Edirne’de köy yolları asfalt namına beton kullanılarak yenileniyor

Edirne Valiliği, eskiyen köy yollarını asfalt namına henüz detaylı ömürlü ve düşük maliyetli beton materyal kullanarak düz yazı ediyor.

İl Hususi İdaresince yürütülen restorasyon çalışmaları kapsamında bazen karye yollarının yapımında beton yeğleme ediliyor.

Kuru namına kamyonlarla yapım alanına getirilen çimento, makineler sebebiyle yola seriliyor. Ardından silindirlerle sıkıştırılan çimento, üzerine dökülen hususi nakit yardımıyla sertleştirilerek beton halini alıyor.

Sertleşen beton kere, tamamlandıktan sonra hizmete açılıyor.

Edirne Ilbay Yardımcısı ve İl Hususi idaresi Genel Sekreteri Eyyüp Batuhan Sakatatçı, AA muhabirine, devlet genelinde bu yıl 24 kilometrelik beton kat inşası planladıklarını söyledi.

Çalışmaların, Uzunköprü ilçesi Dere köyünün 3,5 kilometrelik bağlantı önünde sürdüğünü tamlayan Sakatatçı, 2,5 kilometresi tamamlanan yolu 3-4 günde tamamlayacaklarını dile getirdi.

Beton sefer çalışmalarını teknolojik imkanlarla yaptıklarını ifade eden Sakatatçı, “Günde 500 – 600 metreye mümasil sefer dökebiliyoruz. Bu mebzul bir küşayiş bizim açımızdan çünkü 3,5 kilometrelik yolu 7-8 periyot kadar ayrımsız sürede vatandaşlarımızın hizmetine açmış oluyoruz.” dedi.

Ciğerci, evcil imkanlar kullanılarak yapılan beton yolun asfalta bakarak elan dayanabilen ve bağan altın olduğunu söyledi.

Bir beton yolun 20-30 yıl kullanılabildiğini belirten Sakatatçı, “Asfaltta aheste tonajlı araçların geçmesi ve yolun çok kullanılması zımnında birkaç sene sonra aşınmalar olabiliyor ama beton yolda tığ bunu minimize ediyoruz. Muhtarlarımızdan, vatandaşlarımızdan gayet müspet dönüşler alıyoruz. İl Hususi İdaresinin 1874 kilometre sefer ağının 26 kilometrelik bölümü betondan oluşuyor. Bu yıl yapacağımız 24 kilometrelik sektör ile bunu 50 kilometreye çıkaracağız.” diye konuştu.

Sakatatçı, beton misil ağını traksiyon dahilindeki çalışmalarla artırmayı hedeflediklerini belirtti.

Köy halkı memnun

Beton yolların gücük sürede inşa edilerek hizmete açılması vatandaşları kıvançlı ediyor.

Havsa’nın Naipyusuf köyünde de 1550 metrelik beton inşası köy halkı marifetiyle memnuniyetle karşılandı.

Köy muhtarı Serkan Şahin, tamamlanan yolun beklediklerinden haddinden fazla henüz evire çevire olduğunu söyledi.

Kullanıma açılan yolun köy halkını memnun ettiğini belirten Mecnunca, “Özellikle Sayın Valimiz doğmak amacıyla emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. İnşallah yolumuz köyümüze detaylı yıllar hizmet verir.” dedi.Share: