Ece inciri üzere Bursa Büyükşehir devrede

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’e ‘2009’bile Bursa ziyaretinde’ izzetüikram edilmesinin arkası sıra Kraliçe inciri adına ünlenen Bursa Siyahı’nın piyasada beklenen değeri bulmaması üstüne devreye Büyükşehir Belediyesi girdi. Belediye iştiraklerinden Ekincilik ve Peyzaj A.Ş vasıtasıyla hazırlanan antipatik çekicilik deposunda ürün alımlarına başlanacak.

Bursa’bile birinci sınıf üretimden pazarlamaya kadar seçme alanda üreticinin birlikte olan Büyükşehir Belediyesi, yağız incir pazarında yaşanan daralma ve ‘rekoltenin erdemli olmasına bağlı’ değer kaybı üstüne yeniden devreye girdi. Geçtiğimiz sene 29 bin titrem üretilen siyah incirin yüzdelik 70’i ihraç edilirken, ‘pazar sorunu yaşanmaması nedeniyle’ Büyükşehir Belediyesi çekicilik desteği yapmamıştı. Fakat bu yıl rekoltenin 40 bin tonu aşması ve ihracat beklentisinin birlikte yüzde 40’lara düşmesi dolayısıyla, piyasada yaşanan ballıdarı bolluğu fiyatlara de damarı bozuk yansıdı. Bunun üzerine Büyükşehir Belediyesi, üreticinin mağdur olmaması ve dünyaca adlı yağız incirin hak ettiği değeri bulması üzere baştan devreye girdi. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Lüle Taşı, Ekincilik İl Müdürlüğü, tarım odaları, Zirai Karantina İl Müdürlüğü, ekincilik kooperatifleri ve ihracatçı birlikleri temsilcileri ile Büyükşehir Belediyesi’nin ilişik bürokratlarıyla benzeri araya gelerek, incirde yaşanan süreci değerlendirdi. Konunun cümle taraflarını dinleyen Başbuğ Aktaş, derinti böylecene yaptığı açıklamada, Ekincilik ve Peyzaj A.Ş marifetiyle iki sene öne olduğu kabilinden baştan alımlara başlayacaklarını söyledi.

“Ilgisiz kalamazdık”

Büyükşehir Şehremini Alinur Aktaş, Bursa’nın incir konusunda allah vergisi fena hâlde tıpkı potansiyele sahip olduğunu, bu yıl dahi sabık yılın üstünde bire bir rekoltenin yaşandığını söyledi. Bursa siyah incirinin beribenzer nitelikli ve acun çapında ayrımsız üne sahip olduğunu hatırlatan Başbuğ Denizköpüğü, “İnşallah, çıktı da sürecin ne büyüklüğünde iyiye gittiğini bütün birlikte göreceğiz. Bu sene keçi yemişi ve ahududu kadar bir nice ürünümüzde ‘şükürler olsun’ seçkin gravite yaşamadık. Üreticimizin umumi anlamda mutluluğunu gördük. Tabiatıyla ballıdarı ile ilişkin yaşanan süreci daha iyiye katlanmak namına, Tarım ve Peyzaj A.Ş. olarak konuya kaygısız kalamazdık. Şans olursa, inşallah oluşturacağımız soğuk çekicilik deposunda yarından itibaren aksiyon ve işlemlerle ilişkin süreci başlatıyoruz” dedi.

Alımlar başlıyor

Rekoltenin yüksek olduğunu ve ellerinde bıkılmayan kök bulunmadığını hatırlatan Başkan Lüle Taşı, “Alelhusus getirilen ürünün kalibresine bakacağız. İhracatlık mı bağırsak fason mı yoksa reçellik mi, ehlihibre arkadaşlarımız değerlendirecekler. Ekincilik A.Ş. vasıtasıyla, süreci beslemek hesabına alımları başlatmış olacağız. Önümüzdeki yılla müntesip üstelik konunun tamam tarafları ile oturacağız. ‘Genel anlamda neler yapabiliriz?’ noktasında değerlendirmelerde bulunacağız. Fuar organizasyonları ile farklı konuları, son teşrin-aralık kadar yapacağımız çalıştayda ele alacağız. Buradan alelhusus ihracatçılara de alıcılara dahi şu çağrıyı yapıyorum: Lütfen Bursa incirini, Bursa Siyahını başka incirlerle karıştırmayalım. Bugünden sonra imdi ürünün sunma özel dönemine doğru gidiyoruz. Pazarda haddinden fazla rahat sunacak ayrımsız şekilde üreticimiz hazırlıklarını yaptı. İşin hakkının verilerek, piyasada değerlendirilmesi gerektiğini buradan hatırlatmak istiyorum. Sürecin üreticimiz için üstelik alıcılar amacıyla birlikte filinta ve artımlı olmasını temenni ediyorum” diye niteleyerek konuştu.

Bu arada Ekincilik ve Peyzaj A.Ş., fiyatların günce değişmesi dolayısıyla herhangi bir sabah saat 09.00’birlikte çalım fiyatlarını kamuoyuna duyuracak ve saat 10.00’bile dahi alımlara başlayacak. Ürünler, uzmanlar eliyle ihracatlık, bağırsak kesit ve reçellik adına değişik fiyatlandırılacak. – BURSAShare: