Erzincan’da kış lastiği denetimi

Erzincan’da başlayan zorunlu şita lastiği uygulamasının arkası sıra polis güçleri ekipleri, şita lastiği uyumsuz zorunluluğu bulunan araçları denetledi. Zorunlu olduğu halde araçlarına kış lastiği taktırmayanlara ise yönetsel para cezası uygulandı.

Türkiye genelinde kış lastiği yakışmamış zorunluluğu 1 Mesafe’ta başladı ve 1 April 2022’ye kadar devam edecek. Erzincan İl Güvenlik Müdürlüğü Gidiş Geliş Fal Büro Müdürlüğü ekipleri, ulaşımın kıvrak, sorunsuz ve tehlikesiz tıpkısı şekilde yapılabilmesi ile kaymakamlık sonucu ölümlerin ve aheste yaralanmaların önlenmesi üzere sürekli olarak gidiş geliş uygulamaları yapıyor. Ekipler, kentin giriş ve çıkış belgesi uygulama noktalarında kamyon, cazibeli, tanker ve otobüs kabil ticari faaliyet gösteren araçları yegâne biricik durdurarak sargaç kontrolü ve dişlerinin ölçümünü yaptı. Pratikte çevirgeç sürücüleri ise polis güçleri ekipleri aracılığıyla şita lastiğinin önemi karşı bilgilendirildi. Denetimlerde, lastikleri yasalı standartlara göre 4 milimetre diş derinliğinden bir iki olmayan ve standartlara makul olan araçlar yolculuklarına devam etti. Mecburi olduğu halde araçlarına şita lastiği taktırmayanlara ise yönetsel nakdî ceza uygulandı. Son yerine, Erzincan Bölge Trafik Denetleme Büro Müdürlüğü önünde abra ve arızi taşımacılığı yapan araçlar üzerinde kış lastiği istimal zorunluluğu ile ilgili denetimler yapılarak vatandaşlara acul miftah kullanmamaları, kış lastiği kullanmaları ve gidiş geliş kuralları karşı bilgilendirme yapıldı.

Konu ile ilgilendiren yapılan açıklamada, “Trafik kazalarının meydana gelmesinde balaban alım çalım oynayan şita mevsimi koşulları ve trafik güvenliğine yönelik olumsuzluklar dikkate alındığında vatandaşlarımızın duygusal ve servet güvenliğinin korunması amacıyla; İlimizde, diyar sınırları içerisinde 01 Çatlak 2022 ile 01 Nisan 2023 tarihleri arasında ticari amaçlı yaya ve angarya taşımacılığında geçer bütün kamyon, çekici, tanker, otobüs, minibüs, pikap ve ticari palyatif taşımacılığı özne otomobillerin şita lastiği kullanımı mecburi ağıl getirilmiştir” denildi. – ERZİNCAN

Share: