Erzurum’da “Süte Değer” projesiyle üreticilere 40 milyon lira ifa yapıldı

Erzurum Tecim Borsası Başkanı Hakan Ağızcıl, Valilik, Büyükşehir Belediyesi, Kuzeydoğu Rum Kalkınma Ajansı (KUDAKA), Şark Anadolu Projesi (DAP), İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Erzurum Ticaret Borsası eliyle dört sene geçmiş başlatılan “Soğuk Zincir Süt Kurulumu ve Süte Değer” projesi kapsamında 750 üreticiye 40 milyon liralık ödeme yaptıklarını belirtti.

Melik Oral, tarihi Erzurum Evleri’nde düzenlediği “Erzurum Ticaret Borsası 4 Yıllık Neşelilik Toplantısı”nda yaptığı konuşmada, 471 kullanılmamış üyeyle organ sayılarını 1471’e çıkardıklarını söyledi.

Adalet ve hakkaniyet ölçüsünde üyelerin aidat derecelerini yeniden düzenlediklerini tabir fail Oral, “Borsamızın kesenek gelir oranlarında artma yapılmadan 4 yıl süre böylecene gelirlerinde yüzde 47,5 oranında aynı artma sağlanarak sağlık-masraf bütçesinde 1 milyon 186 bin lira artırım sağladık.” dedi.

Ağızcıl, giderleri azaltarak faziletkâr oranda artırım sağladıklarını belirterek, Erzurum Ticaret Borsasını ülkenin etkili, bilinir ve sözü sabık, mahdut dışında tanınır, kerem büyüklerince dikkate alınır konuma getirdiklerini dile getirdi.

“10 kaymakamlık, 97 karye ve 750 üreticimize kısaca 40 milyon lira ifa yaptık”

Yalnız benzin projesi kapsamında aldıkları desteklerle borsaya 35 milyon lira envanter sağladıklarını anlatan Oral, şöyle konuştu:

“Bu sayede borsamıza 4 yılda Cumhuriyet tarihinin yer büyük kazanımlarını sağladık. Borsa tarihimize ilk defa Nezaret onayı ile sermayesi yüzdelik 100 borsamıza ilişik olan 50 bin teklik sermayeli Erzurum Tecim Borsası Ekincilik Hayvancılığı Geliştirme AŞ’yi kurarak 12 kişiye istihdam sağladık. Borsamıza ve ilimize Şark Küçük Asya’nun en prestijli projesi adına gösterilen ve bir nice borsanın kendine benzeri adına aldığı Itici Zincir Süt Projesi’ni kazandırdık. Süt projemiz kapsamında 10 ilçe, 97 karye ve 750 üreticimize kestirmece 40 milyon lira ifa yaptık.”

Erzurum’u gastronomi ve işaret site fethetmek üzere tescilli yerel yayın seferberliğinde 3 yılda 50 kitap üzere rekor müracaat yaparak 24 ürüne henüz coğrafi işaret aldıklarına dikkati çeken Oral, 35 işaret amacıyla dahi tescil başvurularını hazırlayarak Türk Nişancı Enstitüsüne sunduklarını kaydetti.

“Üyelerimizin ihracata yönelik çalışmalarına ulama sunduk”

Ağızcıl, üyelerinin İranlı iş adamlarıyla görüşmeler yapmalarını sağladıklarını ifade ederek, ” Ukrayna, Kırgızistan ve Macaristan gibi vesile oluşturulabilecek ülkelerin büyük elçileriyle tıpkı araya gelerek görüşmeler yaptık ve bu sayede üyelerimizin ihracata yönelik çalışmalarına yardım sunduk.” diyerek konuştu.

Benzin projelerine verdikleri desteklerden bahseden Ağızcıl, şunları kaydetti:

“Proje başlangıcında 75 kuruşa üreticiden alınan sütü, Millî Benzin Konseyi fiyatlarına taşıdık. Projeye karışma olan üreticilerimiz ilk kez antipatik zincir benzin desteği aldı ve ülkemizde bu projeyi gerçekleştiren önceki borsa olduk. Projeye karışma olan üreticilerimize valiliğimiz öncülüğünde ağızotu, yavru ve ana gıda maddelerine ulaşmalarında bindi sağladık. Kent ekonomimize sigorta, mahrukat, hizmet tamir ve bunun üzere alış verişlerle kısaca 3 milyon teklik katkıda bulunduk. Şu anda tahminî 40 milyon ifa yaptığımız üreticilerimize, toplanan sütlerin mandıralara satışını gerçekleştirerek yıl sonuna kadar üstelik kısaca 5 milyon lira ilaveyle toplamda 45 milyon lira ödemeyi hedefliyoruz.”Share: