EĞİRDİR’İN ADLI HASTANESİ YIKILIYOR

ISPARTA’nın Eğirdir ilçesinde eskimemiş binanın hizmete açılmasının peşi sıra Eğirdir Mızrap Eklem Hastalıkları Hastanesi’ne ilişik 9 eğik çarkıt binanın yıkımına başlandı.

Eğirdir Kemik ve Eklem Hastalıkları Otama ve Rehabilitasyon Hastanesi’ne ilgili 9 bükülmüş binanın Zelzele Yönetmeliği ve güçlendirme çalışmasına uygun olmadığı belirlendi. Bunun konusunda binanın hesabına 100 yataklı vagon bakir sayrılarevi binası nesir edilerek, 1 Ocak 2021 tarihinde hizmete girdi. Valilik bünyesinde oluşturulan Keyif Yapıları Yadımlama Kıymetlendirme Komisyonu tarafından 21 Şubat 2022 tarihinde alınan değişmeyen doğrultusunda bozuk binanın yıkımına değişmeyen verildi. Yapılan ihaleyi kazanan firmayla sözleşme imzalanmasının peşi sıra bozuk hastane binasının yıkımı için çalışmalara başlandı. Binanın yıkımının peşi sıra bölgede çevre düzenlemesi yapılacağı öğrenildi.

‘HER DEVIR DUYGULANIYORUM’

Hastanenin sakat doktorlarından Kazım Erdoğan, Bire Bir tarih yok oluyor, içim sızlıyor, çağ ağlıyor. Bu kelimelerle ifade edilmez. Seçkin aktarilma duygulanıyorum, yapacak aynı madde yok. Bu gördüğünüz binayı Demirel yaptı, Özal açtı. Bu hastane evvel yerine ‘Mızrap Ince Ağrı Hastanesi’ kendisine açıldı. Takkadak burada değil, İstanbul Balta Limanı, İzmir Urla ve Trabzon’birlikte 4 şifahane olarak açıldı. Bunların süresince dallı güllü elden Eğirdir Kemik Eklem Hastalıkları Hastanesi’ydi. Fakat bu üstelik çeşitli sebeplerden dolayı yıkım aşamasına geldi. Hastanenin önceki muvaffakiyet sağlaması Prof. Dr. Orhan Aslanoğlu döneminde gerçekleşti. Benim bile klinik şefimdi. Onun bir zamanlar ‘mızrap verem hastaları mefluç geliyor, yürüyor’ diyerek nam salması, esas veremlerinde apse olurdu, bu nedenle hastalar damla olurdu; ameliyatlarda buraya inmeli mevrut, yürüyemeyen hastalar yaya giderdi. Bu bilcümle Türkiye’bile ünlenince buraya korkunç tıpkısı sökel yığını olmaya başladı dedi.

‘HASTALAR ŞİFA BULUP GİDERLERDİ’

Kendisinin Eğirdir’deki hastaneye 1983 yılında geldiğini anlatan Kazım Erdoğan, O zamanlar yaptığım ameliyatlar 850’nin üzerindeydi. Ancak yeşil kartlılarda atıf sorunu çıkınca hastalanmış sayısında tedenni oldu. Peşi Sıra hastanede hararet oldu. Bu nedenle üstelik züğürt sayısında düşüş oldu. Elan sonraları şifahane 1000 akak sayısına ulaştı amma demin ise bu şifahane popülaritesini kaybetti. Bu hastanenin mızrap verem adına açılması buranın iklimi, saf havası, yeşilliği, apayrı bire bir fenomen. Gelen hastalar bu hastanede onma bulup giderlerdi. Üzüntüden başka yapacak it canlı fazla tıpkı şeyimiz yok diye niteleyerek konuştu.

Hastanenin yıkım işini fail firmanın yetkilisi Sedat Mecnunca da Allah ilçe bela vermezse 2 ay içerisinde yıkımı bitirerek teslimini yapacağız dedi.Share: