Çin nükleerde acun ikincisi

Çin Millî Nükleer Güvenlik İdaresi’nden Tang Bo, Çin’in dünyada faaliyette mevcut ve imal aşamasında olan arz çok nükleer yoğun ünitesine eş ikinci büyüklük olduğunu söyledi. 29. Uluslararası Çekirdeksel Mühendislik Konferansı’nın (ICONE) küşat töreninde meşveret eden Tang, haziran ayı bakımından Çin’de 54 nükleer ciddi ünitesinin faaliyette bulunduğunu ve 23 nükleer tehlikeli ünitesinin imal aşamasında olduğunu belirtti.

Tang, nükleer enerjinin geliştirilmesinin Çin’mağara yeterli enerji arzı edinmesine, çevreyi iyileştirmesine ve karbon zirvesi ile karbon kuvvetsiz hedeflerine henüz üstelik yakınlaşmasına yardımcı olduğuna belen etti. Çin Nükleer Derneği Başkanı Wang Shoujun, ülkenin çekirdeksel gücünün bütün yerleşmiş kapasitesinin 2025 yılına kadar kestirmece 70 milyon kilovata ulaşmasının beklendiğini dile getirdi. Çin, 2030 yılına kadar karbondioksit emisyonlarını zirveye takip etmek ve 2060 yılına büyüklüğünde karbon nötr tıpkısı ülkeye asimilasyon hedefini gerçekleştirmek için çaba göstereceğini duyurmuştu.

Japonya Araba Mühendisleri Derneği ve Amerikalı Makine Mühendisleri Derneği eliyle 1991 yılında kolektif başlatılan ICONE, çekirdeksel uzmanlar için önde mevrut ayrımsız küresel konferanstır. Çin Nükleer Derneği, 2005’ten bu yana organizatörlerden biri olmayı sürdürdü. Çin’in Beijing ve Shenzhen kentlerinde 8-12 Ağustos günlerinde planlı 29. ICONE’ye, 20’den fazla ülkeden bin 200’ü aşkın emanet katıldı.

Çin’de ‘langya virüsü’ alarmı: Pandemi ihtimali var mı?

 

Çin’de kovid vakaları 3 ayın zirvesinde

 

Çin 16 uyduyu uzaya fırlattı

 

Guterres’ten çekirdeksel silahlara sahip ülkelere: İlk kullanan olmayın

 

Share: