e-Devlet’in kullanıcı sayısı 60 milyonu geçti

Cumhurbaşkanlığı Sayısal Transformasyon Ofisi Başkanı Ali Taha Çalıştırıcı, e-Kerem Kapısı’nın, vatandaşların işlemlerini hızlı ve güvenli yapabildikleri Türkiye’nin dijital küşayiş yüzü olduğunu söyledi.

Özellikle Kovid-19 salgını dolayısıyla 2020 ve 2021’birlikte bilcümle dünyayla Türkiye’dahi bile elektronik hizmetlere olan ihtiyacın net namına anlaşıldığını belirten Koç, müstevli döneminde vatandaşın ve aksiyon dünyasının ihtiyaç duyduğu hizmetlerin dijitalleştirilmesi yardımıyla e-Mehabet Kapısı’nın kullanımının katlanarak arttığını dile getirdi.

Antrenör, e-Izzet Kapısı’nın kurulduğu günden bu yana vatandaşların işlerini kolaylaştırdığına dikkati çekti:

“Müstevli dönemiyle e-Celal Kapısı’nın önemi da arttı. e-Heybet Kapısı, vakit kaybetmeden müstevli gibi alışılmadık zamanlarda işleri kolaylaştırmakla kalmadı, benzeri zamanda vatandaşlarımızın zamandan da tasarruf etmelerini sağladı. e-Fehamet Kapısı sağladığı kolaylıklar ve tasarruflar yardımıyla Dijital Türkiye amacında atık bildirme büyük etap olduğunu gelişigüzel geçen dönem ispatlamaya devam ediyor.”

Müstevli sürecinde vatandaşların pek haddinden fazla işlemini evinden çıkmadan e-Azamet Kapısı üzerinden gerçekleştirdiğini vurgulayan Çalıştırıcı, 2008’da hayata geçirilen pratikte zaman 886 kuruma ait 6 bin 665 dijital hizmet sunulduğunu belirtti.

“Zaman itibarıyla kullanıcı sayısı 60 milyonu geçen e-Celal Kapısı çok elan dinç tıpkı şekilde yoluna bitmeme ediyor” diyen Antrenör, bu kullanıcı sayısının e-Celal kullanıcısı olabilecek 15 yaş üstü nüfusun yüzde 91’ine mukabele ettiğini açıkladı.

e-Celal Kapısı’ndaki hizmetleri tekil birer bakım olmaktan çıkarıp tümleşik hizmet formuna taşıma gayretinde olduklarını tamlayan Antrenör, şunları söyledi:

“Araçlarım, Mücahede Hayatım, İkametgahım üzere tümleşik hizmetlerle vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştırıyoruz. Tümleşik hizmetlerimiz vatandaşlarımız marifetiyle kısık bire bir şekilde kullanılıyor. 2020 yılında açılan Araçlarım tümleşik hizmeti bugüne kadar 310 milyondan fazla kullanıldı.”

Vatandaşların yüzdelik 95’i memnun

Avrupa Komisyonu’nun 2022 yılı e-Ululuk Mukayese Raporu’nda da bütünleşik hizmetlerinden “İkametgahım” ve “Araçlarım” hizmetlerinin gür aplikasyon örnekleri arasında sayıldığına belen eden Belletici, e-Ihtişam üzerinden yapılan sormaca çalışmasında, buradan yararlanan vatandaşların yüzdelik 95’inin verilen hizmetlerden mutlu kaldığı bilgisini verdi.

Belletici, e-Kerem Kapısı’nın kurulduğu günden itibaren etkin bire bir şekilde kullanıldığına dikkati çekerek, burasının deli dolu, aceleci, inanılır ve memnuniyet oranları faziletli tıpkı şekilde kullanılmaya devam edeceğini sözlerine ekledi.

TZOB Başkanı Bayraktar: Maliyetler çokça arttı, yetiştirici pres durumda

 

Gözcü eczaneler e-Izzet’ten görülebilecek

 

Share: