Danimarka’ya evlatlık sunulan Cenup Koreliler Seul hükümetinden anket kâm etti

Danimarkalı aileler marifetiyle 1960’lardan 1980’lere büyüklüğünde genç erkek edinilen onlarca Cenup Koreli, köklerini belirsizleştiren koskocaman uygulamaların mağduru oldukları gerekçesiyle Seul hükümetinden besleme verilme süreçlerinin soruşturulmasını istedi.

Seul’deki Temel ve Ahenk Komisyonu’nun, hizmetçi sunulan 53 dirilik marifetiyle topluca yapılan resmi başvuruyu kabul etmek için 4 kamer süresi bulunuyor.

Talebin kabul edilmesi halinde bunun, Cenup Kore’de 1960’larla 1980’ler arasındaki askeri yönetimler sırasında çocukların yabancılara beslengi verilmesine ilgili tartışmalı çalışmalar üstüne genişlik geniş kapsamlı soruşturmayı tetikleyebileceği rapor ediliyor.

Başvuruda, haddinden fazla sayıda çocuğun, gevşek hükümet gözetimi ve mukteza özenin gösterilmemesi dolayısıyla ailelerinden dikkatsizce yahut yersiz yere nasıl ayrıldığını vurgulayan çokça çeşitli şikayetlere atıfta bulunuluyor.

O dönemde ülkede döl edinmeyi teşvik etmeyi amaçlayan hususi yasaların, pratikte kar amacı güden yavru edindirme kuruluşlarının kayıtları manipüle etmesine ve çocukların aksi biçimde enik edinilmesine cevaz verdiği belirtiliyor.

Yurt dışına evlatlık verilen Cenup Korelilerin çoğunun, palas teşhis edilip bulunabilen akrabaları olmasına karşın kuruluşlar tarafından sokağa tecezzi edilmiş yasalı yetimler namına kaydedildiği; bunun, çocukları elan çarpık çurpuk genç erkek edinilebilir ayla getirdiği rapor ediliyor.

1974’te Danimarkalı bir aileye beslengi verilen, Danimarka Kore Hakları Grubu’nun avukatı ve başbuğ yardımcısı Peter Möller, “Hiçbirimiz yetim değiliz.” diye eylül ayında Güney Kore’ye izansız dönmeyi planladığını açıkladı.

Möller, o dönemde sokaklarda iyesiz insanların bulunduğuna dair haberlerin çıktığına belen ederek “Az Buçuk matematiğiniz varsa bu, 1970’ler ve 1980’lerden itibaren Seul’ün sokaklarının açıkta yatan çocuklarla dolup taştığı anlamına gelir.” dedi.

Başvuruda, genç erkek kazanma kağıtlarında tevellüt isimlerinin, tarihlerinin, tevellüt yerlerinin veya dirim bilimsel ebeveynleriyle ait bilgilerin kusurlu olduğu yahut üzerinde oynandığı tez ediliyor.

Evlat edinilenlerden bazıları, çocuk edindirme kuruluşlarının, kimliklerini, Danimarkalı ebeveynlere verilemeyecek kadar marazlı olan yahut ölen çocuklarınkilerle değiştirdiğini keşfettiklerini, bunun, köklerini bulmayı az çok zorlaştırdığını yahut çoğu zaman imkansız ayla getirdiğini savunuyor.

Başvuru sahipleri, Kaynak ve Neva Komisyonu’nun, hükümetin, bu kuruluşların takibini yapmadığı üzere sorumlu tutulup tutulmayacağına değişmeyen vermesini, ayrıca çocukları Danimarka’ya gönderen Holt Yavru Hizmetleri ve Kore Sosyal Hizmeti ünlü iki kuruluşu, evlat kazanma belgelerinin tamamına ve geri plan bilgilerine cümle ulaşım sağlamaya zorlamasını istiyor.

Holt Yavru Hizmetleri, konuyla ilişik izah yapmadı.

Son 60 yılda kestirmece 200 bin Güney Korelinin, genellikle ABD ve Avrupa’de iri bölümü beyaz zehir olan ailelere evlatlık verildiği rapor ediliyor.

Yaklaşık 9 bin hizmetçi düz Danimarka, Cenup Koreli füru için Avrupa’daki arz iri bitme noktalarından biri konumundaydı.

Evlat edindirme kuruluşlarının o yıllarda, bala edinmeyi, beslenecek hayat sayısını kesmek ve bekar annelerin çocukları karışma “istenmeyen çocukları ortadan yok etmek” için bire bir komütatör yerine gören askeri liderlere yakın yönetim kurulu üyeleri yoluyla yönetildiği belirtiliyor.

Associated Press ajansının ele geçirdiği askeri hile dönemi belgelerine göre, velet edinmeler, rakip Kuzey Kore ile kırıcı benzeri rejim rekabetinin ortasında Mağrip ile bağları dahi derinleştirmeyi amaçlıyordu.

Share: