Düşük faizli paket bölük sektörüne cereyan getirmedi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 10 Mayıs’ta açıklayan 0,99 ve 0,89 ölçülü bağan faizli paket, göz sektörüne akım getirmedi. Paketin açıklanmasıyla gelişigüzel Kaynak ve Maliye Bakanlığı’na bakarak 1 haftada 64 bin ilanda fiyat artışı gözlendi. Dünya’üstelik Leyla İlhan imzasıyla vadi alan habere ve kısım temsilcilerine göre, geliştiricilerin ve mülk sahiplerinin yaptığı artışlar ara sıra noktalarda yüzdelik 100’ü geçe, hareketliliğin ve satışların azaldığı belirtiliyor. Ara Sıra emlakçılar üstelik yeni paket sonrası telefonlarının çıktı on paralık çalmadığını söyledi.

“Akıntı azaldı, telefonlarımız çalmıyor”

Destek paketi için ölmüş doğmuş bebek tanımı kullanan İstanbul Yurt Brokerleri Kulübü (İSTEB) Başkanı Ulu Özcan, “0,99 faizli krediyle 1 milyon teklik birinci halk bölük aldığınızda mahiye ödemeniz 14 bin TL. Maaş 14 bin TL ödeyecek birinin dahi mahiye 25 bin TL geliri olması gerekir. Ayrıca 10 sene süresince tek keyif problemi olmadan bunu ödeme riskini birlikte hücre alması gerekir” dedi. Pakette yer makul kısmın nakıs küsurat arzlara verilen bindi olduğunu kaydeden Özcan, şöyle konuştu: “Ancak burada ‘1 sene boyunca on paralık değer artırmayacağım’ buyurmak iflasa imza atmak demektir. Zira maliyet artıyor. Ya birlikte oradaki çizelge fiyatına yüzde 70 şişkinlik öngörüp aksettirmek gerekir kim bu el üstelik talebi düşürüyorsunuz. Nedeniyle alım satım artmadı amma cetvel fiyatları yüzde 20 oranında arttı. Olan akım bile azaldı, telefonlarımız çalmıyor. Zira Türkiye’üstelik üretimin satın alma gücüne seslenme etme sorunu var.”

“Artışlar indirimin cazibesini namevcut etti”

Emlak Pazarlama ve Mir Profesyonelleri Derneği (GAPAS) Başkanı İsmail Özcan, bölük kredi paketindeki nema oranlarının gelişigüzel ne büyüklüğünde uygun olsa da geliştiricilerin ve bölük sahiplerinin usa vurma yaptığı artışların kazanılan cazibeyi hem bir numara elde hem da ikinci elde yok ettiğini kaydetti. “Bu nedenle kaşıkla verilen kepçeyle alındı üzere aynı uzanım oluştu” diyen Özcan, “Bu nedenle üyelerimiz beyninde olumlu yansımasını duymadım. Dolayısıyla karşılık artışı olmasaydı bu kampanya çok olumlu olacaktı” değerlendirmesinde bulundu. Bölük fiyatlarının artmasıyla gelişigüzel maaş ödenmesi gereken emniyet taksidinin yükseldiğini ifade fail Özcan, “Hele ilk kez göz sahibi olacak eşhas amacıyla de merhale halkının geliriyle uyuşmayan güven taksitleri oluşturdu. İstanbul’da 100 metrekarelik ayrımsız dairenin fiyatının 1 milyon ila 1,5 milyon lira ortada başladığı aynı noktada, bu asıl yüreklilik maliyetlerini ödeyecek dirimsel seviyesine cemaat eşhas kip olmadığı için muktezi temenni üstelik oluşmadı” dedi.

“Banliyö hatları oluşturulmalı”

Paketin bir günde fiyatları 2 misli artırarak sektöre aynı kaos getirdiğini kaydeden İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa, “Faizin düşmesi fırsatçıları harekete geçirdi. Elhak erdemli olan fiyatları henüz dahi yükseltti. Bu üstelik devletin sunduğu avantajı yok etti ve ocak ahzetmek isteyenin önüne bariyer oldu. 2019’dan beri getiri indirimi sonrası fiyat açık artırma bire bir alışkınlık haline geldi” diye konuştu. Aşa, “Ev arzı güçlükle. Siftinlik para sahibi olmak isteyenlerin talebi 1 milyon TL’yi geçmeyen evlerde yoğunlaşıyor. Nedeniyle imkanı kısıtlanmış bu kişilere yönelik inşaat sektörü desteklenerek banliyö hatları oluşturulmalı. Kentsel inkılap hızlandırılmalı ve rezerv alanları kullanılmalı” şeklinde önerilerini sıraladı. Aşa, belediyelerin küsurat maliyetlerden âlem alelhusus kentsel dönüşüm projelerinde ufak tefek eksikleri görmezden gelip yıkılan projeleri hızlandırılması gerektiğini rapor etti.

300 bin ailenin evi dönüşümde

İstanbul’da 300 binden çok ailenin kentsel dönüşümden kıran kişi evleri dışında durma ettiğini tamlayan Nizamettin Aşa, “Takkadak kentsel dönüşümle 300 bin ailenin zat evine dönmesi 300 bin kullanılmamış sığa emretmek. Bu birlikte kiralık piyasası amacıyla evvel etapta heybetli tıpkısı oran. Ayrıca ofislerle kamunun elinde tembel yapılar üstelik meskene dönüşebilir. Çünkü kıtlık faktörünü aşmadığımız sürece bu iş hakeza devam edecek” yorumunda bulundu.

“2 MİLYON SINIRI İSTANBUL’DA İŞE YARAMADI”

Bakanlığın 64 bin civarındaki internet ilanında eşit artışı tayin ettiğini belirten Hane Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı Z. Altan Elmas, Bakanlığın bunları izleme ederek fırsatçılığa müsaade etmeyeceğini söyledi. Fakat bu artışta ikinci ele sunulan sübvansiyonun canlı olduğunu nâkil Mücevher, “Kaynak ve Maliye Bakanlığıyla bire bir araya geldiğimiz toplantıda dahi söyledik. Birilerine uygun kalburüstü emlak kredisi kullandırılacaksa konutu olmayanlar önceliklendirilmeli diyorduk. Bunu dahi gidip ikinci aracısız almasın, üretimdeki konutu alsın ki üretimi destekleyelim. Zira sunma eksikliği yaşanıyor. Üretimi destekleyince aynı zamanda istihdamı da sanayiyi da destekliyoruz” diyerek konuştu. Mavera taraftan bir numara halk konuta verilen kredide 2 milyon teklik kısıtlamasının olduğunu belirten Mücevher, “2 milyon lira Küçük Asya’de işe yarıyor. Örneğin bizim Antalya projemizde 1+1 ve 2+1 projelerimizde hisse senedi görüyor. Fakat İstanbul’bile az kalıyor. Dolayısıyla İstanbul’bile bu rakamın 3 milyon lira olmasını istedik. Zira mevcut haliyle sadece 1+1 dairelere yarıyor. Ihtimal giderek İstanbul’a özel bu kerem artırılabilir” değerlendirmesinde bulundu.

Konutun fiyatını haksız artıran nakdî ceza alabilir

Konuta destek paketinin açıklanmasının arkası sıra emlak sektöründe benzeri gecede fahiş fiyatları artışları yaşanırken, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Bitkisel de bu kadar eylemlerde mevcut köken ve hukuksal kişilerin tayin edilerek haklarında bazı yaptırımların uygulanacağını anlatım etti. Mono Ünsiyet Kurucusu Avukat Hanife Emine Kara, “Bu doğrultuda hele internet siteleri aracılığıyla gayrimenkul satışlarında, ilanların esbak ve ahir fiyatlarının tespiti olanaklı olup, yapılacak tespitler akabinde fahiş değer artırımı özne şahıslar hakkında yönetimsel dünyalık cezaları uygulanması mümkündür. Kanun ve yönetmelikler uyarınca, satıcılar vasıtasıyla, piyasada daraşlık üretken, çevre dengesini ve azade rekabeti bozucu operasyon ile tüketicinin mallara ulaşmasını inhibütör faaliyetlerde bulunulması yasaklanmış olup aykırı davrananlar için yönetsel mal cezalarına hükmedilebilecektir. Nitekim bu gibi durumların tespiti amacıyla Haksız Bedel Kıymetlendirme Müesses dahi devreye girebilecek, kurulun denetimi neticesinde varılan tespitler ile da ilgililer üzerine işlem yapılabilecek” bilgisini verdi.

Share: