(EK FOTOĞRAFLARLA) Uludağ Ekonomi Zirvesi ‘Türkiye’nin Yeni Gelecek Vizyonu’ oturumuyla başladı

P&G ana sponsorluğunda gerçekleşen Uludağ Iktisat Zirvesi UEZ 2022, Hazne ve Maliye Bakanı Dr. Nureddin Nebati’nin açım konuşması ve ‘Türkiye’nin Yıpranmamış Gelecek Vizyonu’ oturumuyla başladı.

Capital, Ekonomist ve Start Up dergileri marifetiyle 2012 yılından bu yana planlı, asıl sponsorluğunu P&G’nin üstlendiği; hisse senedi ve tutum dünyasının majör aktörlerini buluşturan Doruk, Kaynak ve Maliye Bakanı Dr. Nureddin Bitkisel, P&G Avrupa Başkanı Loic Tassel, Capital ve Ekonomist Dergileri Kitap Direktörü Sedef Hastalığı Seçme Nazik’ün açım konuşmalarıyla başladı.

“Kullanılmamış Toptan Düzeni Tefekkür Etmek: Gelişigüzel İyileştirme, Değiş ve Dijitalleşme” teması altında yıpranmamış ve sürdürülebilir ayrımsız sisteme geçiş üzere aşılması gereken engellerin konuşulacağı Zirve’nin açım konuşmasında Sedef Hastalığı Her Nazik, “Temas hareket insanlarının açık katılımıyla UEZ 2022 atmosferine derece katmasından ufuk teşekkür ederim. Pandemi sonrası önceki fiziksel zirvenin haddinden fazla elan yürekten ve degaje tıpkı fikir değiş platformu olması üzere şişman çabalama gider ettik ve planlamamızı buna bakarak yaptık. Yeniden kurguladığımız zirveyi hazırlarken yönetim kurulu üyeleri ve CEO seviyesinde destek almaktan alım duyuyoruz. Hazırladığımız araç ile konuşmacılarımızın zer düşün ve vizyonlarını paylaşmalarını istek ediyoruz” dedi.

‘TÜRKİYE’NİN YENİ GELECEK VİZYONU’ OTURUMU GERÇEKLEŞTİ

P&G’nin oturum sponsorluğunu üstlendiği ve P&G Türkiye, Kafkasya ve Itidalli Asya Umumi Heyet Başkanı Tankut Turnaoğlu’nun moderatörlüğünü üstlendiği ‘Türkiye’nin Eskimemiş Gelecek Vizyonu’ oturumunda Oturumda kullanılmamış dönemde Türkiye’nin büyüme ve gelişimini çurlatmak, uluslararası para ve bankacılık piyasasında konumunu pekitmek ve yeni yatırımlar amacıyla cazibesini çoğaltmak namına kamuda ne soy icraat yapılması planlandığı ele makbuz. Antrparantez bu meram doğrultusunda kamuda eş kaynaklarından dijitalleşmeye, yatırım stratejilerinden finansal çözümlere çatışma hayata geçirilen ve geçirilecek planlarla yatırımcı şirketlerin Türkiye’ye ilgilendiren tafsilatlı vadeli yaklaşımları konuşuldu.

TURNAOĞLU: 35 YILDIR TÜRKİYE’YE DERECE KATIYORUZ

Panelin açılışında mütekellim Turnaoğlu, bundan 35 yıl geçmiş P&G’nin Türkiye’nin potansiyeli ve geleceğine inanarak buraya geldiğini belirterek şunları söyledi:

“1987 yılından bu yana sürdürülebilir aynı yaklaşımla yatırımlar gerçekleştiriyor, oluşturduğumuz kıpırdak ekosistemle ayar yaratıyor, tüketicilerin ve üreticilerin dirim kalitelerini yükseltiyor, ülkemizin ihracatına kıpırdak benzeri yardım yapıyoruz. Bugün geldiğimiz noktada ise ülkemizdeki değme on hanenin dokuzunda sunma beş altı bire bir P&G ürünümüzle bulunuyor, eğitimden spora ve sağlığa büyüklüğünde hayatın bir nice alanında gerçekleştirdiğimiz Topluma Katkı projelerimizle milyonlarca kişinin yaşamına ayar katıyoruz. Özellikle çocuklarımızın ve gençlerimizin hayatlarını iyileştirerek ülkemizin ortak geleceğine ulama arz etmek üzere çalışıyoruz. Ayrımsız vizyonla ülkemizdeki 35’inci yılımızda Birlik Seçme Kapıyı Açar diye niteleyerek bir nice çalışmaya imza attık. İş dünyasının önde mevrut etkinliklerinden Uludağ Ekonomi Zirvesi’ne dahi temel sponsor namına üst düzey yöneticilerimizi ülkemizde ağırladık. Türkiye’nin potansiyelinin ve öneminin altını çizdik.”

DAĞLIOĞLU: TÜRKİYE’NİN BİRLEŞİK TAHACCÜM HIZI YÜZDELIK 5’İN ÜZERİNDE

Cumhurbaşkanlığı Envestisman Ofisi Başkanı Ahmet Burak Dağlıoğlu ise “Şekil bankalarının dünyalık politikaları günümüzde umum pazarları etkiliyor. Dünyada yılın geçmiş yarısında mübayaa ve bileşke işlemlerinde tahminî yüzdelik 25 azalma olduğu görülüyor. Türkiye bu tablonun neresinde diye bakacak olursak, kendimize arpalık benzeri ayar önerimiz olduğunu söylemeliyiz. Bu bizi bazı bazı zait yönde ayrıştırıyor. Türkiye’nin derece önerisi, dayanabilen ve aceleci büyüyen ekonomiye sahip olması. Mürekkep tahaccüm hızımız yüzde 5’in üzerinde. Türkiye’birlikte serencam yirmi yılda daim ıslahat hareketleri var ve yatırımcıya zait rehavet yapıyor. Hele pandemi sonrası işgücüne erişim zorlaşsa üstelik Türkiye’nin politikaları bizim hızlı istihdam artışımıza ulama sağladı. Olumlu ayrışmanın devam edeceğini düşünüyoruz” dedi.

DR. KOÇ: METAVERSE GİRİŞİMCİLERİNE DESTEK OLUYORUZ

Cumhurbaşkanlığı Sayısal Inkılap Ofisi Başkanı Dr. Mürtefi Taha Antrenör bile “Atsız arabalardan insansız arabalara doğru gidiyoruz ve bugün bir otonom aracın at arabasını tanıyamadığı ayrımsız dünyaya evrildik. İnternet kullanımımız çok arttı ve Web 2.0 ile artık malumat üreten fabrikalara dönüştük. Dijital dönüşüm yardımıyla elan aşkın mevhum toplantılar yapabilir olduk. Eskimemiş telakki dahi Web 3.0 ve biz sunu mebzul ve aceleci kullanabilen ülkelerden biriyiz. Bundan Sonra merkeziyetsiz sistemdeyiz ve veriyi üreten veriyi zat taharri değer ayla geldi. Metaverse çalışmaları Türkiye’dahi üstelik var ve baştaki ümit algısı kırıldı. Metaverse’in geleceği noktaya değinmek gerekirse, şu anda vakit kaybetmeden iki duyumuzu kullanabiliyoruz ve mail zamanda özge duyularımızı bile devreye sokabilmeliyiz ki gerçek anlamda sanal ayrımsız dünya yaratılmış olsun. Bu konuda girişimcilerimize bindi oluyoruz” diyerek konuştu.

PROF. DR. AŞAN: FİNANS SEKTÖRÜNÜN GELECEĞİNİ TEKNOLOJİ BELİRLEYECEKCumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanı Prof. Dr. Göksel Aşan ise “Benim konu yumruk, zira çok meşhur aynı laf vardır: Maltalık çekim yaparken başınızdan geçenlerdir! Hepimizin ferdî kendisine değişik zamanlarda ayrımlı anlamlandırdık bu cümleyi amma ender dönemlerden birinden geçiyoruz. Dünya üzerinde ülkelerin ve kurumların yaptığı tek planın gerçekleşmediği 4- 5 yıl yaşadık. Bu yüzden bugünden gelecekteki trend hangi evet konuşmak haddinden fazla print. Ayrımsız toplantıda şöyle demiştim: Hele bu borçluluğun haddinden fazla yükseldiği dönemde önümüzdeki periyot üzere konuşuyorum. Bu borçların ödenebilirliğinin bir tane yolunun faziletkâr para şişkinliği olduğunu söylemiştim. Bibi elan şu dakika var olan enflasyon seviyesinin yeterli olduğu kanaatinde değilim acun üzere. Bu borçların ödenmemesi durumu bibi var gibi. Euro enflasyonunda kısaca 20 ayrı pahalılık var ve Avrupa’yı haddinden fazla zorlayacak ayrımsız sıkıntı. Avrupa Eşkal Bankası Euro’yu dikkate alıp değişmeyen verecek ama o karardan şişkinlik kaynaklı sorunu olan ülkelerin sorunları değişik olacak. Mal sektörünün ne olacağı veya nereye gideceğini yok etmek üzere yapısal tarafa kaçmak geçişsiz. Mal tarafını yeryüzü asıl belirleyen etken teknoloji olacak. Başta aynı cirim korkulu gitti amma uygulayım bilimi tarafı elan de hızlanacak” ifadelerini kullandı.

DOÇ. DR. ATAY: TÜRKİYE’NİN İK ENVANTERİNİ DİJİTALE TAŞIDIK

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanı Doç. Dr. Esen Atay dahi “Türkiye’nin bulunduğu coğrafya koca olsa de yer mefret unsuru insanıdır. 2019 itibarı ile mevcut sistemi fark etmek için ilmî yaklaşımlarla ölçümler yapmaya başladık ve durumun fotoğrafını çektik. Ülkedeki herkesi yetenek olarak gördük ve izzet imkanlarının herkese karşılık olması gerektiğini düşünerek debi ettik. Bu noktada teknolojiyi devreye alarak fırsatları dağıtırken daha objektif olabileceğimizi anladık. Türkiye’bile insanların iş hayatına karışma olmasını sağlayacak eksiksiz enstrümanları geliştirdik. Örneğin Türkiye’nin İK envanterini çıkardık ve verileri birbirleriyle konuşturarak balaban tıpkı data havuzu oluşturduk. Imdi kürsü, çalım vb teknik haritasına sahibiz. Buradan tam detayları seçip, uygun insanları akla yatkın hava ve kuruluşlara yönlendirebiliyoruz” dedi.

JEJURİKAR: “KARBON KIÇ İZİNİN ÜÇTE İKİSİ SUYUN ISITILMASINDAN KAYNAKLI”

P&G Küresel COO’su Shailesh Jejurikar ise “Değişimden bahsederken Türkiye’nin başa çıkma kabiliyetinden bahsetmemiz gerekiyor. Bugün dahi görüyoruz… Türkiye ilerleme kat ediyor ve bu çok sabah yeli verici. Yıpranmamış ihtiyaçları eğlemek anlamında transformasyon aslında tıpkısı fırsattır. Kıyafetleri yumak iklim değişikliği üzerinden örnek verilebilir. Karbon ayak izinin üçte ikisi suyun ısıtılmasından kaynaklı. Burada aynı saflık çözümünü bulmak, yani kıyafetleri itici suyla yıkayabilmek balaban bir inovasyon. NASA ile çalışmamızdaysa kıyafetlerin benzeri gök aracında zahir yıkanabileceğini çalışıyoruz. Çünkü söz gelişi Mars’a yılda ayrımsız taşıyıp vurdumduymaz getirmeniz gerekiyor. Ayrıca astronotluk çokça bunaltıcı alıştırma gerekiyor ve ter üzere hal üzerinde çalışıyoruz. Bu kıyafetlerin yıkanması tıpkısı yana, kullanılan suyun da içme suyu adına kullanılması konusunda de icraat gerçekleştiriyoruz” diye konuştu.

Share: