Elazığ’da üretilen sazan yavruları 101 su kaynağına bırakıldı

Keban ilçesinde oran marifetiyle üretilen yaklaşık 19 milyon sazan yavru akarsu, Elazığ, Bingöl, Muş, Bayburt, Erzurum, Tunceli, Kars, Ardahan, Bitlis, Van, Hakkari ve Malatya’daki 101 su kaynağına bırakıldı.

Ekincilik ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Akarsu Ürünleri Umum Müdür Yardımcısı Mehmet Nuri Yılmaz, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Keban Akarsu Ürünleri Üretim Tesisi’nde planlı balıklandırma töreninde, ülkenin eş olduğu su kaynaklarının korunmasına ve sürdürülebilir kullanımı açısından balıklandırılmasına büyük ehemmiyet verdiklerini, ülkedeki bahir, göl, akmaz ve akarsularda değişik türde balıklar bulunduğunu söyledi.

Yılmayan, Türkiye’nin çevresindeki denizlerde 550 ve çöz sularda 380 nev olduğunu, kısaca 100 türün bile ticaretinin yapıldığını rapor ederek, “Vekillik kendisine balıkçılarımızı desteklemeye çalışıyoruz. Balıkçılarımıza akıbet 20 yılda 10,2 bilyon teklik Türkiye genelinde ÖTV’siz süt desteklemesi yaptık. Tıpkı şekilde Türkiye’dahi yetiştiricilik özne üreticililerimize 7,2 milyar lira ve diğer desteklerle bu arada sonuç 20 yıl içerisinde 18,2 bilyon teklik destek verdik.” dedi.

Elazığ Valisi Ömer Toraman da Türkiye’nin, su kaynakları itibarıyla üstelik çokça iri imkanlara cemaat olduğunu belirterek, Keban Akarsu Ürünleri Üretim Tesisi’nde üretilen 19 milyon sazan yavrusunu yalnızca Elazığ değil, yandaki 11 ile dahi dağıtmaya başladıklarını belirtti.

Tarım ve Orman İl Müdürü Mürtefi Tığ ise Keban Baraj Gölü’nden azami düzeyde faydalanmak istediklerini dile getirerek, balıkçıları katmak üzere devlet ve bölgedeki akarsu kaynaklarını balıklandıracaklarını tabir etti.

Kılıç, 14-15 Kasım’dahi Keban Barajı’nda sportif katakulli balıkçılığı kapsamında turna balıkçılığına müteveccih etkinlik yapılacağını sözlerine ekledi.

İl Müftüsü Selami Okumuş, okuduğu duanın ardından 101 su kaynağına bırakılan balıkların artağanlık getirmesi temennisinde bulundu.

Törende henüz sonradan sembolik namına 10 bin sazan yavrusu Keban Barajı’na bırakıldı.

Vali Toraman, törene katılan çocuklara akvaryum içerisinde yavru balık verdi. Balık adamlar göle bırakılan balıklar için Keban Baraj Gölü’nde “Evinize alımlı çalımlı geldiniz” kayıtlı ası açtı.

Törene, Keban Kaymakamı Hasan Akbulut, İl Kurnaz Komutanı Kıdemli Albay Tasavvur Âlem, İl Güvenlik Müdürü Mehabet Başat, Keban Belediye Başkan Vekili Osman Erdoğan da katıldı.

Share: