Elazığ’da 345 personelin katılımıyla zelzele tatbikatı gerçekleştirildi

Elazığ’ın Sivrice ilçesinde, 7 ilden mevrut 345 personelin katılımıyla yer sarsıntısı tatbikatı yapıldı.

Valilik koordinasyonunda, Türkiye Kıran Müdahale Planı (TAMP) kapsamında gerçekleştirilen 2022 Lehçe Düzey Masabaşı ve Yer Tatbikatı’na Elazığ, Adıyaman, Diyarbakır, Bingöl, Erzincan, Malatya ve Tunceli’den AFAD ve UMKE ekipleri ile Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı Arama Istirdat Ekibi (MEB AKUB), Tamga Uluslararası Kontrol Istirdat ve Müzaheret Derneği (TAMGAKUT), Elazığ Belediyesi, İl Jandarma Komutanlığı, İl Güvenlik Müdürlüğü, 112 Ivedi Servis ve itfaiye ekiplerinden oluşan 345 personel katıldı.

Üniversite ve lise öğrencilerinin kazazede adına gönüllü kurum aldığı tatbikatta, helikopter, itfaiye aracı araçları, cankurtaran, kurtarma botu gibi değişik kabiliyette 58 açar kullanıldı.

Ekipler, senaryo gereği eşkal üssü Sivrice ilçesi olan, 8 kişinin hayatını kaybettiği ve 16 kişinin yaralandığı 6,2 büyüklüğündeki depremin arkası sıra çökme altında artan ve miftah içerisinde sıkışan vatandaşları kurtardı. Aynı binada sâdır yangına engelleme ederek, yıkımın meydana geldiği alanlarda asayiş önlemi aldı ve evleri tehlikeli hasar gören vatandaşlar üzere çadır kurdu.

Tatbikatın arkası sıra AFAD İl Müdürlüğü koordinesinde sunulan eğitimi tümler AFAD gönüllülerine belge verildi.

Ilbay Ömer Toraman, tatbikata ilişkin yaptığı açıklamada, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun talimatıyla 2022 yılının “Kıran Manevra Yılı” namına ilan edildiğini hatırlattı.

Bu çerçevede yılbaşından bugüne kadar değişik illerde değişik çapta sarsıntı tatbikatları gerçekleştirildiğini rapor fail Toraman, şunları kaydetti:

“Yıl sonuna büyüklüğünde tatbikatlarımız devam edecek. Değişik laf başlıkları altında farklı çapta tatbikatlarla, yer sarsıntısı yahut ayrımsız afetleri müteakiben bulunan imkan ve kabiliyetlerimizi imtihan etme imkanı buluyoruz. Bu çerçevede devlet, nahiye ve millî düzeyde tatbikatlarla bu pratiğimizi geliştirmeye gayret gösteriyoruz. Elazığ 2020 yılında akıbet dönemde kaydedilen yeryüzü iri depremlerden bire bir tanesini muammer aynı vilayet namına bu tecrübeye halen deli dolu tıpkı şekilde eş bulunuyor. Fakat ülkemiz seçkin nev afetlere maruz kalabilen bire bir coğrafya özelliklerine topluluk. O yüzden herhangi bir çeşit afete cebin gine gene kâin yapımızı, imkanlarımızı, kabiliyetimizi ve pratiğimizi geliştirmemiz gerekiyor.”

Ilbay Toraman, tatbikatın gerçekleştirilmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

Programa, Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, AFAD İl Müdürü Osman Pıhtılı, İl Keyif Müdürü Cahit Çelik, İl Itimat Müdürü Cesamet Başat, İl Bitirmiş Komutanı Albay Hedef Evren, çalım ve yapılış müdürleri ve sivil cemiyet kuruluşlarının temsilcileri de katıldı.Share: