Cezaevinde şiddete 45 bin TL tazminat

Bolu’de cezaevinde mevkuf kâin Bahir Şah, kişi anlatımına göre, Ses ve Görüntü Enformatik Sistemi (SEGBİS) odasından dönerken habitat eylemi açmak istemiş ve gardiyanların fiziki şiddetine maruz kaldı.

3 Nisan 2018 günü yaşanan olayda yüzü ve vücuduna çok sayıda darbe aldı, koridorda sürüklendi. Olayın ardından bakınmak istemesine rağmen çalım doktoruna işve talebi dahi reddedildi.

İddiasına göre, devrisi bölüm ziyaretine mevrut ailesi ve avukatı da yüzündeki ve vücudundaki yaralanma izlerini gördü. Başsavcılığa verdiği şikayet dilekçesinde almaç görüntülerinin izlenmesi ve Adli Tıp Kurumu’na sevkini istedi fakat kovuşturmaya kayran yoktur kararı çıktı.

Sözcü’birlikte saha düz habere bakarak, Bahir Şah’ın başvurduğu Yüksek Mahkeme şu belirleme ve değerlendirmelerde bulundu: 

Başvurucu, yaralanmasının tespiti üzere için keyif raporu alınmasını talep etmiş ancak Başsavcılık bu yönde tıpkı muamele yapmamıştır.

Soruşturmanın hukuki olduğu kadar fiili yerine etkisiz ve bağımsızlığının sağlanmış olmasını gerektirir. Somut olayda şikayet edilen yürütüm himaye memurlarının savunmalarının bire bir kurum içindeki ayrıksı infaz koruma memurlarınca veya amirlerince alındığı, alıcı görüntülerinin yeniden infaz kurumu personelince izlenerek tutanak düzenlendiği görülmüştür.

ZEHIR AKSATA YASAĞI İHLAL EDİLDİ

Temel Mahkemesi şu hükmü kurdu:

– Biberli muamele yasağının ihlal edildiğine ilgili iddianın akseptans edilebilir olduğuna,
– Kanunuesasi’nın 17. maddesinin üçüncü fıkrasında garanti altına alınan keskin alim satim yasağının usul boyutunun ihlal edildiğine,
– Kararın benzeri örneğinin biberli alişveriş yasağının usule ilişkin boyutunun ihlalinin ve sonuçlarının ortadan kaldırılması için yeniden soruşturma cereyan etmek amacıyla Bolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilmesine,
– Başvurucuya 45 bin TL tazminat davası ödenmesine
– Kararın bir örneğinin Hak Bakanlığı’na gönderilmesine oybirliğiyle değişmeyen verildi. 

Adnan Oktar’a erosçu fotoğraflar cezaevinde kriz yarattı

 

Cezaevindeki mektupların UYAP’a kaydedilmesi adalet ihlali sayıldı

 

Cezaevinden yetkilendirilmiş çıktı, dehşet saçtı

 

Share: