Dron motoru fail üniversite öğrencileri kol üretime geçmeyi hedefliyor

Çin’den dron motorları siparişi veren Atatürk Üniversitesi öğrencileri, sipariş geç gelince DEDE Teknokent’te yaptıkları prototip motorla Erzurum’da seri üretime bırakmak istiyor.

Üniversitenin Elektrik Elektronik Mühendisliği öğrencileri, 3 yıldır kurdukları HEKZATECH Adım Grubuyla, aynı zamanda Türkiye’üstelik mütenevvi dron yarışlarına bile katılıyor.

Yaklaşık 2 sene önce Çin’den siparişini verdikleri dron motorlarının geç gelmesi konusunda el ele verip ATA Teknokent’te uzun çalışmalar sonucu yüzdelik 86 verimliliğe topluluk dron motoru üretmeyi başardı.

Teknokent’te test ve onaylama sürecini tay tay arabası üniversiteliler, kenti dron motorunda üretim merkezi yapmayı amaçlıyor.

Zindelik Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi Muhammed Talha Kaya, AA muhabirine, DEDE Teknokent’te dronlar, sabit kanatlı insansız hava araçları ve sınai makinelerde kullanılabilen domestik fırçasız motor yaptıklarını söyledi.

Fırçasız motosiklet alanında kusur gördüklerini ve bu açığı durdurmak üzere aşama başlattıklarını anlatım fail Kayaç, prototipini yaptıkları motosiklet çalışmasının heyecanını yaşadıklarını belirtti.

Çin’den kitap getirmenin verdiği zorluklardan âlem Türkiye’da hem yerel hem bile milli olarak üretmeyi, motoru kullanıcılara doğrudan ulaştırmayı hedeflediklerini tabir eden Kaya, “Yaptığımız motorlar ekseriyetle Asya ve Amerika kıtasında üretimi yapılırken, Türkiye ve Avrupa kıtasında istihsal yok denilebilir. Çok iyice tepkiler aldık. İnşallah motor envanterimizi uzun uzadıya bilcümle kitlelere hitap etmeyi düşünüyoruz.” dedi.

Üretimi yapılan motorla ilgili “hayır müşabih” sertifikasını ahiz sürecinin bitmeme ettiğini dile getiren Kayaç, motorun piyasaya girebilmesi üzere çeşitli sertifikasyonlara erbap olması gerektiğine dikkati çekti.

“İşbirliği teklifi aldığımız firmalar var”

Erzurum’u üretim üssüne çevirmeyi amaçladıklarını bildiren Kayaç, “Motorumuz TEKNOFEST KARADENİZ’birlikte görücüye artık. İşbirliği teklifi de aldığımız firmalar var. Tığ şu anda makina donatı zir yapımızı oluşturmaya çalışıyoruz. Evcil kaynakları kullanarak dışarıdan bu motora müdahale ettirmeden yegâne elden istihsal yapmayı düşünüyoruz.” diye konuştu.

Öğrencilerinden Aziz Kıyanç ise takım kendisine 3 yıldır TEKNOFEST’e katıldıklarını, bu konkur süreçlerinde balaban oranda drone motor ihtiyacını gözlemlediklerini, mir kafaya vererek ilk örnek motor ürettiklerini söyledi.

İki yıl ilk yarışmaya katıldıklarında dron motorunun bozulduğunu anlatan Kıyanç, “Sipariş verdik, 3 ay süresince motoru bekledik zaten yarışmaya 6 ayda hazırlanıyoruz. Biz inandık ve motoru ürettik.” dedi.

Üretilen geçmiş prototip motorun bereket düzeyinin 86 seviyesinde olduğunu ifade fail Kıyanç, piyasadaki ihracat edilen birinci sınıf motorların verimliliklerinin ise yüzde 91 seviyesinde olduğunu belirtti.

“Dronun cümle parçalarını tamamen domestik imkanlarla sağlamak istiyoruz”

Bu yerel çalışmanın kazanımlarını anlatan Kıyanç, şunları kaydetti:

“Bizim bu motorumuzun alınmasının avantajı, Çin’e gitmeyecekler ve daha dümdüz iletişime geçecekler. Bu takımlar amacıyla de ülkemizin zarfında bereketli olacak. Dışarıya milyonlarca dolar mülk gitmeyecek. Vakit Kaybetmeden TEKNOFEST üzere değil biz ayrıksı şeyler üzere üstelik motor elde etmek istiyoruz. kişiye özel motor yapacak seviyeye katılmak istiyoruz. Onun dışında sadece motor de söylemek istemiyoruz. Dronun bilcümle parçalarını ağız ağıza yerel imkanlarla kazımak istiyoruz. Bağımlı Türkiye’deki yerli motosiklet, yerel araba üzere çalışmalara çalkantı duyuyoruz. Bizim birlikte bu işlere ufak de olsa dahil olmamız bizi artık heyecanlandırıyor.”

ATA Teknokent Genel Müdür Yardımcısı Yakup Detaylı dahi kurumlarında 40’ın üstünde takıma alan açarak çalışmalarına katkıda bulunduklarını, Rektörlüğün ise Ilmî Araştırma Projeleri (BAP) üzerinden takımlara şişman destekler verdiğini söyledi.

İçinde mezunların birlikte olduğu Atatürk Üniversitesi öğrencilerinin Erzurum’dahi dolgunca bire bir çalışmayı hayata geçirmesinin kendilerini bile sevindirdiğini söyleyen Uzun, “Bu motorlar elan başlangıçta Çin ve ABD’den alınıyordu, evcil istihsal yoktu. Arkadaşların Ar-Ge çalışmasıyla özlük motorlarını üretebiliyorlar. Bundan sonraki süreçte inşallah TEKNOFEST’in dron yarışlarında kişi yerli motorumuz kullanılacak.” ifadelerini kullandı.Share: