Dinlence bitti, gurbetçiler atak akış yaşadığı Avrupa ülkelerine dönüyor

Almanak izinlerini Türkiye’de sevdikleriyle gelişigüzel nâkil gurbetçiler, yaşadıkları Avrupa ülkelerine aktarılma yolculuğunda Kapıkule Çizi Kapısı’nda etraflı açacak kuyrukları oluşturdu.

Yaz tatillerini ve yıllık izinlerini memleketlerinde nâkil gurbetçiler, tatilin sona ermesinin peşi sıra atak akın yaşadıkları Avrupa ülkelerine dönme yapmaya bitmeme ediyor. Yaşadıkları ülkelere benzemek için yola çıkan gurbetçiler, Edirne’den Bulgaristan’a açılan Kapıkule Hat Kapısı’nda pöçük oluşturdu. Kavurucu sıcağın altında sıranın kendilerine gelmesini bekleyen gurbetçiler, sevinçle geldikleri Kapıkule’den skala ve gözyaşı ile ayrılıyor. Parçalanmamış peronların sarih tutulduğu Kapıkule’de sığa en üst seviyeye çıkarıldı.

“İçimiz buruk dönüyoruz”

Mersin’den yaşadığı Polonya’ya dönen gurbetçi Orçun Kayaç, “Ailemiz orda kaldı, içimiz ekşimsi. Tıpkı yandan üstelik değişik memleketimiz olan Avrupa’ya dönüyoruz. Haddizatında arabayla gidip gelmek imdi hoşumuza gidiyor. Türkiye’de rehavet olmuyor, rahat geçiyoruz. Ancak Bulgaristan ve Macaristan’dahi çokça geçenek bekliyoruz. Tıpkı zaman önce Romanya üstü otoban tarzı olursa, Sırbistan’a uğramadan geçersek haddinden fazla daha abat olacağını düşünüyorum” dedi.

“Gurbette maltalık çokça pres”

Yaşadığı mutluluk Polonya’evet ahit üzere yola çıkan gurbetçi İsmail Akaret, “1 sene çalışıyoruz ve özlemle memleketimize gelip ailemizi görüyoruz. Benzeri ay evet bile bir hafta kalıyoruz. Gurbette maltalık haddinden fazla yumruk. İçimizdeki burukluğu göstermek o büyüklüğünde kıytırık değil. Arz önemlisi vatanımızı geride bırakıyoruz. Buraya geldiğimiz zaman Türkiye’de bizi çok ensesi kalın zannediyorlar. Ama biz Türkiye’deki dostluğu ve komşuluğu orada bulamıyoruz. Şu dakika Rusya- Ukrayna arasında çarpışma var. Amma bizim ülkemiz arı sili. İnsanlarımız bahtiyar, inşallah bu zor günleri atlatıp elan fena hâlde eyyam göreceğiz” şeklinde konuştu. – EDİRNE

Share: