Diyalize tabi Güliz’e önce kalbini, arkası sıra böbreğini verdi

İZMİR’de makineye bağımlı hayatiyetli diyaliz hastası Güliz Avcı Baykuş (26), sabık sene içtimai medyadan tanışıp evlendiği Enis Baykuş’un (22) verdiği böbrekle sağlığına kavuştu. Güliz Baykuş, “Enis’le hem aşkı hem birlikte bakir, şok, makinesiz aynı sahn buldum” dedi.

İzmir’dahi dinamik, bankacı Güliz Orion ile bir hastanede koruyucu afiyet personeli olarak müteharrik Enis Baykuş’un yolu, sosyal medyada kesişti. İki güre, geçen yıl 16 Ekim’bile karşı karşıya gelerek tanıştı. O tarihten bilahare arkadaşlıkları ilerleyici Cebbar ve Baykuş, dünyaevi kararı aldı ve 14 Ağustos 2021 tarihinde nikah masasına oturdu. Enis Baykuş, hususi tıpkısı bankanın operasyon bölümünde vazifeli olan ve son 3 yıldır evden etkin eşinin yeryüzü iri yardımcısı oldu. Haftanın 6 akşamı evde makineye bağlanıp sabaha kadar kalkmadan diyaliz yapan eşine refakat edip rastgele cumartesi haset ayrımsız hastanede hemodiyaliz seansına birlikte giden Enis Baykuş, bu durumu henüz aşkın kabullenemedi.

Enis Baykuş, eşine böbreğini yöneltmek amacıyla fahri oldu. Koşa, böbrek nakli amacıyla İzmir Site Hastanesi’ne başvurdu. Yapılan tetkikler sonucunda Enis Baykuş’un donör olabileceği belirlendi. Daha bire bir mahiye evli olan koşa, aktarım vizesi amacıyla etik kuruluna yönlendirildi. Etik Bilimi kurulun onayıyla koşa Kent Hastanesi’nde Opr. Dr. Maksat Saraçoğlu, Opr. Dr. Işık Has, Doç. Dr. Ebru Alay Ok’tan oluşan kadro eliyle nakil operasyonuna alındı. 14 Ilkgüz’birlikte gerçekleşen operasyonla Enis Baykuş’tan alınan bire bir böbrek başarıyla Güliz Baykuş’a nakledildi.Nakil ekibi ise taburcu oldukları 20 Ilkgüz haset çifte sürpriz yaptı, 20 Ilkgüz 2001 doğumlu Enis Baykuş’un yaş gününü kutladı. Veladet günü pastasını ‘sağlık’ dilekleriyle alay malay kesen koşa, kutlamadan bilahare taburcu edildi. Çiftin keyif durumlarının gür olduğunu belirten Nefroloji Uzmanı Doç. Dr. Ebru Alay, “Diyaliz süreci siktirici pres bir süreç. Kişinin gelişim yaşamı, sosyal yaşamını çok etkiliyor. Güliz Eş artık makinesiz yaşamın tadını çıkaracak. İkisine üstelik esenlik ve mutluluklar diliyoruz” dedi.’ÖNCEDEN ANNEM DOĞURMUŞTU, ŞİMDİ ENİS’TEN DOĞMA GİBİ OLDUM’16 yaşında aniden benzeri gaşiy sonrasında götürüldüğü hastanede böbreklerinin iflas ettiğini öğrendiğini tamlayan Güliz Baykuş, yaşadıklarını ve hayatında nelerin değişeceğini şöyle anlattı: “10 yıldır diyaliz hastasıyım. Kadavradan böbrek artık ama değerlerim şiddetli olduğu için aktarım gerçekleşmedi. 3 kardeşim dahi gönüllü oldu fakat makul çıkmadılar. Herhangi Bir akşam ezanı galiba aynı saatte makineye bağlanıp sabaha büyüklüğünde tedavi görüyordum öz evimde. Tuvalete gitmek, akarsu içmeye hasrolunmak ya de aymazlık tutmadığında tıpkısı televizyon kanalı izleyebilmenin özlemini çokça duyuyordum. Bunlar bildirme basitiydi amma benim için çokça balaban şeylerdi, bunları yapacağım. ‘Gece hadi canımız sıkıldı, çorbacıya gidelim’ deyip bunu yapacağız. Önceden annem doğurmuştu, deminden Enis’ten doğma kabil oldum. Daha Çok araba namevcut. Özgürüm. Enis’le hem aşkı hem da yeni, alışılmadık, makinesiz ayrımsız hanay buldum.”‘O İĞNELERLE, EGO İÇTEN İÇE ACI ÇEKİYORDUM’

Enis Baykuş ise “Eşime, halinden anlayabilmem üzere ‘Seninle hemodiyalize girip senin içindeki acıları görmem lazım’, diyordum. Cumartesi günleri onunla diyalize gidiyordum. 4 saat süresince birlikte film izliyorduk. O iğnelerle bağlanarak ateş çekiyordu, ben da ahbapça içe incitici çekiyordum. Bu böyle olamaz, nereye kadar hakeza gidecek, canı yanıyordu sevdiğim kızın. Aynı dönüş işten çıktım, dedim ferda gidiyoruz, tahlilleri, testleri yaptıracağız, bu gelişim bile bitecek Allah’ın izniyle. Haddinden Fazla şükür rabbim baht etti. Bitirdik. Eşim üstelik gani, ego üstelik çok iyiyim. Rabbim elan yara günler yaşatmasın, başkaları dahi şifa bulsun. Doktorlarımıza, hemşirelerimize çok teşekkürname ediyoruz. Sevenlerimiz, hisse senedi yerindekiler çok havari oldu, aynı kere bizi kıygın etmediler, sıhhatli olsunlar.”

Share: