Erzurum’un 2300 rakımlı Daphan Ovası’nda gün çiçeği hasadına başlandı

Erzurum’un 2300 rakımlı Daphan Ovası’nda günebakan hasadına başlandı.

Vali Okay Memiş, ovada planlı “2022 Hasat Festivali”nde yaptığı konuşmada, hasadın mübarek geçmesini arzu etti.

Çiftçilere verimli rüşvet dileyen Memiş, şöyle konuştu:

” Türkiye’dahi hububat üretiminin yüzdelik 3’ünü, Erzurum’un 2000 rakımında eli öpülesi Dadaş çiftçilerimiz başarıyor. Yıllık ekincilik ve hayvancılıktan elde ettiğimiz melfuf değerimiz 12 milyar liraya akıllıca gidiyor. Temas alanda benzeri salah ve güzelleşmeyi görüyoruz. Kontratlı besicilik talebimiz vardı. Ekincilik ve Orman Bakanlığımız bunu hayata geçirmeye karar verdiler. İnşallah bunun lansmanı Erzurum’de yapılacak.”

Memiş, Erzurum’a bu yıl 300 milyon liralık yatırımla tıpkı ağızotu fabrikası kazandırılacağını müjdeledi.

DOĞRU Parti Erzurum Mebus Zehra Taşkesenlioğlu ise Daphan, Pasinler ve Hınıs Ovası’nın yetim kaldığını ve DOĞRU Parti ile bu arada bu ovaların değerlerine ayar katmaya başladığını belirtti.

Anadolu’da 3 ovası mevcut kentin birkaç olduğuna işaret fail Taşkesenlioğlu, DOĞRU Tümen yerine bu ovalarda zihayat çiftçilerin herhangi bir antlaşma yanlarında olmaya himmet gösterdiklerini söyledi.

“Tahıl üretimimiz güzeşte yıla göre yüzdelik 150 arttı”

Takkadak bu yıl içerisinde Erzurum’a 400 milyon liradan fazla zirai destek verildiğini dile getiren Taşkesenlioğlu, “Onun karşılığında şüphesiz ki AK Fırka iktidarı ‘iş bilenin, tığ kuşananın’ şeklinde cereyan ettiyse çiftçilerimiz de ayrımsız şekilde çalışarak 11 milyardan çok tarımsal bindi elde etti. Tahıl üretimimiz geçen yıla kıyasla yüzde 150 arttı. Bu sene 160 milyon ton hububattan 380 milyon tona çıktık.” diyerek konuştu.

Büyükşehir Belediye Reisi Mehmet Evre de bu hizmetlerin nazik cesaret ve fedakarlıkla yürütüldüğünü belirtti.

Azamet Su İşleri (DSİ) 8. Kesim Müdürü Oğuzhan Ağır bile bir zamanlar Daphan Ovası’nda hoppadak hububat ağırlıklı benzeri ekim varken, bugünlerde şeker pancarı, sılajlık mısır ve günebakan kabil mülhak değeri faziletkâr ürünlerin ekilmesinin hem kendilerini hem bile çiftçileri kıvançlı ettiğini vurguladı.

Daphan Sulama Birliği Başkanı Mehmet Ölmez’in konuşmasının arkası sıra sene boyunca üretimde himmet gösteren çiftçilere onurluk verildi.

Daha sonraları ovada ayçiçeğinin hasadı yapıldı.Share: