Erzincan kırsalında kadınların tandırda kışlık aldatmak mesaisi

Erzincan’ın Kemah ilçesi kırsalında kadınlar, köylerinde bakkal ve market olmadığı amacıyla imece usulü fiilen, kışlık ihtiyaçları olan ekmeği tandırda pişirerek karşılıyor.

İlçeye ilişkin Esimli köyünde hareketli kadınlar, detaylı ve ağır sıklet güzeşte kış öncesi ekmeği biten ailenin evinde buluşuyor.

Sabahın önce ışıklarıyla evlerinin yakınındaki tandırları yakıcı kadınlar, ekmek telaşına başlıyor. Dolaşma boyu süren çalışmanın arkası sıra kışlık ekmeklerini hazırlayan kadınlardan bazen bunları gurbetteki çocuklarına dahi gönderiyor.

Köy sakinlerinden Yadigar Sevindik, AA muhabirine, kadınlarla imece usulü aldatmak pişirdiklerini, bu yöntemin asırlardır devam ettiğini anlattı.

Tandır ekmeği pişirmeye bir gün önceden gerçek mayalayarak başladıklarını tamlayan Sevindik, komşularıyla tıpkısı araya gelip iş bölümü yaparak çalıştıklarını kaydetti.

Zorlu çalışmanın rastgele yıl yapıldığını dile getiren Sevindik, “Pişirdiğimiz tandır ekmeğini kışlık namına kullanıyoruz. Yapılan tandır ekmeği bize genişlik birkaç 4-5 ay gidiyor. Bazılarımız bu ekmeği kurutarak, bazısı dahi koyu dondurucuda müdafaa ediyor. Kurutularak dulda edilen tandır ekmeği daha sonra ihtiyaç duyuldukça ıslatılarak gene yumuşatılır ve tüketilir.” dedi.

Sevindik, tandır ekmeğinin, Kemah tuzu kullanarak katıksız yöntemlerle üretildiğini ve bu nedenle ekmeğin detaylı müddet bozulmadığını vurguladı.

Köyde, market ve fırın olmadığı amacıyla tandır ekmeğinin daha üstelik muhteşem olduğunu anlatan Sevindik, hazırladıkları hamurdan börek bile yaptıklarını sözlerine ekledi.

Sultan Düzduman ise pişirdikleri ekmeklerden kışlık ihtiyaçlarının beraberinde, Antalya’da kıvrak oğluna, Bursa’üstelik ikamet fail kızına otobüsle gönderdiğini söyledi.

Share: