Dağcıların Ilkgüz ayında 3 bin rakımda karlık şaşkınlığı

Dağcıların Eylül ayında 3 bin rakımda karlık şaşkınlığı

Önce inanmadılar, görünce bile şaşırıp kaldılar

ANTALYA – Antalya’dahi Garp Torosların sunma efdal noktalarından olan 3 bin 24 rakımındaki Uyluk Tepesi’nde Eylül ayında kar kuyusu gören dağcılar balaban sersemlik yaşadı.

Antalya’dahi dinamik motor tutkunu çiftçiler herhangi bir yıl olduğu gibi bu sene dahi tarım sezonunun bitmesi ile alay malay dağlara çıkarak keşfedilmeyen alanları keşfetmeye başladılar. Çiftçilerin son durağı ise Batı Torosların yeryüzü faziletkâr noktalarından olan 3 bin 24 rakımındaki Uyluk Tepesi oldu. Tepeye rastgele yıl çıkarak buraya 7 yıl evvel diktiği Türk bayrağını yenileyen Şaban Dede, inişte zirvenin çabucacık altında mevcut kar kuyusunu arkadaşlarına açıklamak istedi. Arkadaşlarını Eylül ayında karlık olduğu yönünde kandırma etmekte zorlanan Şaban Ağababa, “Zer arkadaşlar bire bir tarafı Antalya özge tarafı Muğla olan Uyruk tepesinin zir tarafında bulunuyoruz. Şuanda 3 bin rakımdayız. Burada koca ayrımsız görk var. kar kuyusu var. karlık çok güzel” dedi.

İnanmakta zorlandılar

Ata’ye haberi olmak istemeyen arkadaşları ise “Abi yenisi atlanmak amacıyla, hangi kar kuyusu. Burada kar yağmaz bu mevsimde. Herif bağ bozumu haset geldi. Sen adamla orostopolluk mı geçiyorsun” dediler. Ağababa’nin ısrarı ile kuyunun yanına giden dağcılar gördükleri karşısında sangılık yaşadı. Kuyuda kar gören dağcılar bu el da, “Dopdolu kar var. Bu bile hangi. Bu herif bizimle aşağılık orostopolluk geçmiyormuş” sözlerine düz verdi. Dağcılar henüz sonradan yanlarına getirdikleri pekmez ile Eylül ayında karlama yemenin heyecanını yaşadı.

Share: