EKONOMİST ALİ AĞAOĞLU: ASGARİ ECIR 10 BİNE ÇIKABİLİR AMA HARCANABİLİR GELİRİ ARTIRMALIYIZ

KAHRAMANMARAŞ Sanayici ve İşinsanları Derneği (KASİAD) Taze KASİAD Müesses yoluyla organize edilen Kahramanmaraş Tutum zirvesi, sona erdi. Doruk kapsamında tıpkı araya gelen ehlihibre adlar, gündemi değerlendirerek sene sonu tahminlerinde bulundu. Minimum ücrete müteveccih konuşan Iktisatçı Büyük Ağaoğlu, ‘Minimal ücreti 5 bin 500’den 10 bine çıkaracağız. Az Daha yüzde 100’e mail tıpkı artıştan bahsediliyor. Geliri arttırıyorsunuz dahi saymaca geliri arttırıyorsunuz. Esasta harcanabilir geliri artırmanız gerekiyor, bu minimum sevap amacıyla birlikte geçerli’ dedi.

Canlı KASİAD, Acun Gazetesi ile düzenlediği Kahramanmaraş Iktisat Zirvesi’nde alanında bilirkişi ekonomistleri hareket insanlarıyla buluşturdu. Zirvenin açılış konuşmasını eden Tüvana KASİAD Başkanı İsmail Dinçer, KASİAD’ın kurulduğu 1998 yılından bu yana şehrin kazançlı ve toplumsal hayatına yardım ulaşmak adına birçok neşelilik düzenlediklerini, tutum zirvesini dahi bu çerçevede gerçekleştirdiklerini söyledi. Dinçer, “Avrupa’nın kapısındaki ayrımsız savaşı, erke krizini, duraklık korkularını ve bilcümle bunların asıl nedeni adına görebileceğimiz yegâne kutuplu tıpkı dünyadan çokça kutuplu dünyaya geçişin sancılarını, mali daralmanın ve likitide sorunun etkilerinin hangi büyüklüğünde uzayabileceğini tartışmaya mecburuz. Eğer deglobalizasyon senaryolarını teferruatlı vadede akilane varsayacaksak toptan ticaretin eskimemiş trendi zahir olur, hangi pahasına olursa olsun üretim artmalı, sadece bakir yatırımlara akıllıca finansman ortamı yaratıyoruz gitmek bizi nereye götürür, bunu üstelik oldukça ongun ölçüp biçmemiz lazım. Bugün ülkemizin ve dünyanın aktüel durumunu anlayıp geleceğe kaçmak üzere bizlerle birlikte olduğunuz üzere hepinize teşekkür ederim” diyerek konuştu.

KASİAD Yönetim Kurulu Başkanı Mikail Afife ise dünyanın alışılmadık bir dönemde geçtiğini, Kovid-19 pandemisinin dayanabilen sürecinin elan atlatılmadan Rusya’nın, Ukrayna’nın yerey bütünlüğüne müteveccih saldırısının balaban bir küresel krize misil açtığını kaydetti. Küresel enflasyonun artmaya çare ettiğini ve seçkin yerde ipham ve öngörülemezliğin olduğunu rapor fail Sili, “Küresel ölçekte yaşanan parçalanmamış olumsuzluklara karşın, temkinli pozitif yaklaşımımızı kaybetmeden üretmeye, istihdam yaratmaya, ihracat yapmaya devam edeceğiz” dedi.

Açılış konuşmalarının arkası sıra Acun Gazetesi Umumi Heyet Başkanı Hakan Güldağ ile ekonomist Mürtefi Ağaoğlu, talih sohbetlerinde değerlendirmelerde bulundu. Güldağ, ekonomiyle ilgilendiren Ankara’da makro duyumlar aldıklarını anlatım ederek şunları söyledi:

“Gündemden, Ankara’dan çokça dinliyoruz. Aynı tanesi bu repo konusuydu. Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan seçime faizleri 2 haneden elan düşük benzeri yerde başvurmak istediği yönünde bire bir buyruk verdiği, bu yönde talepleri olduğunu anlatım ettiklerini duymuştum. Benzeri de minimal ücretin 10 bin liraya çıkılacağını duymuştuk. Demin evvel, cumhurbaşkanından ‘Yılsonuna büyüklüğünde temenni ediyorum faizler inmeye bitmeme edecek, biricik haneye ulaşacağız, çift hanenin altına geleceğiz’ diyerek aynı açıklama geldi? dedi.”

AĞAOĞLU: HARCANABİLİR GELİRİ ARTIRMANIZ GEREKİYOR

Ekonomist Büyük Ağaoğlu ise asgari ücretin artmasının yazılı gelirin artması anlamına geldiğini, harcanabilir gelirin artmadan nominal gelirin artmasının tıpkısı anlamı olmadığını söyledi. Ağaoğlu, “Minimum ücreti 5 bin 500’den 10 bine çıkaracağız. Az Daha yüzde 100’e yakın bire bir artıştan bahsediliyor. Geliri arttırıyorsunuz de yazılı geliri arttırıyorsunuz. Gerçekte harcanabilir geliri artırmanız gerekiyor, bu minimal ecir amacıyla üstelik makbul. ‘Harcanabilir gelir dediğiniz dahi illa nominal geliri, yani ben minimal ücreti yüzde 100 artırarak, nominal geliri arttırarak bu işi sağlamam gerekmiyor. Bütün tersine ego bunu sabit tutarken harcanabilir geliri arttırabilme için beherglas bireyin harcama kısmını, masraf kısmını aşağıya çekerek bile ben bunu yapabilirim. Serencam adına esas olan harcanabilir gelirin artmasıdır. Bunun için maliyetlerimizi düşürmemiz lazım. ‘5 bin liradan 10 bin liraya bundan sonra benim maaşım’ dediğiniz ahit mükemmel görünüyor amma benim harcanabilir gelirim eksiye düşüp emniyet kullanıyorsam onun hiçbir anlamı yok” diyerek konuştu.

“TÜRKİYE’DE ENERJİ ÜSTÜNE AVRUPA’YA GÖRE HADDINDEN FAZLA IRI BİR AVANTAJ VAR”

Avrupa’bile yaşanan enerji krizini da değerlendiren Ağaoğlu, Türkiye’nin erke bildirme güvenliğinde şanslı aynı mutluluk olduğunu kaydederek şöyle bitmeme etti:

“Biz, şimdilik var olan anlaşmalarımızla enerjimizi temin edebilir durumdayız ve sanayicilerimizin erke maliyeti artmış olmasına rağmen bugün Türkiye doğalgazda gömlek halkında yüzdelik 80, sanayide yüzde sübvanse uyguluyor. Bu, şu demektir; Türkiye’de erke konusunda Avrupa’ya göre haddinden fazla balaban tıpkısı üstünlük var, genişlik güvenliğimizi üstelik sağladığımız sürece Avrupa’ya güç dünyalık satabilir durudayız. O yüzden buraya tıpkısı rica akışı olacak. Türkiye’deki bu sübvanseyi Avrupa’ya kaptırmamız gerekiyor, ene majör dikkat edilmesi gereken konulardan biri bu. Sair yandan Avrupa’nın erke açığı yahut doğalgazdaki problemi bu şita çözülemez. ‘Neden?’ derseniz, tıpkı borazan hattını fethetmek 3 sene sürüyor, en iyisi, yer hızlısı. Bugün Avrupa’ya gidecek boru hatlarının kök itibariyle baktığınızda bizi güneyimizde ve doğumuzda. İsrail’in doğalgazının Avrupa’ya bağlanası bahis konusu ve ben şuna bile inanıyorum, İsrail doğalgazı, eninde sonunda Türkiye üzerinden Avrupa’ya bağlanacak ve Türkiye için çok ama haddinden fazla büyük bir kazanim olacak. Tahammülfersa benzeri fırsattır, inşallah genişlik bodur zamanda o gaz Türkiye üzerinden bağlanır. 2 yıldan evvel olanaklı değil. Zaman başlanamadı, etmek kim baharda başlayacak, 3 yıldan bahsediyoruz. Değişik taraftan Avrupa’nın gazını Amerika sıvılaştırılmış namına satacak, kim bana göre Ukrayna-Rusya savaşının 4’üncü, 5’inci sebeplerinden biridir amma o gazı Avrupa’nın boru hatlarına aktaracak baştan gazlaştırma üniteleri namevcut. Hakeza tıpkısı kapasite İspanya’de fazla ama İspanya’nın da Avrupa hatlarına bağlanacak boru hattı namevcut. Sonuç yerine dünyada şu anda Avrupa’ya yetecek kadar sıvılaştırılmış doğalgaz bulunmayan, var olan doğalgazın dahi gazlaştırılarak esasen sisteme verecek baştan gazlaştırma ünitesi yok. boru hattı dahi gazlaştırma ünitesi bile en az 2.5-3 yıldan evvel kurulamıyor. O yüzden burada Türkiye amacıyla balaban benzeri üstünlük ve baht var.”

Henüz sonra Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) Ser Ekonomisti ve Iktisadi Tetkikat Müdürü Itır Ünivar, global gelişmeler ve bu gelişmelerin Türkiye ekonomisine etkilerini anlatan tıpkı sunum yaptı. Bloomberg HT Umumi Yayın Yönetmeni Açıl Sezen’in moderatörlüğünde OCTET Türkiye Genel Müdürü Derya Ekemen Dikme, Servo Capital Umumi Heyet Başkanı Kaan Kiziroğlu, TSKB Kurumsal Bankacılık ve Proje Finansman Müdürü Melek Bereketli ile ULAN Şirket Ortağı Orçun Makal, gelişim dünyasının bulunan emniyet olanakları ve finansal ihtiyaçları hakkında iş insanlarını bilgilendirdi.

Kahramanmaraş Iktisat zirvesi; moderatörlüğünü Acun Gazetesi Umumi Koordinatörü Vahap Munyar’ın yaptığı, Acun Gazetesi Umumi Heyet Başkanı Melik Güldağ, Acun Gazetesi Eser Kurulu Başkanı Izzetinefis Oğuz, Teknoloji Ihya Vakfı Tarım Adam Başkanı Erek Salih Çiftçi’nin dil cambazı namına katıldığı ‘Büyüyen Anadolu sanayisi ve Kahramanmaraş’ın yeri’ başlıklı panelle sona erdi.

Zirvenin böylece panele ekonomistlere KASİAD eliyle günün anısına plaket verildi.

Share: