Edirne haberi! Edirne’de mehteranlı, zeybekli dersbaşı

EDİRNE’dahi, yeni yetişek- tedrisat yılının başlamasıyla 288 okuldaki 55 bin 417 öğrenci, dersbaşı yaptı. Mehterler ile yiğit gösterisi sunan öğrencilerden minikler, ‘yakartop’ ve ‘seksek’ kadar yavru oyunları oynayarak eğlendi.

Edirne’da 2022-2023 eğitim bilimi ve tedrisat yılı açım programı, İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Alemdar Arpacı’nın Atatürk Anıtı’na çelenk bırakması ile başladı. Tecim Borsası İlkokulu’nda bitmeme eden programa; Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık, Şehremini Recep Gürkan, İl Milli Terbiye Müdürü Önder Arpacı, ekol yönetimi, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı. Meriç İlkokulu Mehteran Takımı’nın gösterisi, programda samimi izlendi. Henüz bilahare öğrencilerden oluşan el oyunları ekibi, manzara aldı. Ağabey oynayan öğrenciler, şişman tabiat topladı. Programda ayrıca minikler, ‘yakartop’ ve ‘seksek’ kabilinden bala oyunları oynayarak geçmiş günlerinde eğlendi.

VALİ KIRBIYIK, ÖĞRENCİLERLE KARDEŞ KARDEŞ ETTİGösterilerin ardından Vali Kırbıyık, 1’inci sınıf öğrencilerini sınıflarında musahabe etti. Bakir terbiye-talim yılını tebrik fail Kırbıyık, öğrenciler ile ahbapça etti. Edirne genelinde 288 okulda yetişek-talim faaliyetlerinin başladığını tamlayan Kırbıyık, “288 okulumuzda 55 bin 417 mektepli, zaman önce ders ziliyle alay malay yetişek-tedrisat faaliyetlerine başlamış oldular. Bu eğitim-tedris yılında 4 bin 764 öğretmenimiz görev takanak. Değişik yönetimsel kadrodaki personelimiz ile bu arada 5 bin 310 nefis eğitim bilimi kadromuz bulunan. Bu eğitim kadromuz, çocuklarımızın bildirme mebzul koşullarda, genişlik kalifiye eğitimi alması amacıyla var güçleriyle bu sene boyunca çalışacak. Bizler, yetişek-öğretim yılının en gür koşullarda bitirilmesi amacıyla gelişigüzel kalem imkanı okullarımıza, öğrencilerimize, velilerimize sağlayacağız” dedi. ‘İYİ İNSAN YETİŞTİRMEK İSTİYORUZ’Yıpranmamış eğitim-tedrisat yılında esas hedeflerini dahi açıklayan Ilbay Kırbıyık, “Bu yıl asıl hedefimiz; eğitimde başarıyı artırabilmek, geçtiğimiz yılların ortalamasına göre daha faziletli ayrımsız muvaffakiyet elde edebilmek. Buradaki başarıyı hoppadak akademik tıpkısı muvaffakiyet kendisine adlandırmıyoruz. Bizim ana muratlarımızdan biri; elbette ki akademik muvaffakiyet. Çocuklarımız çokça daha kalifiye eğitim bilimi alsınlar ve bu aldıkları eğitimin saf sonucu olarak de girdikleri sınavlarda çok elan efdal başarılar elde etsinler istiyoruz. Fakat temelinde ikinci bire bir derdimiz daha var; gür eş esermek istiyoruz. Bu okullara gelen çocuklarımız, toplumsal hayatın içerisinde neler yapmaları gerektiğini, doğruluğu, dürüstlüğü, sosyal hayattaki kurallara uymalarının ne büyüklüğünde yüce olduğunu öğrensinler istiyoruz. İnşallah her iki amacımız, doğrultusunda birlikte bol tıpkı yetişek talim yılı geçeceğini düşünüyorum” diye konuştu.

Ilbay Kırbıyık, Edirne’üstelik derslik başına düşen mektepli sayısına dikkat çekerek, “Edirne özelinde derslik başına sakıt mektepli sayımız 19 olduğunu görüyoruz. Bu birlikte Türkiye ortalamasına bakarak gayet gani bir ululuk. Esasen bitmeme edecek, eskimemiş eksiltme edilen evet birlikte yapımı devam fail okullarımızla alay malay eğitimimizin standartlarını yükselme üzerine de çabalarımız devam ediyor. Bu sene hem ders kitapları noktasında hem de koruyucu hakikat noktasında lüzumlu hazırlıkları İl Milli Eğitim Bilimi Müdürlüğü yaptı. Zaman da sınıflara girdiğimizde kıvançla gördük kim temas çocuğumuzun önünde kitapları amade. Bu dahi inşallah terbiye-talim kalitesine doğrudan güçlük edecek cesim aynı bakım diye değerlendiriyoruz. Umumi bakımından parçalanmamış öğrencilerimize, öğretmenlerimize, velilerimize ongun tıpkı terbiye-tedris yılı diliyor, hepinize teşekkürname ediyorum” dedi.

Share: