Cingöz personeli yurttaş ve öğrencileri gidiş geliş konusunda bilgilendirdi

Trabzon’birlikte Güllabi Genel Komutanlığına ilişik aktif yetişek tırıyla vatandaşlar ve öğrencilere kılgısal gidiş geliş eğitimi verildi.

Eğitim kapsamında Mahmut Celaleddin Ökten Anadolu İmam Hatip Lisesinde trafik eğitim bilimi parkuru kuruldu. Tırda izletilen iz filmlerle ve anlatımlarla gidiş geliş üstüne bilgilendirilen beş ve ortaokul öğrencilerine, açıkgöz personelince gidiş geliş kuralları tınlamalı şekilde anlatıldı.

Eğitime 30 öğrencisiyle katılan derslik öğretmeni Güngör Akva, yapılan çalışmanın füru için çokça yararlı olduğunu söyledi.

Trafik sorununun çözümü üzere çocukların beribenzer yaşlarda bilinçlendirilmesinin önemine işaret eden Akva, “İnşallah çocuklarımızla bundan ahir hayatlarında trafikle ilgili problem yaşamayan ayrımsız toplum oluşturacağız.” dedi.

Eğitim parkurunda trafik ışıklarını öğrenen ilkokul 4’üncü dershane öğrencisi Elif Kar ise eğitimde çokça eğlendiklerini dile getirerek, şöyle konuştu:

“Burada bize trafik hakkında çok domuzuna bilgi verdiler, çok sevdim. Burada bize önceki geçmiş emniyet kemeri takmamızı, çocukların nerede, büyüklerin nerede oturacağını öğrettiler. Ardından çokça evgin ayrımsız telefon konuşmamız varsa aracımızı kenara çekip konuşmamız gerektiğini öğrettiler. Ablalar sebebiyle daha iri olacağım ve inşallah gitgide elan ongun fazla sürücüsü olacağım.”

15 Orak Ayı Şehitler ve Hürriyet Parkı’na kurulan güven kemeri benzetim aracında ise vatandaşlar, emniyet kemerinin önemi için bilgilendirildi. Eğitime ilgi gösteren vatandaşlar, araca atlamak amacıyla sıraya girdi.

Talip Can Kahraman, araçta yaşadıklarını anlatarak, şunları kaydetti:

“Halkımızı bu konuda bilinçlendirmek için gayet güzel tıpkısı faaliyet olmuş. Tığ da sıradan eğlendik, hoştu. Kaymakamlık çabucak hele tepetaklak olduğumuz durumlarda eş tıpkısı karmakarışık olmuyor, gerilmiyor değil. O dakika biraz garipti, bunun hızlısı olsaydı o an avlu film şeridi kabilinden geçerdi büyük belki. Vatandaşlara bu konuda daha duygulu olmalarını ve inanma kemeri takmaya önem vermelerini tavsiye ediyorum.”

Mahmut Celaleddin Ökten Küçük Asya İmam Hatip Lisesi ve 15 Temmuz Şehitler ve Hürriyet Parkı’ndaki eğitimler, yarın de devam edecek.

Share: