Ebru hoca sınıfını Mario parkuruna dönüştürerek okumayı öğretiyor

Ebru hoca sınıfını Mario parkuruna dönüştürerek okumayı öğretiyor

Mario parkurunu tamamlayarak okumayı öğreniyorlar

ESKİŞEHİR – Eskişehir’da bire bir neslin çocukluğunu geçirdiği video oyunu Mario, öğrencilerin okuma yazma öğrenmelerine yardımcı oluyor.

Eskişehir Şehit Yalman Baykuş İlkokulu Sınıf Öğretmeni Ebru Kapaklıkaya, okula bakir başlayan nitelikli öğrencilerine kıraat yazmayı öğretebilmek için ahenkli bire bir formül geliştirdi. Çocukların bilgisayar oyunlarına olan tutkusundan yola sâdır Ebru öğretmen, sınıfı benzeri Mario baziçe parkuruna dönüştürdü. Öğrencilerin seçkin birinin çizin çizin Mario olduğu oyunda bire bir elektronik beyin oyunundaki kabilinden altınları toplayan öğrenciler, bunların altındaki harflerle lafız türetmeyi öğreniyor. Oyunun ikinci turunda ise öğrenciler, tekmil içindeki yarım yamalak kelimeyi bularak cümleyi tamamlıyor. Altınları toplayıp görevleri namına getiren öğrenciler bayrağı sallayarak oyunu bitiriyor.

“Değerlendirmenin hoppadak kağıt üstünde olmadığına özen vira etmek istiyorum”

Bilgisayar oyununu sınıfa uyarlayarak çocukların eğlenerek kıraat çeper öğrenmelerini amaçlayan Martir Yalçın Baykuş İlkokulu Derslik Öğretmeni Ebru Kapaklıkaya, fikrin ortaya çıkışını şöyle anlattı:

“Baziçe oynayarak öğrenmenin çocukların üzerinde çok iri etkisi olduğuna inanıyorum. Öncelikli amacım çocukların okulu sevmelerini nail olmak. Okulu isteyerek gelen öğrencinin bir nice şeyi da başardığına tanık oldum. Sınıfta doğmaca yaptırarak muhtelif nesnelerle hurufat öğretmeye karar verdim. Değerlendirmenin sadece kağıt üstünde olmadığına dikkat almak istiyorum. Dijital çağın çocuklarının elektronik beyin oyunlarını çok ilişkin olduğunu ve eğlenerek oynadıklarını bildiğim için bilgisayar oyunlarını dershane ortamına entegre etmeyi düşündüm.”

Altınlardaki harflerle kelime üretiyorlar

Kendi çocukluğunda oynadığı Mario oyununu sınıfı üzere düzenlediğini anlatan Kapaklıkaya, “Bilgisayar oyununu sınıfa entegre edebilmek üzere evvel kostümler tasarladık. Benzeri Mario oyununda olduğu üzere altınlar hazırladık. Altınların üzerinde hurufat yazdık. Harfleri toplayarak musavver bulmacada, resmin altına adına yazan ayrıntılar, sözcük oluşturmayı öğreniyor. Sonuç parkurda ise öğrenciler, cümlenin içerisindeki yazılmayan kelimeyi bulup oraya aşağıdaki kelimelerden seçmece cümleyi tamamlıyor ve bayrağı sallayarak oyunu bitiriyor. Böylecene çocukların elektronik beyin oyunu oynuyormuşçasına eğlenerek öğrenmesini sağlıyoruz” diye konuştu.

Her madde çocukların elan dolgunca yetişek alması amacıyla

Şehit Yalman Baykuş İlkokulu Müdürü Ahmet Kocabey ise, okulda öğrencilerin mutlu bire bir şekilde eğitim bilimi tedrisat görmesini amaçladıklarını tabir ederek, “Bunun için ego ve eksiksiz arkadaşlarım elimizden geleni yapıyoruz. Önceliğimiz öğrenmeyi öğrenme ve yapıt ortaya koyma becerilerini imar etmek, bu yüzden okulumuzdaki 25 öğretmenim, 610 öğrencimize elinden mevrut genişlik ferah performansı göstererek onların yetişek talim hayatlarına katkı sunuyor” ifadelerini kullandı.

Share: