Çin Dışişleri Bakanı, Küresel Kalkınma İnisiyatifi’nin Bakanlar Toplantısına Reislik Etti

NEW YORK, 21 Eylül (Xinhua) — Çin Ululuk Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, Salı günü ABD’nin New York kentinde gerçekleştirilen Küresel Kalkınma İnisiyatifi (GDI) Dostlar Grubu Bakanlar Toplantısı’na riyaset yaptı. Mürekkep Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’in dahi videoteyp eliyle hitap ettiği toplantıya yaklaşık 40 yabancı bakan ile arsıulusal hava başkanı katıldı. Wang, Çin Reisicumhur Xi Jinping’in Global Kalkınma İnisiyatifi’ni ortaya koymasından bu yana 100’den aşkın mevki ile aralarında BM’nin birlikte bulunduğu birçok arsıulusal kurumun inisiyatife desteğini dile getirdiğini ve 60’ın üzerinde ülkenin dahi GDI Dostlar Grubu’na katıldığını söyledi.

“Takım, el birliği, işbirliği ve ortak kalkınma için kocaman tıpkı yavaş haline geldi” diyen Wang, GDI’nın tıpkı zamanda BM’nin Sürdürülebilir Kalkınma için 2030 Gündemi’nin uygulanmasına dayalı ortak müzakerelere yönelik etkin bire bir âlem haline geldiğini birlikte sözlerine ekledi. Wang, “Haziran ayında Küresel Kalkınma Üstüne Peş Düzem Diyalog’a başkanlık eden Cumhur Reisi Xi, Çin’in GDI’yı infaz etmek için aldığı 32 koca önlemi duyurdu ve kalkınmayı uluslararası gündemin merkezine baştan deklare etmek ile 2030 Gündemi’nin uygulanmasını çurlatmak hesabına işlek bir enerji çıkarmak için değişik ülkelerin liderleriyle alay malay çalışarak ruhlu tıpkı ivme sağladı” dedi. Dışişleri Bakanı, Çin’in BM’nin kalkınma ajanslarıyla alay malay mühim sinerjiyi güçlendirmeye ve 2030 Gündemi’nin uygulanmasında yedi adım daha atmak amacıyla Yâran Grubu’ndaki gayrı ülkelerle birlikte çalışmaya amade olduğunu da tabir etti. Detaylara bakıldığında, Çin ve Dostlar Grubu’ndaki farklı ülkeler GDI projeler havuzundaki evvel 50 projeyi açıklayacak. Bu projeler, yoksulluğun azaltılması, gıda güvenliği ve sanayileşmeyi, besin üretiminin desteklenmesinde özel tıpkısı çalışmayı doğacak taşımayı, Toptan Saf Enerji İşbirliği Ortaklığı’nı desteklemeyi, “Çokbilmiş Gümrükler, Fikirli Sınırlar, Fikirli Bağlantılılık” üstüne işbirliğini geliştirmeyi, global ayrımsız sayısal eğitim bilimi ittifakı başlatmayı, Uluslararası Bambu ve Rattan Organizasyonu ile kolektif şekilde Bambunun Plastiğin Adına Getirilmesi İnisiyatifi’ni kurmayı ve Çin’in Kasım 2021’üstelik fırlatılan SDGSAT-1 uydusundan elde edilen verileri dünya ile paylaşacağını duyurmasını içeriyor.

Wang, tıpkısı zamanda uluslararası topluma birlikte GDI’yı ileri almak üzere kuma çabalama teşhir, bu bağlamda daha bereketli işbirliği ve verimliliği sübvansiyon, BM kalkınma sisteminin önderlik rolünü güçlendirmeyi de içeren üç maddelik öneriyi öne tart, şümullü danışmayı, eş yardım ve paylaşılan faydaları terviç ve bilgelik ile gücü eş havuzda toplama ile kapsayıcılık ve eş gelişimin destekçiliğini ika ve global kalkınma ortaklıklarını yeniden animasyon çağrısı yaptı. “Çin, kalkınma fırsatlarını dünyanın dört bir yanındaki ülkelerle paylaşmaya ve tam adamlık için ortak verimlilik kaydetmeye bitmeme edecek” diyen Wang, ülkenin GDI’nın uygulanmasını özendirmek ile adamlık amacıyla ortak geleceğe elan bereketli ayrımsız topluluğu kuma şekilde inşa etmek yerine değişik gelişmekte olan ülkelerle gelişigüzel akva şekilde duracağını da sözlerine ekledi. Wang, Çin hükümeti yerine toptan ekilebilir toprak ve orman verileri birlikte karışma kalkışmak üzere toptan sürdürülebilir kalkınma üzere BM’ye şeş haber seti da sundu. Xi’nin vizyonundan övgüyle bahseden Guterres ve toplantının katılımcıları, Çin’in 32 ameliye önlemini ve GDI projeleri havuzundaki geçmiş proje partisinin yayınlanmasını kıvançla karşıladı. Katılımcılar, arsıulusal toplumun el birliği ve koordinasyonu güçlendirmesini, çok taraflılığı desteklemesini, kalkınmanın asıl görevine odaklanmasını, soylu erki toparlanma ve ayrıntılı transformasyon ile kalkınmayı gerçekleştirmesini, adil tıpkısı kalkınma ortamı yaratmasını ve gıda ile erke güvenliğinin beraberinde ilkim değişikliği kabilinden eş zorluklarla henüz gani başa çıkmasını beklediklerini dile getirdi. Toplantı sonrasında, cemi tarafların temsilcileri, GDI’yi desteklemenin yollarını ve ilkelerini henüz dahi netleştirmek amacıyla basın açıklamaları dahi gerçekleştirdi.

Share: