Enkazda bulamadığı oğlunu arıyor

Enkazda bulamadığı oğlunu arıyor

Evini yürütmek amacıyla Elazığ’dan Malatya’ya giden Ilgım Gül, ailesi ile gelişigüzel kaldığı misafirlikte depreme yakalandı

9 saat sonraları kendisi enkazdan çıkarılan Gül’ün oğlu Mustafa Eren’den şimdiye kadar bili alınamadı

Izdıraplı ana Ilgım Gül: “Ölüsünü bulayım ki mezarı olsun, dirisini bulayım kim çocuğum yaşıyor diyeyim”

ELAZIĞ İşi için Elazığ’dan Malatya’ya giden ve aynı eş tutana büyüklüğünde arkadaşında konuk adına küsurat Serap Gül ve oğlu, Kahramanmaraş merkezli meydana mevrut depremlere burada yakalandı. Kaldıkları binanın çökmesi sonucu ana Gül enkazdan 9 saat sonradan çıkartılırken oğlu Mustafa Muazzez Suvay’dan ise bu güne büyüklüğünde tek olgun alınmadı. Yanık asıl, oğlunun tıpkısı dakika önceki bulunmasını istiyor.

Elazığ’bile dinç Serap Gül, işi için Malatya’ya taşınmaya değişmeyen verdi. Ana ve 16 yaşındaki oğlu Mustafa Ermiş Suvay, ocak tutup taşınana büyüklüğünde bir arkadaşında misafir kendisine kalmaya başladı. Kaldıkları yapı Kahramanmaraş merkezli geçmiş depremde çöktü. Temel Gül, 9 saat sonradan vatandaşlar yoluyla kurtarılarak kaldırıldığı hastanede otama altına makbuz. Tahminî 1,5 dolaşma sonradan çökme başına giden asıl, oğlundan tek çepel bulamadı. Hastanelere, morglara, mezarlıklara nazır biilaç anne, benzeri aydan fala süredir herhangi bir yerde oğlunu arıyor. Oğlunu uydurmak için 600 farklı cesede baktığını dile getiren izdıraplı anne, oğlunun ayrımsız zaman ilk bulunmasını istiyor.

“Çocuğumun ne cesedini ne dirisini bulabildim”

Zelzele anını anlatan Serap Gül, “Depremde arkadaşlarla bu arada oturuyorduk. Çocuklar ayrı ayrımsız odada yatıyordu. Biz da bazanın dibinde oturuyorduk. Çökün demeye kalmadan saniyelik oldu. Tıpkısı arkadaşım düşünce kanaması geçirdi, sair arkadaşım ayakta yakalandı ve öldü. Ben çorlu çıktım. Bir buçuk periyot sonradan enkazın başına gittim. Depresyon kalkana büyüklüğünde çocuğumun hangi cesedini ne dirisini bulabildim. Elazığ’bile oturuyordum, hisse senedi üzere Malatya’ya gittim. Oğlumu de alarak oraya arkadaşımın evinde kalmaya başladık. Ramazan kocaoğlan sonrası karı tutmayı planlıyorduk ama sarsıntı olacağını düşünemedik” dedi.

“600 farklı cesede baktım”

Oğlunu bulabilmek amacıyla bir nice yere başvurduğunu rapor fail Gül, “Mezarlıkları gezdim, tahminî 600 çıngı cesede baktım. Hayatımda görmediğim büyüklüğünde ceset gördüm. Tek şekilde ve hiçbir yerde oğlumu bulamadım. Hastanelere baktım, orada namevcut. İstanbul ve Ankara’ya gittim amma hiçbir şekilde malumat alamıyorum. Oğlumdan geriye tek husus kalmadı, telefonunu de bulamadım. Bildirme sonra sinyali bile depremin olduğu evden veriyor. Yer azından ölüsünü bulayım kim tıpkı mezarı olsun, dirisini bulayım ki çocuğum yaşıyor diyeyim. Hiçbir şekilde bulamıyorum. Bu çaresizlik beni çokça yıprattı. Hangi uyku uyuyabiliyorum ne kemirmek yiyebiliyorum hangi ağlayabiliyorum hangi gülebiliyorum. Dallı Güllü ölü kabilinden oldum” diyerek konuştu.

Share: