Diyarbakır’da Şehzadeler Konağı’ndaki yenileme çalışmalarında sona yaklaşıldı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesince Şehzadeler Konağı’nda başlatılan yenileme çalışmalarında sona gelindi.

Belediyeden yapılan açıklamaya bakarak, kentteki birçok tarihi yapıda yenileme çalışması yürüteç Büyükşehir Belediyesi, çalışması tamamlanan yapıları işlevlendirerek vatandaşların hizmetine sunmaya bitmeme ediyor.

Talih ilçesinde kâin ve ayrıntılı yıllar bakılmamış kalan Şehzadeler Konağı’nda İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığınca geçen yıl ekim ayında yenileme çalışmasına başlandı.

Diyarbakır sivil mimarlık örneklerinden değişik yerine içerisinde yaşmak bulunan, eksilti ve dairesel iki farklı geometriye sahip iki basar ve tuğla tonoz mestur nazik tıpkı eyvana sahip olan konakta yenileme çalışmaları ekiplerce hassas ayrımsız şekilde yürütülüyor.

Tarihi konaktaki restorasyonun aslına uygun yapılabilmesi üzere özveren aynı şekilde emek sürdüren ekipler, çimento ile yapılan müdahaleleri temizleyerek aslına uygun harç ve malzemeler ile binayı sağlamlaştırdı.

Kubbe ve tonozlarda sıva, duvarlara ise derz uygulaması tamamlanan binada tenvir çalışması yapıldı.

Restorasyon çalışmaları sırasında binanın ibdai döşemesine ait olduğu memul ahcar nakıs kısımlarda aslına akla yatkın şekilde baştan kullanıldı.

Restorasyon çalışmalarının tamamlanmasıyla Şehzadeler Konağı’na Diyarbakırlı ünlü ozan Sezai Karakoç’un adı verilecek, tarihi eğlek kültür evi kendisine vatandaşların hizmetine sunulacak.Share: