Elazığ’da sonuç 1 yılda çocukların midesinden çıkarılanlar görenleri şaşırttı

Elazığ’üstelik son 1 yılda çocukların midesinden çıkarılanlar görenleri şaşırttı

Para, pul, enjeksiyon, yüzük: Bu midelerde ne ararsanız var

ELAZIĞ – Elazığ’da son 1 yılda çocukların aşındırmak ve nefes borusu ile midesinden çıkartılan madeni para, batarya, iğne ve yüzük oyunu üzere ecnebi cisimler görenleri hayretler içinde bıraktı.

Fırat Üniversitesi Hastanesi Bala Gastroenteroloji Hepatoloji ve Beslenme Bölümüne son tıpkı yılda, 6 kamer ile 18 yaş arasındaki yavru ve gençler ecnebi beden yutması şikayetleri ile hastaneye başvurdu. Çocuk Gastroenteroloji Hepatoloji ve Beslenme Bilgi Dalı Başkanı Prof. Dr. Yaşar Doğan, müdahale ederek cisimleri nefes ve aşındırmak borusu ile mideden gerçekleştirdiği operasyonlarla çıkardı. Haftada 2 ile 3 arasında vakaya engelleme ettiklerini tamlayan Prof. Dr. Doğan, yabancı beden yutması şikayeti ile kendilerine mevrut çocuklarda özellikle madeni dünyalık kalkmak için pil, dolgun ve çengelli iğne, vida, saat pili, karşılıklı, tel toka, yüzük oyunu, alelade oyuncaklar ve çokça sayıda tezyifkâr esrar çıkarttıklarını söyledi.

“Son bir sene zarfında 100’e andıran ecnebi beden vakası geldi”

Ecnebi cisimlerin kendilerine çok kesif geldiğini belirten Yavru Sindirim Bilimi Hepatoloji ve Beslenme Olgun Dalı Başkanı Prof. Dr. Yaşar Doğan, “Özellikle hastanemizin nahiye hastanesi olması belde illerden bu işlemi yapabilecek bir tane gestalt olması nedeniyle bilcümle vakalar bizlere gelmektedir. Sonuç tıpkı sene içerisinde yaklaşık yerine 50 ile 100 arasında yabancı beden vakası bizlere geldi. Hastaların gözyaşı gurubuna bakarak yuttukları cisimler değişkenlik gösterebiliyor. Basit yaşlarda genellikle yuttukları cisimler pil, yüzük oyunu veya etrafında buldukları madeni paralar oluyor. Yaş grubu büyük olanlarda ise genellikle enjeksiyon çeşitleri ve dalgınlıkla nukut olabiliyor. Nedeniyle vakalar yaş grubuna bakarak değişkenlik gösterebilir. Çocuklarda ağızlarına götürebildikleri seçme şeyi rahatlıkla yutabileceklerini söyleyebiliriz. Gelen vakalar zaten ekseriyetle yuttukları şeylerin boğazlarında kaldığını görüyoruz. Elhak şayet kim yemek borusunu geçmişse ikinci asılmış kaldığı hizip göden de bulunmaktadır. Göden de şayet açlık süresi uygunsa hem aşındırmak borusunda hem da mide bile kâin yabancı cisimler tarafımızdan çıkartılmaktadır. Çok çok bulunmaz olmakla beraber alelhusus enjeksiyon yutan çocuklarda kimi vakit ecnebi cisimler sindirim sisteminden çıkıp karaciğere saplanabiliyor. Bunları üstelik cerrahi yöntemlerle elan ahir dönemde tart eylemine gitmekteyiz” dedi.

Haftalık kendisine 2-3 hikâye ile karşılaştıklarını de nâkil Prof. Dr. Yaşar Doğan, “Alelhusus er dönemde getirildiği ant hastanın birlikte açlık durumu müsaitse aceleten işleme alıyoruz amma değilse kıtlık süresi bekletildikten sonraları alınıyor. Kliniğimiz 24 saat hizmet verdiğinden çevre çocukların bu üzere durumlarda daha çok sıkıntıya düşmemeleri nedeniyle gecenin hangi saatinde olursa olsun ecnebi cismi tart işlemini yaptıktan sonraları ailelerine teyit ediyoruz. Ailelere söylemek istediğim çocuğun yutabileceği yahut ağzına götürebileceği bütün yabancı cisimleri ortamlardan uzaklaştırmak gerekir. Çünkü füru elan zihin seviyeleri tamlık gelişmediğinden etraf ellerine aldığı hep cisimleri ağzına götürüyorlar. Bundan kontekst dahi ailelerin çok dikkatli olması gerekiyor” diyerek konuştu.Share: