Edirneli çeltik üreticileri “akarsu maymunları”ndan çorlu

Edirne’deki Meriç ve Tunca nehirleri ile Gala Gölü’nde sayıları artan su maymunlarının bölgedeki ekincilik alanlarına engel verdiği belirtiliyor.

Cenup Amerika kökenli istilacı garip olan su maymunları, Avrupa’dan Asya’ya kadar geniş tıpkısı alanda çözülüm gösteriyor.

Kürkü amacıyla yetiştirildikleri Bulgaristan’daki çiftliklerden kaçarak nehirden geldikleri Trakya’birlikte ilk defa 1984’te görülen su maymunlarının Edirne’deki popülasyonu son yıllarda arttı.

Geçmişte tek tük rastlanılan kemirici tür, Meriç ve Tunca nehirleri ile Gala Gölü civarlarında çokça görülmeye başlandı.

“Sapı kesip içindeki özünü yiyor”

Edirne Ekincilik Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, AA muhabirine, su maymunlarının çeltik arazilerine kilolu beis verdiğini söyledi.

Arabacı, Edirne’de seçme güzeşte dolaşma sayıları kalan akarsu maymunları üzere acil ilaç alınması gerektiğine bel etti.

Akarsu maymununun çeltiği evvel çıktığı ant köküyle çıkarıp tamamını yiyerek beslendiğini anlatım eden Arabacı, “Çeltik kartlaşmaya başladığında, izbe kalktığı dönemlerde de suyun üzerinden sapı kesip içindeki özünü yiyor, artan saplarla birlikte tavaların içerisinde kendine yuva yapıyor.” dedi.

Su maymunlarının bölgede sorun haline geldiğini vurgulayan Arabacı, savaşım edilmezse üreticinin sorunun üstesinden gelemeyeceğini belirtti.

İpsala Çeltik Üreticileri Birliği Başkanı Sedat Balcılar üstelik akarsu maymunlarının nehirlerin taşmasıyla Bulgaristan’dan Türkiye’ye geldiğini ve bölgede çoğaldığını söyledi.

Su maymunlarının çeltiğe uymazlık verdiğini anlatan Balcılar, “Ektiğimiz çeltiği köküyle gelişigüzel çıkartıp yiyor. Çayırda otlar gibi çeltikte otluyor. Balaban zararlar veriyor. Balıkçılarımızın ağlarını bile parçalıyor.” dedi.

Balcılar, su maymununun verdiği zararla ilgili benzeri ölçümün olmadığını anlatım etti.

Hayvanın beslenmek için girdiği seçkin tarlaya beribenzer birlikte olsa engel verdiğinin altını çizen Balcılar, “Su maymunu girdiği tarlanın galiba alanlarına uymazlık veriyor, tagaddi yapıyor orada çünkü. Şu anne büyüklüğünde ‘şu kadar alanda zararları var’ diyebilecek aynı ölçüm namevcut. Bazı çiftçinin tarlasında 5 kökü yemiştir, kiminde 50 cins, şu an bir sayımlama yok elimizde fakat zarar veriyor efsanevi.” ifadelerini kullandı.

İpsala Tarım Odası Başkanı Hüseyin Darcan da su maymunlarının Türkiye’bile çeltiğin sunu çok yetiştirildiği İpsala’dahi yer aşkın Gala Gölü çevresinde olduğunu dile getirdi.

“Kâh türlerin da ortadan kalkmasına hastalık oluyor”

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Siper Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Uludağ, tahminî 20 yıldır istilacı bitkiler ve hayvanat üstünde çalışmalar yaptığını söyledi.

Türkiye’üstelik değme canlı grubundan istilacı türlerin bulunduğunu aktaran Uludağ, hele Edirne’üstelik sayıları rastgele geçen bölüm kalan su maymunlarının bunların başında geldiğini dile getirdi.

Su maymunlarının Güney Amerika asıllı istilacı bire bir çeşit olduğunu belirten Uludağ, şunları kaydetti:

“Su maymunu cesim benzeri zararlı, Meriç ve Tunca nehirlerinde sayıları kalan akarsu maymunları nehrin yatağında bozulmalara illet oluyor. Nehir yataklarını kazarak yuva yapıyor. Sayıları üstelik çok olunca yatakta bozulmalar oluyor. Benzeri birlikte nehirlerde nebat örtüsüne engel veriyor. bitey ve gâh nebat türleriyle besleniyor. Bitki türleri tükenince o türlere sadık yaşayan canlıları birlikte etkiliyor. Söz Misali akarsu kuşları yuva yapacak vadi bulamıyor. Tarım alanlarına zarar veriyor. Su maymunları Avrupa Birliğinde bu cins savaş edilmesi müstelzim hayvanların başında geliyor. Haddinden Fazla çok ürüyorlar, ortada gezmediği üzere da çokça aşkın mücadele edilmiyor. Sabah Akşam beslendikleri amacıyla nehirlerde bazen türlerin birlikte ortadan kalkmasına neden oluyor.”

Ilaç alınması gerektiğini vurgulayan Uludağ, “Bölgede hele çeltik tarımı yapılıyor. Çeltik tarlalarına de girmeye başladılar. Eğer tedbir alınmazsa küçük çok çok kötülük verebilir antrparantez akarsu maymunları Gala Gölü’nde sazlar ve nilüferleri yiyerek ve tağyir ederek değişik canlıların hanay alanlarını dahi ortadan kaldırıyor. Dirim Bilimsel çeşitliği azaltıyor. Hele kuşların üremesi engelliyor.” diye niteleyerek konuştu.

Uludağ, akarsu maymunu türünün Türkiye’dahi yayılış gösterdiği alanlarda bağlama bitkisi ile tarım ürünleri pirinç ve yonca üzerinde gösterişli kontra etkilere ehil olduğunu dile getirdi.

Önceleri çabucak Meriç ve Tunca nehirlerinde tanıdık akarsu maymunlarının anında bir anda eksiksiz bölgeye yayıldığını anlatan Uludağ, bunların kafeslerle tutulabileceğini, etraflı aktarılma programlar yaparak sayılarının azaltılabileceğini sözlerine ekledi.

Share: