Cizre’de Uluslararası Molla Ahmed el-Cezeri Sempozyumu başladı

Cizre’birlikte Arsıulusal Molla Ahmed ahali-Cezeri Sempozyumu başladı

ŞIRNAK – Şırnak’ın Cizre ilçesinde planlı Uluslararası Molla Ahmed umum-Cezeri Sempozyumu başladı.

Şırnak Valiliği, Şırnak Üniversitesi ve Cizre Kaymakamlığı hareket birliğinde belediye konferans salonunda düzenlenen sempozyuma, sıkıntılı içi ile Irak, İran ve Ürdün’den 20’yi aşkın öğretim üyesi katıldı. Şırnak Valisi Osman Bilgin, sempozyumun açılışında yaptığı konuşmada, ilmin, medeniyetin ve güneşin topraklarının Molla Ahmed umum-Cezeri kabil muhteşem tafsilat adamlarını yetiştirdiğini söyledi.

Bu topraklarda hele oyunlarla mahsus dönemlerde geçmişten, değerlerden koparılmaya çalışıldığını belirten Ilbay Âlim, “Bizler bu değerlerimize cemaat çıkmak ve değerlerimizi yaşayıp, gelecek kuşaklara aktarmak ve geleceği geçmişle bağları koparmadan, aslımızı inkar etmeden varagelmek üzere bu sempozyumu düzenleme ve alay malay paylaşma ihtiyacı duyduk” dedi.

Vali Bilgin, “Molla Ahmed Umum-Cezer’nin Divan’ın dahi ortaya koyduğu bu ilahi amor ve onun devamı olan bizlere, insanlara inandırmak istediği ve atfetmek istediği mesajları yemeden içmeden sempozyumlarda değil, günümüz her alanında, yaşamımızın herhangi bir döneminde e bol şekilde yaşayıp kendimizin bildirme yakınlarından gidermek için toplumdaki eksiksiz kesimlerle temas günümüzü bu ihtisas ile yaşamalıyız.250 sene önceki aramızdan ayrılan ve bizlere çırağ tutan büyüğümüz bizleri tıpkısı araya toplayabiliyor. Bizler hele bu yörenin gençleri, bu yörenin kadınları, bu yörenin geleceği tığ geçmişimize eş çıkalım. Geçmişimize şayet ehil çıkarsak bizim kimliğimiz, kültürümüz, varlığımız ilelebet daim tamam. Ancak geçmişimizi unutursak tığ varlığımızı üstelik, birliğimizi birlikte, seçme şeyimizi birlikte kaybetmiş oluruz” ifadelerinde bulundu.

Sempozyum konuşmaların ardından Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma’nın konferansçı olarak katıldığı önce oturumda “Anadolu’nun İslam’a açılan Kapılarından Cizre” ve Molla Ahmed Ahali-Cezeri Divanı’ndan Kasideler”ile ilişkin konular ele makbuz.

Share: