Charles Evans: Fed ati sene nema oranını %4’e yükseltebilir

Chicago Fed Başkanı Charles Evans, Iowa, Des Moines’deki Drake Üniversitesi’nde düzenlenen ayrımsız etkinlikte KÖLE’da Temmuz ayı para şişkinliği verilerine ilişik değerlendirmelerde bulundu.

Enflasyonun bibi “kabul edilemez” derecede yüksek olduğunu vurgulayan Evans, fakat Fed’in bitli dünyalık politikasını uygulamasından bu yana, enflasyonda evvel “olumlu” görünümün yaşandığını belirtti.

Evans, Fed’in şu anda yüzde 2,25-2,5 aralığında olan siyaset faizini bu sene yüzdelik 3,25-3,5’e, gelecek yıl sonuna büyüklüğünde ise bu aralığın yüzdelik 3,75-4’e yükseltmesinin “galiba gerekebileceğini” aktardı.

Konuşu şartlar göz önüne alındığında “mebzul ayrımsız yerde” olduklarını söyleyen Evans, “Şişkinlik düşündüğümden elan çok kontrolden çıkarsa elan baskıcı olabiliriz. Antrparantez, işlemler henüz çabuk düzelirse, faizi öncesinde belirttiğim ihtişam kadar artıramayız.” dedi.

 

BENDE’da para şişkinliği beklentiyi aşan çöküntü yaşadı

ESIR’üstelik 40 yılın arz kaba sıkılaşma döngüsü ve gerileyici erke fiyatları Temmuz ayında ülkede enflasyonun gevşemesine bozukluk oldu.

Haziran’da yüzdelik 9’u aşarak 40 yıllık zirveyi yenileyen BENDE enflasyonu Orak Ayı’da yüzde 8,5’e geriledi. Aylık bazda ise fiyatlarda değişim yaşanmadı.

Fed’den faiz artırım beklentisi değişti

Fed sıkılaşma sürecini 2023’te sona erdirecek

FED’in şahin tavrı artarak sürecek

 

Share: