Çoluk Çocuk filenin sultanı kalkışmak için savaş ediyor

Cahillik ve Spor Bakanlığı yoluyla hayata geçirilen ‘Yaz Spor ve Örtüsüz Yaz Spor Okulları’ çerçevesinde Bitlis’in Tatvan ilçesinde zihayat voleybolcular yetişiyor.

Tatvan Deneyimsizlik ve Spor İlçe Müdürlüğü koordinesinde planlı ‘Yaz Spor ve Küşade Yaz Spor Okulları’ projesi ile çoluk çocuk, spora vahim bağ göstermeye bitmeme ediyor. Okulların dinlence olmasıyla birlikte açılan kurslara paydaşlık sağlayan gençler, farklı spor branşları ile tanışma imkanı buluyor. Gençlere verilen uçan top, futbol, atletizm, hentbol, güreş, muaythai ve muhtelif spor aktivitelerinde yeteneklerini keşfeden zinde sporcular, gereksiz zamanlarını spor yaparak geçiriyor. Çoluk Çocuk gelişimlerinin birlikte stres kovmak için birlikte spor salonuna akın ediyor. Uçan Top Antrenörü Gürkan Turan’ın gözetiminde özgüvenleri küsurat çoluk çocuk, sporda encam seviyelerde rakipleriyle savaşım göstererek kendilerini voleybolda ispat etmek istiyor.

Gençlerin bu projeye katılma sağlamasından periferi kıvançlı olduklarını dile getiren Tatvan İlçe Bilgisizlik ve Spor Müdürü Maksat Dürüst, “Bakanlığımızın düzenlediği ‘Yaz Spor Okulları ve Kemiksiz Yaz Spor Okulları’ haddinden fazla bereketli geçti. 11 branştan yaklaşık 400 sporcumuza günce adına hizmet vermekteyiz. Gençlerimizin henüz nitelikli zaman geçirmesi, elan özveren çalışmaları bizi de heyecanlandırıyor. Bu alanda henüz nazik icraat yapmamıza sebep oluyor. Gençlerimiz, enerji kaynağımız. Onların dokunaklı alışkanlıklara yönelmemesi üzere yersiz zamanlarını burada değerlendirmeleri için çalışıyoruz. Gördüğünüz kadar kızlarımız tamam branşlarda olduğu gibi voleybol branşına birlikte katkıda bulunuyor. Gençlik ve Spor Bakanlığına bu projelerinden hava teşekkürname ederim” ifadelerini kullandı.

Gençlerin yaz tatillerinde boş zamanlarını spor aktiviteleri yaparak geçirdiklerini söyleyen Uçan Top Antrenörü Gürkan Turan ise “Spor ile ait biraz coğrafi koşullardan ve ailelerin kız yahut eş çocuklarla ait sahn kaygılarından muhit yarım yönlerini yaşadık. Bağımlı ki terbiye talim çok kocaman ama bunun beraberinde zihin jimnastiği dediğimiz ve bilimsel adına müdellel sporları üstelik hele kız çocuklarının yapmalarını istiyoruz. Kendim da bu coğrafyanın çocuğuyum, bizim genelde ailelerimizin kız çocuklarının spor yapmalarına karşıt baktığını görüyoruz. Ama şurası unutmasınlar ki spor evrenselliktir. Kesinlikle kız ve koca diye niteleyerek alt bölüm yapmaz. Bunların kâffesi bizim ailemizi, sosyolojimizi, kültürümüzü ihtimal birçoğumuzun genimize kadar işlenen bire bir spordur. Bizim ailelerden biricik istediğimiz, lütfen çocuklarınızı bu asıl aktivitelerden ırak tutmayınız. Kendinizle gelişigüzel bu çocukları sporun içine yönlendirin. Iyi olsun burada Müdürümüz Erek Yanlışsız’la alay malay İl Müdürümüz Bilal Elkatmış ve Büro Müdürümüz Faruk Budak’la alay malay bu tür aktivitelere sağladıkları destekleri esirgemeyip alay malay yapıyoruz. Elden voleybolla ilişik değil, içtimai aktiviteler de yapıyoruz. Çocuklara sporu sevdirmek amacıyla bin bire bir makule aktivitelerle birlikte uğraşıyoruz. Hoppadak ailelerden tek istediğimiz öz, çocuklarını gönderip kendileri dahi bu işin içine girerek sporu sevmeleri ve sevdirmeleridir” dedi.

Kendisini bu spor dalında gittikçe almak ve geliştirmek istediğini tamlayan Asya Yeşildere bile, “İlk maçımı 12 yaşında Ana Lige çıkarak yapmıştım. Bundan ilk de okullarda 1’nci ligde tamamladım. Profesyonel voleybol atlatmak üzere bu sporu yapıyorum. Evde sıkılmak namına burada spor yaparak zamanımı değerlendiriyorum” diyerek konuştu.

Gördükleri bağ ve destekle bu sporu yapmayı sevdiklerini dile getiren sporcu Buğlem Yüsra Elmaağaç da, “Voleybolu çokça seviyorum. Yaz tatilinde buraya başladım. Yaz tatili bitene kadar burada beklemek istiyorum. Kendimi sunturlu yerlerde yolmak istiyorum. Gürkan hocam ve Uğur Müdürüm bize haddinden fazla bindi oluyorlar. Voleybolu hem hobi adına fayrap etmek hem birlikte maçlara çıkmayı düşünüyorum” dedi. – BİTLİSShare: