Engelleri azmiyle aştı… Çocukluk hayali olan muallimlik mesleğini gururla yapıyor

Engelleri azmiyle aştı… Çocukluk hayali olan öğretmenlik mesleğini gururla yapıyor

GİRESUN – Anadan Doğma adale hastalığı dolayısıyla yaşamını tekerli sandalyeye bağlı sürdüren hoca Gökhan Özcan, çocukluktan bu yana hayalini kurduğu mesleğini gururla yapıyor.

Giresun’un Piraziz ilçesinde yaşayan Gökhan Özcan, ilkokul yıllarından itibaren düşlediği mesleğine, kestirmece bire bir sene evvel atanarak Bulancak’ta Martir Naci Akçay Hususi Eğitim Bilimi Aplikasyon Okulu’nda görevini sürdürüyor.

Görsel sanatlar öğretmeni olarak görev yaptığı okulunda azmiyle hususi öğrencilerine kat sayı olan Özcan, öğrencileriyle gelişigüzel olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Özcan “Her şeyden önce bire bir hoca yerine fariza yapıyor olmaktan çokça mutluyum. Özel öğrencilerimize yaşıt olmaktan, onlara aynı şeyler öğreterek hayata hazırlıyor girmek benim amacıyla tarifi imkansız tıpkısı mutluluktur. Özürlü tıpkısı görsel sanatlar öğretmeni yerine öğrencilerin arasındayım ve bunun onlarda dahi farkındalık oluşturduğunu düşünüyorum. Erte bu öğrencilerimiz büyüdükleri ant, tıpkısı mânialı öğretmenlerinin olduğunu ve mânialı öğretmenin dahi olabildiğini kendilerinin üstelik isterse ara sıra şeyleri isterlerse başarabileceklerine inançları artacaktır. Bu anlamda de onlara haddinden fazla katkı verdiğimi düşünüyorum. İyi ki da hoca oldum” dedi.

Yeteneğini ailesi keşfetti, öğretmenleri yönlendirdi

Resim sanatına yeteneğinin ilkokul yıllarında ailesi aracılığıyla fark edildiğini da anlatan Özcan, “Annemin anlattığına göre elan ilkokul yıllarındaydı evinin uğrunda park yeri halindeki tır otopark halindeymiş. çizmişim. Elan sonraki yıllarda 10 yaşlarındayken hastalığım dolayısıyla İstanbul’a tedaviye gidip gelirken, gördüğüm şehirler üstünde site planlamaları yapmaya başladım. Benim ajandaya çizdiğim bu resimleri annem alıp okulda öğretmenlerime getiriyor. Bunun üstüne benim gösterici yeteneğim keşfediliyor. Bu yönde öğretmenlerimin yönlendirmesiyle Sunturlu Sanatlar Lisesi’ni tamamladım ve peşi sıra da Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Adamakıllı Sanatlar Fakültesi’ni bitirdim. Lüp uğrunda duran tırın resmini çizerek başladığımız patika serüvenimiz bugün buralara kadar geldi” şeklinde konuştu.

“Umudumu kaybetmedim, hayallerimden vazgeçmedim”

Aşağı yaşlardan itibaren adale erimesi hastalığıyla mücadele etmeye başladığını anlatan Özcan, “İlkokul yıllarımdan itibaren fark edilen kas hastalığım beni giderek koşuk, volta kabilinden özgürlüğümden alıkoymaya başladı ve arkası sıra tedavi süreçlerim başladı. Ancak ailemin ve öğretmenlerimin desteğiyle hayattan kopmadım, hayallerimden vazgeçmedim. Hiç biraz çaresiz olmadım. Ailem yetişek konusunda hiçbir ant bariyer olmadılar. Hep bindi oldular. Benim üzere engelli çocukları olan ailelere şurası anlatmak isterim, ben başardıysam onların çocukları birlikte başarabilir kâfi kim aileleri bindi olsun. Ego hiçbir zaman hayallerimden vazgeçmedim ve umudumu kaybetmedim” diyerek konuştu.

Okul Müdürü İnci Akçay Bozkurt ise yaptığı açıklamada “Gökhan öğretmenimiz çocuklarımız amacıyla muvaffakiyetli benzeri görkem mümasil oluyor. Öğrencilerimiz Gökhan öğretmenimiz gibi başarabileceklerini düşünebiliyorlar. Velilerimiz için da ayrı tıpkı sükse örneği oluyor. Bizim göremediğim noktaları hocamız görüp, ayırt yazar bizi yönlendirebiliyor. Bu anlamda bizim amacıyla Gökhan öğretmenimizin okulumuzda olmasını bire bir şans kendisine değerlendiriyoruz” ifadelerini kullandı.

Share: