Deneyimsizlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu: “Bir Numara fazda yüzdelik 80’lik karşılama oranına imza attık”

Toyluk ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, 2022-2023 Bilgisizlik ve Spor Bakanlığı (GSB) Ensiz müracaat sonuçlarının birinci fazda yüzdelik 80 oranında karşılandığını duyurdu.

Toyluk ve Spor Bakanı Kasapoğlu, GSB Kent Yurdu ortamında mevcut Güçlükle Koordinasyon Merkezi’nde 2022-2023 GSB Dar referans sonuçlarının birinci fazda düzen oranın yüzde 80 olduğunu açıkladı. Toplantıya ayrıca sayısal ortamda 80 Spor İl Müdürü katıldı.

“Yurtlar sürecini de analiz, çekim ve aplikasyon olarak üç anne başlıkta inceliyoruz”

Güçlükle müracaat süreçlerini ‘analiz, cazibe ve uygulama’ adına 3 asıl başlıkta ele aldıklarını belirten Kasapoğlu, uygulama noktasında mektepli künde işleminin fazlara ayrıldığını belirterek, “Vekâlet namına kamu çalışmalarımızı bilgelik odaklı ayrımsız şekilde tüm ile ayrımsız sistem yaklaşımı ile ele alıyoruz. Yurtlar sürecini bile analiz, traksiyon ve aplikasyon namına üç anne başlıkta inceliyoruz. Uygulama aşamasına geçildiğinde ise bu çalışmalarımızı fazlara ayırdık. Bugün bir numara faz sonuçlarını açıklayacağım. Esas amacımız, üniversite gençliğini onların yurtlara yerleşme sürecini sunma akıcı şekilde, genişlik eli nimetli, dallı güllü ayrımsız koordinasyon ile gerçekleştirmek. Öncelikle cümle başvuruların tüm objektif ayrımsız şekilde ve dijital ortamda hazırlandığını ifham etmek isterim” diye niteleyerek konuştu.

Başvurular 12 kamu kurumun dijital enfrastrüktür verisinden çözümleme edildi

Başvuru sürecinde 12 kamu kurumundan öğrencilerin bilgilerinin analiz edildiğini aktaran Vekil Kasapoğlu, “Biliyorsunuz yeni yetişek tedrisat yılı amacıyla başvuruları başlattık. Bunun amacıyla 12 kamu kurumu vasıtasıyla, ÖSYM, YÖK, SGK, Adalet Bakanlığı, Milli Terbiye Bakanlığı, Kasaba Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Mesai ve Içtimai Asayiş Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Aile ve Toplumsal Politikalar Bakanlığı, YTB ve Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan dijital kendisine tasdik edilen altyapı ile analiz edildi. Başvurusu makbul aziz öğrencilerimiz, gelir, muvaffakiyet ve toplumsal ebat kriterleri esas alınarak sayısal ortamda nesnel benzeri şekilde belirleme edildi” ifadelerini kullandı.

Oluşan sıralama ile öğrencilerin okullarına arz andıran nezaret yurdundan çekmek sureti ile sırayla yerleştirmelerin gerçekleştiğini kaydeden Kasapoğlu, nizam aşamalarını bölümlere ayırarak, okulların açım tarihleri, üniversiteye ilk kez başlayacak öğrencilerin şehre vürut durumları özellikle değerlendirildiğini söyledi.

“Bir Numara fazda yüzdelik 80’lik istikbal oranına imza attık”

Birinci fazda bütün ensiz başvurularının yüzde 80’ini muvaffakiyet ile yurtlara yerleştirildiğini dile getiren Nazır Kasapoğlu, “Almanak bazda arz çok talebi almış olmamıza rağmen tarihimizin sunma faziletli olta oranını gerçekleştirdik. Mutluluk adına birinci fazda yüzde 80’lik karşılama oranına imza attık. Türkiye’nin sağladığı yurt faaliyetlerinin dünyada eşi aynı olmadığını biliyoruz, İspanya konaklama talebinin yüzde 6’sını, İngiltere yüzde 24’ünü, Almanya yüzde 11’ini, KÖLE yüzde 12’sini, Fransa ise yüzde 15’ini karşılıyor. Tığ, yüzde 80’lik tıpkısı istikbal oranı ile hem birlikte bir numara fazda bu rekoru gerçekleştirdik” dedi.

İlk fazda 41 mülk topu ile yerleşimini bittiğini, 20’ye mail ilde da ikinci safha yerleşimlerin bitirilmek amacıyla olduğunu belirten Kasapoğlu, şu ifadelere vadi verdi:

“41 şehirde ikinci safha uygulamasına geçmeyeceğiz. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Balkı, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Çeltek, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak başlamak üzere 41 el merkezimizde tüm başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye mail ilimizde dahi bu yerleşimi ikinci faz sürecinde izafe etmek üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde koca ve 4 ilimizde kız öğrencilerin hep yurtlara yerleştirildiler.” – ANKARA

Share: