Demirci’de incir üretimi Ekincilik ve Orman Bakanlığının dikme desteğiyle artacak

Manisa’nın Demirci ilçesinde incir rekoltesinin iki katına çıkarılması üzere üreticilere Ekincilik ve Orman Bakanlığı tarafından 10 bin 350 fidan dağıtılacak.

Kiraz, badem, çiğde ve cevizin yanı sıra ballıdarı üretiminin de yaygınlaştığı Demirci’birlikte rekolteyi arttırmak için Tarım ve Orman Bakanlığına merbut Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü çalışma başlattı.

Bu kapsamda özellikle rustik mahallelerdeki üreticiye yüzde 75’i bağış girmek için 10 bin 350 ballıdarı fidanı verilecek. Böylelikle yıllık 150 titrem olan rekoltenin 300 tona yükseltilmesi hedefleniyor.

İlçe Ekincilik ve Orman Müdürü Faruk Şenyurt, AA muhabirine, Demirci’de 285 dekar alanda ballıdarı istihsal yaptıklarını söyledi.

Bölgedeki ballıdarı üretimini artırmaya çalıştıklarını dile getiren Şenyurt, “Ekincilik ve Orman Bakanlığımız Nebati Üretim Umumi Müdürlüğümüzün projesi kapsamında çiftçimize yüzdelik 75 hibeli yerine 10 bin 350 ballıdarı fidanı dağıtacağız. Hedefimiz dağıtılacak bu fidanlar ile incir üretim rekoltemizi 300 ton konusunda derk etmek.” dedi.

2 aylık hasat sezonu başladı

Öte yandan Boyacık, Mezitler, Alaağaç, Ayvaalan, Ahmetler ve Hırkalı mahallelerinde üretilen incirlerin hasadı sürüyor.

Yaklaşık 2 kamer süren hasat döneminde üreticiler, topladıkları incirleri ebadına bakarak sınıflandırılarak kasalara diziyor. Bölgeye mevrut tüccarlar yoluyla alınan ürünler henüz sonraları İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya gibi nazik şehirlere gönderme ediliyor.

İncir üreticisi Halil Sönmez, arazisindeki 100 ağacı haftada iki kere hasat ettiğini anlatarak, “İncir bu yörenin barışma kaynağı, bu mevsim verimden memnunuz.” diyerek konuştu.

Share: