizde alelhusus sistemin yükünü haiz araştırma görevlisi arkadaşlarımız ve antrparantez intern arkadaşlarımız. İntern arkadaşlarımızla ilgilendiren Sayın Cumhurbaşkanımızın müjdesi olmuştu bakanlar kurulu sonrası ve bundan hakeza intern yani sonuç sınıflarında minimum ecir büyüklüğünde bir ecir müjdesi olmuştu. Bununla ilgilendiren da bakıyorum hele intern arkadaşlarımız ‘Niye halen bu bize ödenmiyor’ diyor. Bildiğiniz kadar bu, kanunla olan benzeri kapsam. Yani internlere verilecek olan bu ücretin değişikliği kanunla olanaklı. Meclis tatilde olduğunda, iradesi bittabi devreye girecek? Divan açıldığında, meclisin iradesi sunu erken dönemde devreye girecek” açıklamasında bulundu.

“ASİSTANLARIN SEFER SAYISI 8’İ GEÇMEYECEK”

Sistemin yükünü taşıyanların asistanlar olduğunu belirten Icra Vekili Eş, “Araştırma Görevlisi arkadaşlarımızın bu dönemde ayak tabanı ücretlerini yetişkin oranda farklılaştırdık ama pratikte bile asistan arkadaşlarımızın hem katsayılarını hem da ortalamadan, kliniklerin farklılıklarını daha fazla denk bulmalarının hem üstelik mesai sonrası çalışmalarının önünü açtık. Önümüzdeki dönemde araştırma görevlisi arkadaşlarımız sefer sayıları yeni yönetmelikte sekizi aşmayacak. Aşma yerinde, ait klinikle ilişik yaptırımlar yönetmelikte geliyor. Nedeniyle tığ misil devrisi 24 saatten aşkın çalışılmamasını ve bunun birlikte sekiz nöbetten fazla olmamasını yönetmelikle netleştiriyoruz. Dolayısıyla çocuklarımız hem el sayıları azalarak hem da dirimlik düzeyleri artarak bundan böyle rahatlıkla evlenebilecek” şeklinde konuştu.

Öte yandan Esenlik Bakanı Koca, bahis için içtimai iletişim araçları hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda bile, “İntörn doktorlara yapılan ödemenin minimum sevap düzeyine çıkarılması kararı 18 Temmuzda açıklandı. TBMM, 1 Temmuzda tatile girmişti. Kullanılmamış teşri döneminde, muktezi buyruk kırıtma edecektir. Asgari ecir düzeyinde ifa, Divan’ten çıkma yasayla uygulamaya konacak” ifadelerini kullandı.Share: