CHP Bursa İl Başkanlığı, Otopark Yapılan Konut Alanında İktidarı Eleştirdi: “Vatandaşların Sülale Hayali Üzerinden Yöntem Yapıyorlar”

ZEHRA DEĞİRMENCİ/SİBEL KAHRAMAN

CHP Bursa İl Başkanlığı, Çekirge Mahallesi’nde 10 sene evvel kentsel tahavvül gerekçesiyle yıkılan Maliye lojmanlarının yerine yapılan otoparkın önünde Cumhur Reisi Tayyip Erdoğan’ın toplumsal göz projesini eleştirdi. İl Başkanı İsmet Yağız, Vatandaşlarımızın, daraç gelirlilerin başını sokacak tıpkısı sülale iktisap hayalinin üzerinden siyasa yapıyorlar. Onların sıcak evleri olma hayalleri üzerinden düşünce avcılığı yapıyorlar” dedi.

CHP Bursa İl Başkanlığı, Çekirge Mahallesi’nde iktidarın bakir içtimai bölük projesiyle ait basın açıklaması yaptı. CHP Osmangazi İlçe Başkanı Dokuz Canlı Yılmayan, iktidarın açıkladığı ev projesiyle yurttaşların familya sahibi olmasına hiçbir itirazları olmadığını, ancak hayaller ve gerçeklerin birbiriyle örtüşmediğini söyledi. Yılmaz, “AKP bu projeyi aynı seçme yatırımı yerine planlamamış, başvuruları seçime dar aylar kaldığında başlatmamış, arık kazanacakların açıklanacağı tarihi bütün seçme arifesine akıllıca vermek için bu kadar detaylı hesap yapmamış, özentili haberlerle ayn boyamamış olsaydı keşke” dedi.

“10 YIL GEÇTİ, PARK OLDU”

CHP Bursa İl Başkanı İsmet Esmer, kamu 9 sene evvel tıpkısı yerde izah yaparak itirazlarını dile getirdiklerini belirterek, şöyle konuştu:

“Burayı kentsel dönüşüm üzere yıktınız, üzerinden tamam 1 sene geçti başlı çakmadınız. Emretmek ki henüz neler göreceksiniz diyorlarmış bile biz bilmiyormuşuz işi. Şu dakika bura yıkılalı 10 sene oldu. O zaman yaptığımız açıklamada dedik kim, insanların umudunu sömürmeyin, şu anda levha bu. O ant dönemin AKP’li Başbakanı Tayyip Erdoğan, İstanbul Esenler ilçesinin Havaalanı Mahallesi’nde balaban bire bir açıklama yaptılar, ülkede adeta maltalık durmuştu. Sıkı gelirliler konut sahibi olacak 35 ilde. Bursa, Eskişehir, Düzce, Van aklınıza mevrut bir nice ilimizde 65 noktada 6 bin 500 kamu konutunu, kamu lojmanlarını içeren dev aynı inkılap başlıyor, şişman aynı törenle bidayet verildi. Aradan 10 sene geçti, bulunduğumuz saha park oldu. Üstünü çizdiğimiz bekçi şu, AKP’nin yoksulu konut edindirme projesi gerçeğinin yekpare üzerinde duruyoruz. Türkiye’ye bakın, 24 bin 500 km fay hattının üzerinde irili ufaklı hepimizin bildiği kırık hatlarına baktığımızda 24.500 km düşünün, İzmir’den Van’a kaç kat henüz gideceğimiz aynı kırık hattı var. Bu kırık hatlarının üzerinde 6 milyon 500 basamak var. Bildirme yer hesapla 25 milyon vatandaşımız her an bir felaketle uyanabilir. Bu büyüklüğünde riskli tıpkı bölgede yaşıyoruz. Ama bu ülkeyi 20 yıldır tek başına yöneten AKP iktidarının bu işe çözüm ve açılım ağız ağıza ranttır.

“80’Lİ YILLARIN YEŞİLÇAM FİLMLERİNDEKİ BANKER MODELİ GİBİ”

Biz kentsel dönüşüme alın değiliz. Bu doğrusu SHP’nin projesiydi, sosyal projesiydi. Onlar üstüne oturmaya çalıştılar amma zaten safiha arasında. Bunu beceremeyeceklerdi. Bunu rantsal dönüşüme çevireceklerdi. Şimdi AKP’li Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan açıklıyor, Cumhuriyet tarihinin sunu büyük göz edindirme projesi diye. Esasen sonuna büyüklüğünde soru işaretleri var. 80’li yılların Yeşilçam filmlerini hatırlayın, banker modeliyle o devir gene vicdanlılardı. Burası benim diyordu ama yeryüzü azından aynı husus gösteriyordu, paraları yatırın diyordu. Sonra bakıyordunuz paraları alıp kaçmış banker. Demincek Bursa’üstelik Kestel diyor, Nilüfer’de şunu, Karacabey’de Yenikarağaç, bunun adası paftası yok mu? Bu devletin milyonlarca memuru ve çalışanı var. Tarım arazisine mi yapacaksınız, gölün içerisine mi yapacaksınız? Esasen sonuna kadar soru işaretiyle kırcı. Tamamen seçime dar eyyam kala intihap vaadi. Amma çığlık olan şu kim vatandaşlarımızın, yurt gelirlilerin başını sokacak ayrımsız familya iktisap hayalinin üzerinden yöntem yapıyorlar. Onların hamam evleri olma hayalleri üzerinden düşünce avcılığı yapıyorlar. 16 binin altında geliri olan diyor, doğrusu AKP’nin yandaşlarının dışında birçok kişinin 16 bin geliri var. Şurada benim tanıdığım kimsede aylık 16 bin liralık geliri olan yok. Benzeri evde 4 kişisiniz, 18 yaşını geçtiniz, eve 64 bin liralık servet girmesi lazım. Fakat AKP’nin yandaşıysanız 5-6 aylık alıyorsanız onlarda vardır. Ocak almaya niyetlenen bir yurttaş bu 500 lirayı yatırır. Taraftar basının verdiği rakamlara göre bakıyorsunuz 2-2,5 milyon, ad çekme seçimin arifesinde hemencek çekilir. Filhakika kura çekildiği zaman başvuranların şu an rakamlarla üstelik yüzde 85, yüzdelik 90’ı hayalet kırıklığı yaşayacak. 6 kamer sonra kimesne ne olacağını bilmiyor.

“ANAHTARI VATANDAŞA TESLİM EDERSİNİZ”

Bakan sinyali verdi, eş arkadaş aileyle kimseyle arayı bozmasın diyor. Herkese hoş görünün çünkü 2,5 yıl sonraları siz bu taksiti ödeyemeyeceksiniz. 6 kamer bilahare artacak, benzeri 6 ay sonra tekrar artacak. 8-10 bin liranın altında geliri olan vatandaşın bire bir oranda geliri artacak mı? Bundan 1 yıl önceki dolar 7-8 liralık oldu, şimdi 18 liralık oldu onu birlikte şu an frenliyorlar. Bu ülkede bir yıl sonraları ne olacağını kimesne göremiyor kim. Içtimai hane nasıl evet? Şevket saha belirler, konutun içini yapar, sonra vatandaşa der gel senin konutun namevcut, açacak şurada, geç arzu otur, kira hesabına bu konutun borcunu öde, sonra bu hane senin olsun. Dünyada bunun örnekleri bu şekilde yapılır. Ev yaparsınız, anahtarı vatandaşa doğrulama edersiniz, anahtarı sonra peşinat şu kadar taksit şu büyüklüğünde 8-10 yıl senin gelirine göre ödemeyi yaparsınız.”Share: