Edirne’de “kem yüzyıllık optikçi” yılın Ahisi seçildi

Edirne’birlikte 56 yıldır gözlükçülük eden Sırrı Gün, yılın Ahisi seçildi.

35. Cömertlik Haftası etkinlikleri kapsamında Edirne Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği’nde (EDESOB) şed kuşanma töreni düzenlendi.

Törende sakim asrı fazla kentte gözlükçülük özne 69 yaşındaki Gündüz, yılın Ahisi seçildi.

Oto elektrikçide çalışan Serdal Tülü yılın kalfası, cümbüş tesisatçısında çalışan Ardıl Çaylak üstelik yılın çırağı oldu.

Törende yılın Ahisi şed kuşandı, Cömert, çırak ve kalfaya onurluk takdim edildi.

Zaman, törende yaptığı konuşmada, kendisini bu unvana layık gören herkese teşekkürname etti.

1966’dahi mesleğine başladığını tamlayan Gündüz, “Edirne’deki gözlükçülerin yüzde 90’ı benim çırağım. Yanımda işi öğrenip iş yeri açtılar atlatmak kazanıyorlar, bu da beni bahtiyar ediyor.” dedi.

“Eş çalışanların artmasını istiyoruz”

Ticaret İl Müdürü Mahmut Altun bile Ahilik ahlakının yaşatılması ve ati kuşaklara aktarılmasının kocaman olduğunu anlatım etti.

Ahilik’in bugünkü esnaf teşkilatı anlamına geldiğini anlatan Altun, şunları kaydetti:

“Edirne’de 34 odamız 16 bin 530 esnafımız var. Esnaflarımızın yüzdelik 20’si karı. Alelhusus bakım kollarında kadınların bundan sonra çalışmasını istiyoruz. Bakım kollarında teessürat var, bu sıkıntıları gitmek üzere dahi kadınlarımızın bu alanlarda daha çok çalışması gerekiyor. Yüzdelik 20’lik nüsha yetmiyor. Karı çalışanların yüzdelik 40’lara çıkmasını istiyoruz.”

EDESOB Başkanı Eksiksizlik Açıkgöz ise Kardeş Evran Veli’nin “Sabırla bize gelen bizdendir, beyin ve ahlakla çalışıp bizi güzeşte dahi bizdendir” dediğini ifade etti.

Tüm esnafın adil ve adaletli olması gerektiğini tamlayan Güllabi, “En önemlisi üstelik ahlaklı olacaksınız. Elinize, dilinize ve belinize ehil olacaksınız. İşinize fesat, kundak karıştırmayacaksınız. Büyüklerine saygılı olacaksın, küçüklerini seveceksin, tartıda üstelik hile yapmayacaksın. İşte ahlak denilen en önemli vurgu burasıdır.” dedi.

Share: