CHP’li Ağbaba’dan Enflasyon Yorumu: “Biz 79,99 Bekliyorduk. Tüik İnsaflı Davranmış

CHP Umumi Başbuğ Yardımcısı Ege Ağbaba, TÜİK’in açıkladığı yüzdelik 80,21’lik para şişkinliği için, “TÜİK iki aydan beri yüzdelik 80’in altında yayımlamak için uğraşıp duruyor, mucizeler yaratıyor. Bu kamer biz 79,99 bekliyorduk. TÜİK mümin davranmış” yorumunu yaptı.

CHP Malatya Mebus Iye Ağbaba, TÜİK’in bugün açıkladığı yüzde 80, 21 oranındaki pahalılık verisini değerlendirdi. Ağbaba, “TÜİK iki aydan beri yüzdelik 80’in altında izhar etmek üzere uğraşıp duruyor, mucizeler yaratıyor. Bu kamer biz 79,99 bekliyorduk. TÜİK inançlı davranmış. 80,2 açıklamış. Mahiye enflasyonumuz yemeden içmeden 1,46. TÜİK bunun esas olmadığını biliyor” dedi.

Ağbaba, TÜİK’in Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ve ” Saray’a yaranmak amacıyla enflasyonda mucizeler yarattığını” öne sürerek,, “TÜİK’in rakamlarına baktığımız ant az daha fiyatların düştüğünü göreceğiz. Ama son tıpkısı yıldaki rakamlara baktığınız zaman bunun böyle olmadığı gözüküyor” diyerek konuştu.

Ağbaba, akıbet tıpkısı yıldaki değer artışlarına ait sözlerini şöyle sürdürdü:

“Serencam benzeri yılda patates ve düğüm bitkileri fiyatı yüzde 290 kalık. Ekmeğin fiyatı yüzdelik 101 artmış. Merhametsiz ve likit yağların fiyatı yüzde 95 ve dana etinin fiyatı yüzde 95 kalık. Yumurtanın fiyatı yüzdelik 86 artmış durumda. TÜİK’in gerçekleri pazara, bakkala ve sokağa yansımamış. Uymuyor. Soğan gerçekleri ile TÜİK’in gerçekleri ortada dağlar kadar fark var. TÜİK mucizeler yaratmaya devam ediyor.”Share: