Eş ve aş damı eşyaları sektöründen Cenup Afrika açılımı

Ev ve Mutfak Eşyaları Sanayicileri ve İhracatçıları Derneği (EVSİD) Başkanı Talha Özger, Güney Afrika’nın ocak ve aş damı eşyaları ithalatındaki payının yüzdelik 3 seviyesinde olduğunu belirterek, Türkiye bu payla evvel üçte yer alsa birlikte Çin yüzdelik 65 ile pazarın çokça nazik aynı bölümüne bilge.” ifadelerini kullandı.

EVSİD açıklamasına göre, ocak ve aş damı eşyaları sektörünün kullanılmamış pazarlara açılma ve ihracatı artırma stratejisi doğrultusunda daraç dışında yaptığı gaye odaklı buluşmalar devam ediyor.

Sektörde cıvıltı gösteren EVSİD üyesi 25 üretici firma Johannesburg’bile hem Güney Afrika’dan hem da çevre ülkelerden gelen alıcılarla buluştu.

EVSİD yılın önce 7 ayına ilişkin ihracat rakamlarını üstelik açıkladı. Orak Ayı kocaoğlan ihracatı, olmamış yön fiyatlarının düşüş trendine girmesi ve salgın sonrası tedarik zincirindeki normalleşmeye mecbur yerine zincir mağazaların istif seviyelerini bozuk seviyelerine düşürmelerine koşut, güzeşte yılın benzeri ayına bakarak yüzde 16,75 düşüş gösterdi.

Ocak-orak ayı dönemi ihracatı ise geçen yıla göre yüzde 0.1 artışla ve 204.5 milyon dolar adına gerçekleşti.

“Güney Afrika pazarına ihracatımızı artırabiliriz”

Açıklamada görüşlerine kayran verilen EVSİD Başkanı Talha Özger, Güney Afrika’daki etkinlik boyunca 10 değişik ülkeden 52 alıcı ile benzeri araya geldiklerini belirtti.

Özger, alelhusus salgınla alay malay Türk ürünlerinin Asya ülkelerine cebin rekabet avantajı kazandığını, buna rağmen özellikle Kumluk Şeş Afrika ülkelerindeki payın hedeflenenin çok altında olduğunu belirterek, düet iş görüşmeleriyle alay malay bölgedeki ahzüita paylarını henüz dahi artırmayı hedeflediklerini aktardı.

Afrika kıtasının genişlik iri ikinci dış satım pazarımız olmasına rağmen bu kıtaya yapılan ihracatın yüzdelik 70’inden fazlasının Darı, Libya, Cezayir, Fas ve Tunus’tan oluşan yıldız Afrika ülkelerine gerçekleştiğine bel eden Özger, şunları kaydetti:

“Güney Afrika’ya ihracatımızdaki artış sonuç 4 yılda yüzdelik 72.4 ile genel ihracat artım oranımız olan yüzdelik 60’ın üzerinde. Ancak 583 milyon dolarlık ithalatı ile acun ithalatından yüzde 0,4 hisse düz bu ülkeye yaptığımız 21.8 milyon dolarlık ihracatı yeterli görmüyoruz. Cenup Afrika’nın eş ve mutfak eşyaları ithalatındaki payı yüzdelik 3 seviyesinde.

Türkiye bu payla ilk üçte meydan alsa dahi Çin yüzdelik 65 ile pazarın çok şişman benzeri bölümüne bilge. Çin’in yaşadığı geri hizmet sıkıntılar ve bu bölgeye olan ilgimizin artması ile önümüzdeki dönemde görece avantajlı konuma gelip Cenup Afrika pazarına ihracatımızı artırabiliriz.”

“İhracat ünite fiyatını 4 dolar seviyelerine çıkarmayı hedefliyoruz”

Sektörün 2021 yılında ihracat rakamlarını koşa haneli artırsa birlikte bu sene çoğalma hızının düşmeye başladığını belirten EVSİD Başkanı Özger, burada birlikte bilcümle söylenen ekleme kızıl ihracatın öneminin ayrımsız misil daha ortaya çıktığını tabir etti.

Özger, “Henüz yenilikçi ve elan ferah tasarımlı ürünlere yönelmemiz gerekiyor. Sektörün yer mehabetli hedefi dış satım artışının yanında ünite ihracat fiyatının yukarıya çekilmesi. Şu anda kilo başına 3.72 dolar olan ihracat birim fiyatını idmansız yön maliyetlerinin hor taraflı seyrine karşın 4 dolar seviyelerine çıkarmayı hedefliyoruz.” açıklamasını yaptı.

EVSİD Yönetim Kurulu Kurucu Üyesi ve Yurtdışı Projeler Komitesi Başkanı Beyhan Baycar ise salgın sonrası Fas, Polonya ve İstanbul Invitation Only projelerinin ardından Cenup Afrika pazarında kalburüstü ayrımsız program gerçekleştirdiklerini, farklı ülkelerden alıcılarla toplamda 284 iş görüşmesi yapıldığını belirtti.

Eylül ayında ayrımlı ayrımsız zihin ile 40 firmayı Latin Amerika pazarındaki alıcılarla buluşturmayı planladıklarını tamlayan Baycar, müstevli öncesinde başlattıkları organizasyonu 2022 yılında daha büyüterek henüz çok üreticiyi Latin Amerika pazarına yönlendireceklerini rapor etti.

Share: