Cumhurbaşkanı kararları Resmi Gazete’de

Ankara, Antalya ve Yalova’üstelik kâh turizm bölgesi ve merkezlerine ait sınırların yeniden belirlenmesi ile 4 ilde bazen taşınmazların tez kamulaştırılmasına ilişik Cumhur Reisi kararları Resmi Gazete’bile yayımlandı.

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan kararlara bakarak, Ankara Kızılcahamam Turizm Bölgesi, Antalya Alanya İncekum Turizm Merkezi ve Yalova Armutlu Termal Turizm Merkezi’nin sınırları baştan belirlendi.

Söz konusu değişmeyen 2634 sayılı Turizmi Motivasyon Kanunu’nun 3’üncü maddesi göre verildi. Kararda, tamlanan turizm bölgesi ve merkezlerine ilgilendiren eskimemiş sınırların gösterildiği krokiler dahi vadi aldı.

4 ilde tez kamulaştırma kararı

Bitlis’in Çakal Armudu ilçesine sınırlanmış Tunus Mahallesi sınırları içerisinde bulunan kâh taşınmazlar Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığınca başlatılan bölük projesi kapsamında ihtiyaç duyulan yapılaşmanın ivedilikle sağlanması amacıyla TOKİ aracılığıyla acele kamulaştırılacak.

Sakarya’nın Karasu ilçesine ilişkin Fevk İncilli Mahallesi’nde mevcut bire bir gayrimenkul restore edildikten sonra “ekin evi” olarak toplumsal, kültürel ve bir muhtevalı faaliyetlerde kullanılmak için Glokom Uray Başkanlığı tarafından, Kocaeli’nin Dilovası ilçesi Tavşancıl Mahallesi’ndeki gâh taşınmazların üstelik bölgedeki tescilli yapıların ve çevresinin diriltme edilmesi için Dilovası Uray Başkanlığınca tez kamulaştırılması yapılacak.

Muğla’nın Bodrum ilçesi Mazıköy Mahallesi’ndeki belirlenen parsel üzerindeki taşınmazın aynı kısmı ise Anastasiapolis Antik Kenti 1. Derece Arkeolojik Sit Alanı’ndaki yapı kalıntılarının ortaya çıkarılması amacıyla Hars ve Turizm Bakanlığınca acele kamulaştırılması gerçekleştirilecek.

Bu arada Van’ın Edremit ilçesi Sakat Cami ve Bakir Cami mahalleleri sınırları içerisinde kayran düzlük bazen alanlar Kentsel Tahavvül ve Hareket Proje Alanı ilan edildi.

Karar doğrultusunda kentsel inkılap ve gelişim projesi içinde yer düzlük ve harca anne değer üzerinden belediyelere devredilen Hazineye ilişkin emlak, kentsel dönüşüm ve hisse senedi amacına müteveccih mamure planı ve uygulaması yapılmadan satılamayacak.

Kütahya’de “Iyesiz Hayvanları Dulda Birliği” kuruldu

Resmi Gazete’birlikte yayımlanan benzeri bambaşka Reisicumhur kararı ile Kütahya’da “Sahipsiz Hayvanları Esirgeme Birliği” kurulmasına izin verildi.

Söz konusu izin 5355 sayılı Mahalli İdare Birlikleri Kanunu’nun 4’üncü maddesi layıkıyla verildi.

Share: