Erdoğan: Ailelerinin Yaşadığı Şehirlerden Uzak Şehirlerde Öğretim Gören Öğrencilerimize Okullarına Azimet ve Dönüşleri İçin Erişim Desteği Sağlayacağız

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, “Ailelerinin yaşadığı şehirlerden uzak şehirlerde terbiye-talim gören öğrencilerimize okullarına gidiş ve dönüşleri amacıyla ulaşım desteği sağlayacağız. Yılda 2 sefer verilecek bu bindi sayesinde kestirmece 150 bin öğrencimizin ailelerinin yanına, onlara her abra getirmeden gidip gelebilmesini realizasyon etmeyi hedefliyoruz” dedi. Erdoğan, “İlk evim önce iş yerim projesine şu temel büyüklüğünde 7,2 milyon müracaat yapıldı. Bunlardan 4.5 milyonu kül şartları hesabına getirerek süreci tamamladı” diye konuştu.

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, kestirmece 3 buçuk saat süren kabine toplantısı ardından izah yaptı. Erdoğan’ın açıklaması satır başlarıyla şöyle:

“CHP Genel Başkanı yoluyla gündeme getirilen başörtüsü üstüne tarihi bir davet yaptık. Geçtiğimiz 20 yılda yaptığımız düzenlemelerde kanayan yaralardan olan başörtüsü sorunlarını sırf çözmüştük. CHP Umumi Başkanı’nın gene gündeme getirmesiyle bize başörtüsü üstüne yasakçı zihniyetin hala pusuda beklediğini gösterdi. Biz bile madem laf yeniden gündeme geldi, meselenin çözümünü doğrudan anayasa güvencesi altına ahiz teklifinde bulunduk.  Sedir’te akseptans edilen henüz bilahare CHP Umumi Başkanı’nın AYM’da halel edilen bir aranjman vardı. Arkadaşlarımıza, bu aranjman temelinde familya kurumunu güçlendirmesini da içerecek elan şümullü benzeri temel değişikliği talimatı verdik. Laf Meclis gündemine geldiğinde bu konuda kimin elbet ayrımsız şekilperest içerisine gireceğini bütün birlikte göreceğiz.

“EKIN BAKANLIĞI’NDA ALEVİ – BEKTAŞİ HARS VE CEMEVİ BAŞKANLIĞI KURMA KARARI ALDIK”

Açılışını yaptığımız 4 ve temelini attığımız 7 cemevi üstelik verdiğimiz müjdelerin tamamlayıcısı bakım olmuştur… Bizzat yerinde yürüttüğümüz çalışmalarla Alevi-Bektaşi vatandaşlarımızın parçalanmamış taleplerini, beklentilerini tespit ettik. Bunlardan, idari tasarrufla, dakikasında çözülebilecek olanları valiliklerimiz ve belediyelerimiz aracılığıyla çözdük. Firez ve Turizm Bakanlığımız bünyesinde ‘Alevi-Bektaşi Hars ve Cemevi Başkanlığı’ kurma kararı aldık. Cemevi erkan hizmetlerini yürüten Alevi-Bektaşi inanç önderlerine bu alım bünyesinde kadro verilecek. Kredi mülklerine kira vermek yerinde artan Alevi-Bektaşi kurumları buralardan ücretsiz yararlanma edebilecek. Böylecene ülkemizin demokratikleşme reformlarından birini daha hayata geçirmiş oluyoruz.

“İLK EVİM İLK İŞ YERİM PROJESİNE ŞU ASIL KADAR 7,2 MİLYON REFERANS YAPILDI”

Sonuç dönemde ev, kira ve taşınmazlar fiyatlarındaki muvazenesiz yükselişler, bizi bakir ve daha balaban tıpkı atılıma yöneltti. İlk evim evvel hareket yerim projesine şu asıl kadar 7,2 milyon başvuru yapıldı. Bunlardan 4.5 milyonu tüm şartları yerine getirerek süreci tamamladı. Projenin evvel etabındaki 250 bin olan bölük sayısını 2028 yılına kadar 500 bine tamamlayacağımızı filhakika söylemiştik. 2 sene süresince hak sahiplerine teslim edeceğiz. Arsa sayısını de 1 milyona çıkardığımızı duyurmuştuk. Bakanlığımız hazırlıkları tamamladı. Hangi kent, ne parselde bu arsalarımızı hazırladık. Yüzdelik 40’ı kent merkezi yüzde 60’ı ilçelerde tevessül etmek üzere belirledik.

“ARSALARIN TAPULARIN TAMAMININ DAĞITIMI 2 YIL İÇİNDE BİTECEK”

Ev amaçlı arsaların 50 bini İstanbul, 100 bini Ankara, 25 bin İzmir, 45 bin Gaziantep, 55 bin Konya, 25 bin Kayseri, 30 bin Diyarbakır’bile olacak şekilde planlandı. Yer fiyatlarını piyasa bedelinin haddinden fazla altında tıpkısı şekilde sunmakla kalmayıp, benzeri zaman önceki evlerini yapabilmelerine destek vereceğiz. Birlikte parsellerdeki doğruluk sahipleri çoğunluğu sağladıklarında TOKİ’ye başvurarak burada bölük nesir edilmesi talebinde bulunabilecek. Bu parsellerde zemin pozitif dört yahut beş cani geçmeyecek. Konutların finansmanı konusunda bankalarla işbirliğine gidilecek. Bölük gayeli arsaların ve gelişim yerlerinin başvuruları zaman itibariyle alınmaya başlandı. Planları onaylanan illerde ve ilçelerdeki türe sahibi vatandaşlarımız arsa tapularını çatlak ayından itibaren alabilecekler. Arsaların tapuların tamamının dağıtımı 2 yıl ortamında bitecek.

“MÜSTAKİL PARSELLER 192 BİN 500 LİRADAN BAŞLAYAN FİYATLAR, 1.604 LİRADAN BAŞLAYAN TAKSİTLE VATANDAŞLARIMIZA SATILACAK”

Özgür parseller 192 bin 500 liradan başlayan fiyatlar, 1.604 liradan başlayan taksitler ve 10 yıla vasıl vadelerle, TOKİ’nin faizsiz ödeme modeliyle vatandaşlarımıza satılacak. Paylı parsellerin ödemesi 112 bin 500 liradan, taksitleri da 937 liradan başlayacak şekilde belirlendi. Toplumsal konutların inşasına 25 Ekim’üstelik Ankara, Afyon, Amasya, Vazıh, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Yardımcı, Yozgat ve Zonguldak illerimizdeki 5 bin konutun temelini atarak başlıyoruz.

“ÖĞRENCİYE YILDA 2 ÖĞÜN ULAŞIM DESTEĞİ SAĞLAYACAĞIZ”

Ailelerinin yaşadığı şehirlerden ırak şehirlerde eğitim bilimi-tedris gören öğrencilerimize okullarına gidiş ve dönüşleri amacıyla ulaşım desteği sağlayacağız. Yılda 2 nöbet verilecek bu destek sayesinde kestirmece 150 bin öğrencimizin ailelerinin yanına, onlara her angarya getirmeden gidip gelebilmesini temin etmeyi hedefliyoruz.

“HALKBANK’TAN KREDİ KULLANIP BIRLIKTE TAKİBE SAKIT ESNAFA 6 AYI GERİ ÖDEMESİZ 36 KAMER VADEYLE BORCUNU TASFİYE İMKANI SAĞLIYORUZ”

Müstevli ve çarpışma şartlarının önümüze çıkardığı sağlam süreçte dahi esnaf ve sanatkarlarımızın beraberinde olmayı sürdürüyoruz. Eş müteşebbis kredisinden 140 bin kadınımız bilistifade 17 bilyon liranın üzerinde mahiyet kullanmıştır. Gençlerimiz üzere müteşebbis kredilerinden 52 bin can 10 milyar teklik kaynağa ulaşarak yararlanmıştır. Esnafımıza 100 milyar teklik emniyet kampanyası başlatıyoruz. Güven peş limitlerini 350 bin liradan 500 bin liraya, işyeri edindirme araç kredisini 1,5 milyona yükseltiyoruz. Genç girişimlerimizin itimat limitini yükseltiyoruz. Halkbank’tan yüreklilik kullanıp birlikte takibe sakit esnaflarımıza 6 kocaoğlan idraksiz ödemesiz 36 ay mehil ile borcunu tasfiye imkanı sağlıyoruz.

“TANAP’IN KAPASİTESİNİ 32 MİLYAR METREKÜPE ÇIKARTACAK ÇALIŞMALARA BAŞLADIK”

Enerji alanında bile yüce adımları attığımız süreçten geçiyoruz. Doğalgaz depolarımızı yüzdelik 100 doldurarak hazırlığımızı yaptık. Azerbaycan’la ülkemizle alay malay Avrupa’nın enerji en güvenliğinde TANAP’ın kapasitesini 32 milyar metreküpe çıkartacak çalışmalara başladık. Libya ile hidrokarbür anlaşması bu ülkenin ana kara sahasında yer yağı ve türevlerinin çıkartılması alanında kullanılmamış işbirliği alanı oluştu.

“TERÖR ÖRGÜTÜ YÖNETİCİLERİNİ NEREDE BULURSAK ORADA İMHA EDİYORUZ”

Ülkemizin sınır güvenliği, milletimizin huzuru önceliklerimizin arz başında vadi almaktadır. TSK; Güven, Uyanık, sahil düzenlilik, ihsas, diplomatik kanallarımızla 24 saat selis faaliyet yürütüyoruz. Terör örgütü yöneticilerini nerede bulursak orada imha ediyoruz.”

Share: