Endüstri ve Teknoloji Nazır Yardımcısı Büyükdede, Kırklareli’nde incelemelerde bulundu

Sanayi ve Teknoloji Nazır Yardımcısı Hasan Büyükdede, Kırklareli’nin Pınarhisar ilçesinde kurulması planlanan ‘Pınarhisar Kompozit Sanayi Bölgesi’ alanında incelemelerde bulundu.

Büyükdede, beraberindeki Kırklareli Valisi Birol Ekici, Pınarhisar Kaymakamı Betül Büyükkılıç ve Şehremini İhsan Talay ile alay malay Orta Malı Mahallesi’ndeki araziyi gezdi.

Pınarhisar Katışık Sanayi Bölgesi Projesi üzerine vukuf kayran Büyükdede, henüz sonra Pınarhisar Uray Başkanlığı’nı mülakat etti.

Büyükdede burada yaptığı konuşmada, Trakya’nın sanayi alanları bakımından çokça büyük aynı nahiye olduğunu söyledi.

Çerkezköy’den Edirne’ye kadar kurulması planlanan önemli alanda hedeflenen sanayi, ekincilik, ev, geri hizmet, otoyollar, demiryolları ağlarıyla Avrupa’ya bağlanan hatların koordinasyonu konusunda haddinden fazla makro icraat yapıldığını vurgulayan Büyükdede, vekillik olarak bu nev bölgelerde maksimum ilerleme elde etmeyi hedeflediklerini kaydetti.

Kırklareli’nin sanayi kavşağının ortasında bulunduğunu ifade eden Büyükdede, bölgede haddinden fazla majör uran tesislerinin zindelik gösterdiğini belirtti.

Avrupa’ya yakınlığı zımnında bölgeyi şanlı tıpkısı mühim düz yerine gördüklerini anlatan Büyükdede, “Avrupa’ya en yakın cesim tıpkısı uran alanı bu bölgeler. Haddinden Fazla cesim aynı tarım alanımız, çok mehabetli orman alanlarımız var. Bu alanların haddinden fazla bol değerlendirilmesi amacıyla tıpkı çabamız var. Kırklareli sanayi itibarıyla dahi hoşur bakanlığımızın gözbebeği olan şehirlerimizden bire bir tanesi.” diye konuştu.

Türkiye’nin ihracatına bölgenin elan çok ulama sağlaması için mücadele ettiklerine belen fail Büyükdede, şöyle devam etti:

“İnşallah Türkiye’mizin ihracatının, Türkiye’deki yatırımların bu bölgelerde bile geliştirilmesi konusu gündemimizde. Bunu masaya yatırarak lacerem benzeri koordinasyon kurabiliriz, hem tarımımızı vikaye ederiz, hem ormanlarımızı koruma görevlisi ederiz, buradaki sularımızı esirgeme ederiz, buradaki zevk varlıklarını sıyanet ederiz bunun birlikte uran alanlarımızın dahi uygun değer değerlendirilmesi, planlanması telaşındayız.”

Programda mütekellim Vali Ekici bile sanayi alanlarının elan fazla geliştirilmesi üzere savaşım verdiklerini söyledi.Share: