CHP’li Ağbaba, Amme bankalarınca yapılan bağan ödemeler akseptans edilemez”

CHP Genel Başbuğ Yardımcısı Iye Ağbaba, amme bankalarının emeklilere ödediği promosyona ilgilendiren, “Amme bankalarınca yapılan düşük ödemeler bu enflasyon ortamında akseptans edilemez. Amme bankaları özendirme ödeme tutarlarını baştan gözden geçirmelidir.” ifadelerini kullandı.

Ağbaba, yazılı açıklamasında, kamu bankaları yoluyla emeklilere ödenen teşvik oranlarını değerlendirdi.

Hususi bankaların emeklilere 7 bin liraya vasıl promosyon ödemesinde bulunurken kamu sermayeli bankalarca ödenen promosyonun bunun çok altında kaldığını belirten Ağbaba, kamu bankalarının en fazla 750 lira özendirme ödediğini bildirdi.

​​​​​​​Ağbaba, şunları kaydetti:

“Kamu bankalarınca yapılan bağan ödemeler bu şişkinlik ortamında kabul edilemez. Kamu bankaları promosyon ödeme tutarlarını yeniden gözden geçirmelidir. Minimum ücret altında aylık düzlük emeklilerimiz banka promosyonları ile tıpkı nebzede olsun pahalılık karşısında kendilerini korumak istemektedirler. Milyonlarca emekliye aylık ödemesi fail kamu bankalarının şu zaman emeklilerimize sundukları promosyon tutarları, hususi bankaların katbekat altındadır. Milyonlarca emekliye aylık ödemesi yapan kamu bankalarının zor teşvik tutarını özel bankalar seviyesine çıkarması ve SGK’nın gerekli düzenlemeyi yaparak teşvik artışlarını bir kritere bağlaması gerekmektedir.”

Bankalardan tüketiciye itimat sorgusu

 

İki bankacının milyarderliği 4 bölüm sürdü

 

Çin Biçim Bankası’ndan ekonomiye bindi sözü

 

Share: