Erzincan Belediyesi ektiği hububatın geliri ile gerekseme sahiplerine bindi olacak

Erzincan Belediyesi, 500 dönümde yapmaya başladığı tarımla ihtiyaç sahiplerine ayni ve nakdi destek sağlayacak.

Kentte değişik noktalarda bulunan yersiz arazileri değerlendirip çiftçilere emsal olmak ve ihtiyaç sahiplerine bindi arz etmek talip şehremaneti faaliyet başlattı.

Bu kapsamda Park Yeri ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri eliyle daha önce kullanılmayan 500 dönümlük araziye tarım makineleriyle arpa ve buğday ekimi yapılıyor.

Şehremaneti eliyle hububattan elde edilecek gelirle kentteki ihtiyaç sahiplerine ayni ve nakdi destek sunulacak.

Erzincan Belediye Reisi Bekir Aksun, AA muhabirine, kentin aktif yanının tarım olduğunu söyledi.

Belediyeye ait 500 dönüme andıran alanda ekim yaptıklarını tabir fail Aksun, şöyle konuştu:

“Gerçekleştirdiğimiz mahsulat arasında sunu eli nimetli olanları gine halkımızla bile paylaşıp ekimlerinin yapılmasını çıkarmak arzusundayız. Erzincan’ın cıvıl cıvıl yanı olan tarım ve hayvancılığı harekete geçirip hem istihdamı icat etmek hem de buradaki ekilebilir alanların ekilmesini sağlamakla bu niyetimizi yapmak istiyoruz. Erzincan çiftçimiz eli nimetli nişane aldığında arazileri ekmekten vazgeçmeyeceği kanaatindeyiz. Erzincan’ın ekilebilir alanlarının şu anda yüzdelik 75’e yakını boş durumda. Onların değerlendirilmesini ve dikkati almak istiyoruz.”

Aksun, çiftçilere kat sayı olmanın birlikte ihtiyaç sahiplerine da arkalamak istediklerini belirterek, “Erzincan’dahi yapmış olduğumuz ekimlerden elde edilen ürünleri, ihtiyaçlı insanlarla tutmak istiyoruz. Bunu nakdi ve ayni adına gerçekleştirebiliriz. Elde edilecek gelir ihtiyaçlı ailelerle paylaşılacaktır.” diye niteleyerek konuştu.

Gelecek yıl seracılıkla ilişik mesai yapacaklarını anlatan Aksun, bu şekilde ürünlerle aksata alanlarını genişletmek istediklerini dile getirdi.

Aksun, belediye kendisine tarım projeleriyle çiftçilere öncülük etmeyi sürdüreceklerini sözlerine ekledi.

Share: