CHP’nin Kyk Yurduna Yerleştirilemeyen Öğrencilere Tahaffuz Desteği Verilmesi Önerisi, AKP ve MHP’nin Oylarıyla Reddedildi

CHP Kütahya Saylav Ulu Fazıl Kasap’ın, Emniyet ve Yurtlar Kurumu’na (KYK) kapalı yurtlara yerleştirilemeyen öğrencilere her ay minimal ücretin yarısı büyüklüğünde emeksiz tahaffuz desteği verilmesini içeren yasa teklifinin aracısız gündeme alınması önerisi, TBMM Genel Kurulu’nda AKP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

TBMM Umumi Kurulu’nda bugün, Yüksek Fazıl Etçi’ın KYK’ya tutkun yurtlara referans yaptığı halde yerleştirilemeyen öğrencilere gelişigüzel kamer minimal ücretin yarısı kadar emeksiz barınma desteği verilmesini içeren kanun teklifinin aracısız gündeme alınması önerisi görüşüldü.

Teklif üstüne konuşan Uca Fazıl Etçi, üniversite sınavlarından sonra milyonlarca öğrencinin tekrar tahaffuz sorunu ile karşı karşıya kaldığını belirterek, AKP’nin 20 yıllık iktidarında sınırlı sorununu çözmediğini söyledi. Türkiye’de KYK’ya sınırlı 800 ev ve 825 bin akak kapasitesi bulunduğunu anımsatan Kasap, şöyle konuştu:

“ŞU ANDA BİR ÖĞRENCİNİN AYLIK MALİYETİ AİLESİNE, EN BIR IKI 7-8 BİN LİRA”

“Türkiye’de 4 milyon öğrenciden elden yüzde 20,6’sı yetersiz imkanı buluyor. Bu, tıpkı utanma vesikasıdır. KYK’ya yerleşemeyen öğrenciler hususi mektepli yurtlarına gitse deseniz, orada dahi yurtların fiyatları aylık 3 bin 500 teklik ile 12 bin teklik ortada değişiyor. Bu hanay pahalılığında üniversitede çocuğu okuyan/okuyacak aileler yağız esmer düşünüyor. Bu yıl tekrar çocuğunun giderlerini karşılayamadığı üzere bazı aileler üniversiteye vasıta bile yaptırmadı. Ülkemizde yaşanan şişkinlik nedeniyle kiralardaki ağır sıklet artım, toplumun cemi kesimini dikçe etkiledi. Bakın, KYK’ya yerleşemeyen bire bir mektepli familya tutsa, fahiş fiyatlar karşısında bu mümkün değil. Şu anda bire bir öğrencinin maaş maliyeti ailesine, yeryüzü az 7-8 bin liralık. Hal hakeza iken ve ülkemizde yaşanan verimsizlik, hanay pahalılığı ve işsizlik karşısında bu öğrencilerimiz ne yapacak? Bu öğrencilerimizin velileri hangi yapacak? İktidara geldiğimizde sıkı sorununu sunma az tıpkısı yıl ortamında çözüme kavuşturacağız.”

“BU ÖĞRENCİLERİ BOZUKLUK DÜŞÜNMÜYORSUNUZ”

Meclis kürsüsünden AKP ve MHP sıralarına seslenen Etçi, CHP’nin ısrarlı talebi sonucu KYK’ya olan cesaret borçlarının faizlerinin silinmesi için Sedir’in himmet yapacağını ve yurtlarda artan öğrencilerin günlük beslenme yardımlarının artırıldığını söyledi. KYK yurtlarında saha olmadığı ve ehliyetli sayıda elverişsiz bulunamadığı için dışarıda kalan başka öğrencilerin zahir besleneceğini soran Kasap, “Bu öğrencileri sebep düşünmüyorsunuz” dedi.

“BU TABLOLAR KARŞISINDA NE DİYECEKSİNİZ”

İstanbul’dahi öğrenci sayısının yaklaşık 824 bin olduğunu, buna karşın sınırlı kapasitesinin takkadak 29 binde kaldığını; Ankara’üstelik mektepli sayısının 315 bin, daraç kapasitesinin yemeden içmeden 31 bin olduğunu; İzmir’de mektepli sayısının 175 bin, mikro kapasitesinin ise sadece 19 binde kaldığını tabir eden Kasap, AKP ve MHP milletvekillerine seslenerek, “Bu tablolar karşısında hangi diyeceksiniz” diye konuştu.

Yapılan oylama sonucunda KYK’ya vabeste yurtlara başvuru yaptığı halde yerleştirilemeyen öğrencilere seçme ay minimum ücretin yarısı büyüklüğünde karşılıksız tahaffuz desteği verilmesini içeren kanun teklifinin aracısız gündeme alınma önerisi, AKP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi. Kasap, yaptığı değerlendirmede, “AKP ve MHP milletvekilleri, oylamada tutundukları tavırla bir sefer elan öğrencilerimizin yanı sıra olmadıklarını göstermişlerdir” dedi.

Share: