Edirne’deki Çeltik Tarlalarında Çor Oluştu

Edirne’nin Keşan ilçesine sınırlı Kızkapan köyündeki çeltik üreticileri, hasada basit eyyam kaldığında tarlalarında hastalıkla karşı karşıya kaldı. Üreticiler, mufassal taneli çeltik çeşidinin mezru olduğu tarlalarda çor olduğunu, alçak ürün kaybının yaşanacağını söyledi. Çeltik üreticisi Yüce Işık, “Malım yanıyor. 200 kilogram servet biçeceğim, onu birlikte kooperatife vereceğim” dedi.

CHP Edirne Saylav Okan Gaytancıoğlu, Keşan’na sadık Kızkapan köyünde çeltik üreticisiyle benzeri araya geldi. Üreticilerin sorunlarını dinleyen Gaytancıoğlu, devletin üreticiye topluluk çıkması gerektiğini belirtti.

“ÇELTİKÇİNİN GÖZÜNÜ OYMAYA ÇALIŞIYORLAR”

Çeltik tarlasında hastalık olduğunu, bu sene gösterişli ürün kaybı yaşanacağını kaydeden Gaytancıoğlu, şunları söyledi:

“Çeltikte istihsal çok edisyon. Su içre yapılıyor. Yetiştirici, 2 yıldan beri ithalatçılarla uğraşıyor. Cumhuriyet tarihinin arz aşkın ithalatı yapılıyor. 2 seneden beri uymazlık ediyor. Bu yıl bedel beklentisi faziletkâr. Ekiliş alanları azaldı. Bu, mufassal taneli tıpkısı kabil. Müstahsil, kestirmece 9 bin-9 bin 500 TL’yi buraya gömdü. İyi benzeri değer bekliyor. 20 teklik denk istiyor ama çeltikler yanıyor şu anda. Risk çokça aşkın. Tığ, bu parayı isterken boşuna istemiyoruz. Riski çok fazla olan aynı kitap dalı bu. O nedenle çeltikçinin gözünün içine bakması gerekirken gözünü oymaya çalışıyorlar. Akarsu vermemeye çalışıyorlar. Pahalı vermeye çalışıyorlar. Tezek, mazotu fiyatlı veriyorlar üreticiye. Haricen dış alım yapıyorlar. Biz üstelik yapmak istiyoruz.”

“AKIBET 3 GÜNDÜR BU AYLA GELMEYE BAŞLADI”

Çeltik üreticisi Yüksek Işık ise hastalık oluşan tarlasında ürün kaybı yaşayacağını tabir ederek şöyle konuştu:

“Ebat ortada. Bu, benim malım. Benim bu tarladan biçeceğim iz, en çok 200 kilogram. Yem fiyatına vereceğim. Verim yapmayacak. Kalite başarısız. Biz bunlarla nasıl başa çıkacağız, birileri bana anlatsın. Suya, oturdukları yerde yüzdelik 45 zam yapıyorlar. Neye binaen yapıyorlar? Sezonun başında filhakika yüzde 200 koydular. Bu filhakika bize yüktü. Ego suyu kesmişim, malım yanıyor. 200 kilogram mal biçeceğim, onu bile kooperatife vereceğim. Bunu seçmedim, içinden bir tane biricik toplamadım. Bu cameoların yüzde 80’ninde hastalık var. Sonuç 3 gündür bu ağil gelmeye başladılar. Çoğu çiftçinin su kesildiği için haberi yoktur. Tarlasına gitmemiştir. Durum ortada. Yüzde 45’lik zammı buradan toplayacağız, kooperatife vereceğiz. Biz birlikte hangi kalırsa onlarla dümen etmeye çalışacağız.”

“BİZE DESTEK OLUN”

Tıpkısı diğer çeltik üreticisi Rıdvan Yoz da hükümetten yardım beklediğini anlatım ederek, “90-100 kilogram dönümüne tezek atıyoruz. Yüzdelik 500 zam ne emreylemek? Bu âdem kuşkusuz kalkınacak? Hem istiyorsun, ‘istihsal yap’… Cumhurbaşkanımız hangi dedi; ‘Ekilmedik, yersiz meydan bırakmayın’. Bırakmadık. Kadın bize havari, bindi olun. Biz de size destek olalım” dedi.

Görüntü Dökümü

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu

Çeltik üreticisi Mehabetli Işık

Çeltik üreticisi Rıdvan YozShare: